Redakcja Bieganie.pl
Najlepszy jakościowo wynik spośród wszystkich polskich zawodników uzyskała Iwona Lewandowska. Polka nie tylko wywalczyła złoty medal Wojskowych Mistrzostw Świata, ale jednocześnie zwyciężyła w ogólnej klasyfikacji kobiet uzyskując przy tym drugi wynik w karierze – 2:28:33, zaledwie o 1 sekundę słabszy od jej rekordu życiowego.
Świetnie spisały się także pozostałe Polki – Olga Kalendarowa-Ochal (czas 2:32:06) i Monika Stefanowicz (2:32:25). Obie także stanęły na podium mistrzostw świata oraz zajęły miejsca 2-3 w klasyfikacji generalnej kobiet. Dla Stafanowicz (dawniej Drybulskiej) był to pierwszy tak szybki maraton od Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008 r.).
Z grona Polaków najlepiej spisał się Marcin Chabowski. Polak z czasem 2:15:04 zajął 8 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz pierwsze miejsce wśród wojskowych. Dwa pozostałe miejsca zajęli Henryk Szost i Mariusz Giżyński.
Lewandowska jak Gajdus
Zwycięstwo Lewandowskiej było drugim triumfem reprezentanta Polski w historii maratonu w Eindhoven. W przeszłości pierwsze miejsce tym holenderskim mieście zajął Grzegorz Gajdus. Były rekordzista Polski w maratonie triumfował tam w 1998 roku.
W tegorocznym maratonie zwycięstwo odniósł Etiopczyk Tilahun Regassa, który na mecie osiągnął czas 2:06:21. Dopiero szósty, z przeciętnym wynikiem 2:14:25 był Leonard Komon. Dla rekordzisty świata w biegach ulicznych na 10 i 15 km był to maratoński debiut.
Tegoroczny występ w Eindhoven był najlepszym występem polskich maratończyków na Woskowych Mistrzostwach Świata. Dotychczas największy sukces na tej imprezie Polacy odnieśli w 2010 roku w Atenach. Wówczas reprezentacja Polski wróciła do kraju z dorobkiem 4 medali wywalczonych przez: Henryka Szosta (złoto indywidualnie), Monikę Drybulską i Arkadiusza Gardzielewskiego (oboje srebro) oraz drużynę mężczyzn w składzie Szost, Gardzielewski i Michał Kaczmarek.