4 lutego 2018 Redakcja Bieganie.pl Sport

Półmaraton w pięknym Neapolu – relacja

Co tydzień mamy w Polsce i na Świecie setki biegów. Pisanie czegokolwiek o którymś z nich ma sens, jeśli jest on z jakiegoś powodu szczególny. Na przykład wyjątkowa rywalizacja, wybitne wyniki, niezwykli uczestnicy czy wyjątkowa sceneria. Przykładem właśnie wyjątkowej scenerii był Półmaraton w Neapolu.

napoliman5

Bieg mężczyzn.

Wyścig odbywał się w wyjątkowej scenerii między morzem a Castel dell’Ovo, Maschio Angioino i Teatrem San Carlo oraz portem i Piazza del Plebiscito. Sztuka i historia, które nie rozkojarzyły zwycięzców, całe podium zajęli Kenijczycy.

napoliman2

Zwycięzcą został Abel Kipchumba (1:00:12) , który w ten sposób ustanowił nowy rekord wyścigu, a także poprawił swój osobisty wynik o trzy minuty (!!!). Początkowa część wyścigu była bardzo szybka, z pierwszymi 5-kilometrowymi w nieco ponad 14 minut a 10 km w 28:08 (!!!) w tempie 2:48min/km.

napoliman1

Druga część wyścigu zwolniła nieco, gdy przeszła przez historyczne centrum i wróciła do Mostra d’Oltremare. Czas wyznaczony przez Kipchumbę jest z pewnością bardzo dobry, jest jednym z najlepszych występów wszech czasów we Włoszech i drugim najlepszym na świecie w 2018 roku.

napoliman4

Za nim pojawił się Shadrak Kiplagat (również członek RunCzech Racing) w czasie z 1:00:34, który również poprawił życiówkę o więcej niż dwie minuty, a trzecie miejsce zajął Norbert Kipkoech Kigen w czasie 1:01:43. „Jestem bardzo zadowolony z mojego występu – powiedział zwycięzca Kipchumba – Bieganie po tych drogach było fantastyczne. Nie mogę się doczekać powrotu.

napoliman3

Bieg kobiet.

Eshete Shitaye, pochodząca z Etiopii, ale biegająca pod flagą Bahrajnu, zwyciężyłą w czasie 1:08:38, ósmym najlepszym czasem na świecie w 2018 roku. Naprawdę wyjątkowy wynik, jasno pokazujący jak szybka jest nowa trasa. Drugie miejsce zajęła Antonina Kwambai z Kenii z 1:09:07, a trzecie Olha Kotovska z Ukrainy w czasie 1:14:27.

napoliwoman1

Będąc częścią projektu Napoli Running, założonego przez Carlo Capalbo, tegoroczna edycja okazała się prawdziwym sukcesem i prawdziwym punktem wyjścia na przyszłość. – Wyścig w Neapolu stał się już trasą o pierwszorzędnym znaczeniu we Włoszech i jest kandydatem do stania się jedną z największych biegowych stolic Świata na przestrzeni lat. Dzisiaj podjęliśmy kolejny krok w kierunku stworzenia międzynarodowej rywalizacji zgodnie z naszymi ambicjami – powiedział Carlo Capalbo.

Następna data to ultramaraton Sorrento-Positano o długości 54 km 2 grudnia i 6. edycja Półmaratonu w Napoli w lutym 2019 roku.