14 marca 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Półmaraton Warszawski – co nas czeka za dwa tygodnie


cosiewydarzy 5401

Już 27 marca w Warszawie już 6 Półmaraton Warszawski. Do biegu zgłoszonych jest już blisko 5300 osób, ponad 4 000 zawodników ma już przydzielone numery startowe a to oznacza, że jest to już najdłuższa lista startowa w historii Półmaratonu Warszawskiego i w historii półmaratonów w Polsce w ogóle.

Oprócz wysokiej frekwencji zapowiada się także ciekawa walka wśród najlepszych zawodników tak zwanej „elity”.

Z najlepszymi polskimi długodystansowcami zmierzą się zawodnicy głównie z Kenii, Etiopii, Ukrainy.

Panie:

Gdyby nie problemy ze ścięgnem Achillesa, bezdyskusyjna faworytką byłaby Karolina Jarzyńska, rekordzistka polski w półmaratonie znajdująca się aktualnie w znakomitej formie. Karolina znana jest jednak z waleczności i wierzymy, że jeśli tylko zdrowie pozwoli pokaże, że jej znakomite wyniki osiągnięte ostatnio w Japonii to był dopiero początek dobrego sezonu.

Poza Karoliną organizatorzy informują o mocnej grupce zawodniczek z za wschodniej granicy oraz z Kenii. I tak jak w przypadku zawodniczek z Ukrainy, Litwy czy Białorusi stosunkowo łatwo jest potwierdzić ich pozycję, życiówki, zeszłoroczne wyniki to w przypadku zawodników i zawodniczek z Kenii jest to trudne i często trzeba wierzyć w zapewnienia managerów. Kenijczycy startują często w biegach w Kenii, na naprawdę trudnych trasach, nierzadko na sporej wysokości ale trudno jest zdobyć wiarygodne informacje z tych wyścigów. Poniżej ranking dziesięciu najlepszych zapowiedzianych zawodniczek wg ich życiówek w półmaratonie (lub w maratonie, jeśli jakość wyniku w półmaratonie znacząco odbiegała od jakości wyniku w maratonie).

Jeśliby na chwilę zapomnieć o zawodniczkach z zagranicy i zastanowić się, czy możemy spodziewać się jakiejś ciekawej rywalizacji pomiędzy polskimi zawodniczkami, to wydaje się, że Karolina Jarzyńska (jeśli będzie zdrowa) jest zawodniczką na znacznie wyższym poziomie niż pozostałe zawodniczki zgłoszone z Polski. Patrząc choćby na nasz ranking za rok 2010 biegaczek szosowych Karolina Jarzyńska zgromadziła 254 punkty a Iwona Lewandowska (prawdopodobnie najlepsza z pozostałych polskich zawodniczek startująca w Warszawie) 230 punktów.

wawa panie wykres

Panowie

U Panów możemy spodziewać się natomiast bardzo ciekawej rywalizacji pomiędzy polskimi zawodnikami. W Półmaratonie pobiegną: Marcin Chabowski, świeżo upieczony Mistrz Polski w biegach przełajowych, najlepszy na dystansie półmaratonu w zeszłym roku, właśnie po powrocie ze zgrupowania wysokogórskiego podczas, którego szykował się do półmaratonu ale głównie do maratonu, który ma zamiar pobiec w Wiedniu już trzy tygodnie później.

Jego konkurentem będzie Henryk Szost, przebywający obecnie na zgrupowaniu wysokogórskim w Kenii, także z zamiarem startowania w kwietniu w Maratonie w Wiedniu, gdzie rok temu osiągnął świetny wynik 2:10:27).

Ich rywalizacja wydaje się budzić największe zainteresowanie kibiców. W zeszłym roku w bezpośrednim starciu lepszy okazał się Marcin Chabowski. Tym razem obydwaj szykują się do tej samej docelowej imprezy (Maraton w Wiedniu), obydwaj będą po zgrupowaniu wysokogórskim. Kto okaże się lepszy? Patrząc na zeszłoroczne rankingi, pomimo przegranej w bezpośredniej rywalizacji znacznie lepiej wypada Henryk Szost, nasz szosowy numer jeden: 260,8 punktów. Marcin Chabowski znalazł się na trzeciej pozycji z liczbą 253,7 punktów. Miejmy nadzieję, że Henryk wróci do Polski w dobrej formie, bo jak przed wylotem do Kenii informował nas zafrasowany trener Grzegorz Gajdus, przed wylotem Henryk miał kilkunastodniową przerwę w treningu spowodowana terapią antybiotykową i istniały obawy, że nie będzie mógł od razu wejść w tak mocny trening jakiego chciałby trener.

Uważni czytelnicy zauważyli pewnie, że skoro Henryk był numerem jeden a Marcin numerem trzy to musiał być jeszcze numer dwa. Był to Adam Draczyński, który zebrał w 2010 roku 254 punkty, a który 27 marca także wystartuje w Warszawie i na pewno ma ambicje pokazać, że rozstanie z trenerem Gajdusem nie wpłynęło na spadek jego wartości jako zawodnika.

Poza czołową trójką pobiegną także: Arek Gardzielewski, Michał Kaczmarek, Radek Kłeczek, Kuba Wiśniewski.

Z kim walczyć mogą Polacy w Warszawie? Tak jak w przypadku Pań – nie mamy pełnych sprawdzonych informacji o Kenijczykach. Będą oczywiście dobrze już w Polsce znani i sprawdzeni Boniface Nduva, Cosmas Mutuku Kyeva, Michael Karonei ale pojawiają się także nowe nazwiska. Liczba zaprezentowanych przez organizatorów zawodników Kenijskich jest duża, ale niech kibiców nie zdziwi pojawienie się na starcie tylko połowy z nich, gdyż jak to już mówił Dyr. Marek Tronina (w wywiadzie udzielonym bieganie.pl w zeszłym roku) zapraszając zawodników z Afryki jest zawsze duża niepewność ich pojawienia się i bezpieczniej dla utrzymania dobrego sportowego poziomu imprezy jest mieć ich w nadmiarze.

Poniżej ranking 10ciu teoretycznie najlepszych zawodników wg ich życiówek w półmaratonie.

wawa panowie wykres

UWAGA1: Wilfred Kipkoech Taragon właśnie wraca podobno po kontuzji

Możliwość komentowania została wyłączona.