21 listopada 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Polscy maratończycy powalczą o wojskowe Mistrzostwo Świata!


W sobotę w Paramaribo, stolicy Surinamu odbywają się Wojskowe Mistrzostwa Świata w maratonie. W zawodach udział weźmie reprezentacja Polski, w skład której wejdą: Błażej Brzeziński, Arkadiusz Gardzielewski, Mariusz Giżyński, Michał Kaczmarek i Olga Kalendarowa-Ochal.

1.jpg

fot. profil Błażeja Brzezińskiego na Facebook.com

Dlaczego najlepsi polscy biegacze biorą udział w wojskowych mistrzostwach?

Śmietanka polskich biegaczy ulicznych kontynuuje swoje sportowe kariery właśnie dzięki wsparciu Wojska Polskiego. Dlatego też, co jakiś czas, nasi zawodnicy zobligowani są do reprezentowania jego barw na zawodach wojskowych. Tak było latem na Wojskowych Mistrzostwach Europy w lekkoatletyce oraz w październiku na Wojskowych ME w biegu na 20 km. Tym razem żołnierzy czekają Wojskowe Mistrzostwa Świata w maratonie. – Wojsko stara się iśc zasadą dawania szansy każdemu, nawet małemu krajowi, chcą zbliżać narody, chcą, żeby ludzie się poznawali, żeby przez to były między między armiami lepsze relacje. Tak jak w czasach starożytnej Grecji, tak samo zresztą jak robi to MKOL. Zresztą tak samo trudno będą mieli zawodnicy innych krajów. Ale już w przyszłym roku Mistrzostwa Świata będą przy okazji Maratonu w Eindhoven – tłumaczy zasadność przeprowadzania imprezy Grzegorz Gajdus, trener polskiej kadry wojskowych i były rekordzista kraju w maratonie.

Zawody organizowane już po raz 45. odbędą się 23 listopada w dalekim i gorącym Surinamie, państwie w północno-wschodniej części Ameryki Południowej.

Reprezentacja Polski jest mocna, ale faworytami Brazylijczycy

Tradycyjnie jednymi z faworytów do zajęcia wysokich miejsc będą Polacy, którzy w przeszłości sięgali już po wiele medali wojskowych mistrzostw świata i Europy. Tym razem szansę na powiększenie dorobku reprezentacji Polski będą mieli: Arkadiusz Gardzielewski, Mariusz Giżyński, Michał Kaczmarek i Olga Kalendarowa-Ochal.

O start w Ameryce Południowej zapytaliśmy też jednego z naszych zawodników – Mariusza Giżyńskiego: – To będzie bardzo trudny bieg, ponieważ odbędzie się w gorącym klimacie. Poza tym rywale będą w tym roku bardzo mocni. Na listach startowych znajdują się znane nazwiska. Czołowi francuscy i brazylijscy maratończycy ze świeżymi życiówkami poniżej 2 godzin i 10 minut. Brazylijczycy do tego pobiegną w swoim klimacie. Mamy jednak mocną drużynę i powalczymy o podium – mówi.

Początkowo w składzie naszego zespołu miała znaleźć się także Iwona Lewandowska. Niestety aktualna Wojskowa Mistrzyni Europy w biegu na 20 km po starcie w Paryżu (przeczytaj: Polacy Wojskowymi Mistrzami Europy, wygrana Lewandowskiej) musiała przejść drugi w tym roku zabieg artroskopii kolana i na razie jest wykluczona z treningów.

Dotychczasowy dorobek Polaków

Polacy największy sukces na Wojskowych Mistrzostwach Świata w maratonie odnieśli w 2010 roku w Atenach. Wówczas reprezentacja Polski wróciła do kraju z dorobkiem aż 4 medali wywalczonych przez: Henryka Szosta (złoto indywidualnie), Monikę Drybulską i Arkadiusza Gardzielewskiego (oboje srebro) oraz drużynę mężczyzn w składzie Szost, Gardzielewski i Michał Kaczmarek.

43. Wojskowe Mistrzostwa Świata w maratonie
(Ateny, 31 października 2010 r.)
Mężczyźni
1. Henryk Szost (Polska) – 2:15:28
2. Arkadiusz Gardzielewski (Polska) – 2:15:45 – debiut
3. Francesco Bona (Włochy) – 2:16:49
4. Michał Kaczmarek (Polska) – 2:17:19
5. Joao Paulo de Souza (Brazylia) – 2:18:33
Kobiety
1. Drazdaukaite Rasa (Litwa) – 2:31:06
2. Monika Drybulska (Polska) – 2:48:30
3. Helen Willix (Szwecja) – 2:53:01
4. Gisele De Jesus Barros (Brazylia) – 2:58:23
5. Jaymee Marty (USA) – 2:58:46

Niewiele gorzej poszło naszym zawodnikom dwa lata wcześniej we włoskim Carpi, gdzie po złoty medal sięgnął Adam Draczyński oraz męska drużyna reprezentowana przez Draczyńskiego, Michała Kaczmarka, Jana Zakrzewskiego i Zbigniewa Murawskiego.

41. Wojskowe Mistrzostwa Świata w maratonie
(Carpi, 12 października 2008 r.)
Mężczyźni
1. Adam Draczyński (Polska) – 2:12:21
2. Alberico di Cecco (Włochy) – 2:13:16
3. Moustafa Ahmed Shebto (Katar) – 2:13:28
4. Denis Curzi (Włochy) – 2:14:18
5. Michał Kaczmarek (Polska) – 2:16:43
6. Jan Zakrzewski (Polska) – 2:18:13
7. Abdelmoumene Bouchicha (Algeria) – 2:19:05
8. Francesco Bona (Włochy) – 2:21:21
9. Zbigniew Murawski (Polska) – 2:21:30
10. Ali Benkardous (Algeria) – 2:21:31
Medale na Mistrzostwach Świata Wojskowych w biegu na dystansie 42,195 km Polacy wywalczyli również w 2009 roku w Belgradzie – srebro męskiej drużyny i brąz Michała Kaczmarka.

Na ostatniej edycji mistrzostw, która odbyła się 17 lipca 2011 roku w ramach CISM Military World Games w Rio de Janeiro czwarte miejsce zajął Arkadiusz Gardzielewski, natomiast na piątej pozycji wśród kobiet uplasowała się Monika Drybulska.

Trzymamy kciuki od 9:30 (polskiego czasu)!

Start tegorocznego wyścigu nastąpi 23 listopada (sobota) o godzinie 5:30 czasu lokalnego (9:30 czasu polskiego). Mistrzostwa rozgrywane będą w ramach 10. Suriname Srefidensi Marathon, podczas którego wystartują także biegi towarzyszące: półmaraton, sztafety Ekiden oraz sztafety dla dzieci.

Możliwość komentowania została wyłączona.