24 listopada 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Polacy Wojskowymi Mistrzami Świata w maratonie!


Polski zespół w składzie: Błażej Brzeziński, Arkadiusz Gardzielewski, Mariusz Giżyński i Michał Kaczmarek wywalczył dziś w Surinamie złoty medal Wojskowych Mistrzostw Świata w maratonie. Indywidualnie najlepsi okazali się Solonei Rocha da Silva z Brazylii i Lukeiko Helalia Johannes z Namibii, natomiast wśród Polaków Błażej Brzeziński i Olga Kalendarowa-Ochal (oboje 2 miejsce).

1.jpg
fot. profil Błażeja Brzezińskiego na Facebook.com
Ze względu na wysoką temperaturę panującą w Surinamie zawodnicy na trasę wyruszyli już o godzinie 6:00 czasu miejscowego (kobiety wystartowały pół godziny wcześniej). Start nastąpił z Groningen (stolicy dystryktu Saramacca), skąd maratończycy ruszyli na wschód w kierunku Paramaribo, by tam na stadionie André Kamperveen zakończyć swój bieg.

Brazylijczyk i Namibijka zwycięzcami

Najszybciej trasę maratonu w Surinamie pokonał Brazylijczyk Solonei Rocha da Silva (czas 2:24:27), który dzięki temu sięgnął po złoty medal Wojskowych Mistrzostw Świata. Tytuł Mistrzyni przypadł Lukeiko Helalii Johannes z Namibii (czas 2:39:56). 

Solonei Rocha da Silva to szósty zawodnik tegorocznych Mistrzostw Świata w Moskwie. Na swoim koncie ma także dwa złote medale mistrzostw międzynarodowych: Mistrzostw Ameryki Południowej (10000 m) i Mistrzostw Panamerykańskich (maraton). Jego rekord życiowy w maratonie wynosi 2:11:31 i został ustanowiony dwa lata temu w Padwie.

33-letnia Lukeiko Helalia Johannes to 12 zawodniczka ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Londynie. W swoim dorobku ma brązowy medal Mistrzostw Afryki w półmaratonie oraz start na kilku innych imprezach międzynarodowych: Mistrzostw Świata w Moskwie i Berlinie oraz na Igrzyskach w Pekinie. Jej rekord życiowy w maratonie wynosi 2:26:09 (Londyn 2012).

Polacy najlepsi drużynowo

Najlepiej spośród polskich zawodników spisał się Błażej Brzeziński, który zajął drugie miejsce. Wysoka pozycja Błażeja oraz miejsca 5-7 pozostałych reprezentantów Polski sprawiły, że nasz zespół wywalczył złoty medal w klasyfikacji drużynowej. Polacy wyprzedzili reprezentantów Namibii i Algierii.

Miejsca i czasy Polaków:

2. Błażej Brzeziński – 2:25:18
5. Arkadiusz Gardzielewski – 2:26:36
6. Mariusz Giżyński – 2:27:18
7. Michał Kaczmarek – 2:27:58

Drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej zajęła również jedyna nasza reprezentantka – Olga Kalendarowa-Ochal (cza 2:43:46).

Tutaj link do wyników: http://www.cism-suriname.org/pdffiles/results.pdf

Dotychczasowy dorobek Polaków
Polacy największy sukces na Wojskowych Mistrzostwach Świata w maratonie odnieśli w 2010 roku w Atenach. Wówczas reprezentacja Polski wróciła do kraju z dorobkiem aż 4 medali wywalczonych przez: Henryka Szosta (złoto indywidualnie), Monikę Drybulską i Arkadiusza Gardzielewskiego (oboje srebro) oraz drużynę mężczyzn w składzie Szost, Gardzielewski i Michał Kaczmarek.
Niewiele gorzej poszło naszym zawodnikom dwa lata wcześniej we włoskim Carpi, gdzie po złoty medal sięgnął Adam Draczyński oraz męska drużyna reprezentowana przez Draczyńskiego, Michała Kaczmarka, Jana Zakrzewskiego i Zbigniewa Murawskiego.
Medale na Mistrzostwach Świata Wojskowych w biegu na dystansie 42,195 km Polacy wywalczyli również w 2009 roku w Belgradzie – srebro męskiej drużyny i brąz Michała Kaczmarka.