15 grudnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Podsumowujemy ranking bieganie.pl 2012


Od kilku lat za pomocą własnego rankingu staramy się wyłonić najlepszych biegaczy w Polsce. Daria Korczyńska,
Angelika Cichocka, Katarzyna Kowalska, Karolina Jarzyńska, Piotr Wiaderek, Adam
Kszczot, Łukasz Parszczyński i Henryk Szost to tegoroczni zwycięzcy w rankingu bieganie.pl.

Przypomnijmy, że ranking biegnie.pl to zestawienie najlepszych
polskich biegaczy prezentowany w czterech kategoriach z podziałem na płeć. Z trzech najlepszych wyników w sezonie, porównywanych do odpowiednich rekordów świata, wyliczamy punktację, która odpowiada prosto i szybko na pytanie, kto jest aktualnie najlepszym polskim zawodnikiem wśród sprinterów, średniodystansowców, długodystansowców i szosowców.

Jak co roku, rywalizacja o zwycięstwo w rankingu była bardzo ciekawa. Doszło do kilku niespodzianek, zaciętej walki w niektórych kategoriach, ale też do zdecydowanych zwycięstw faworytów.
Tradycyjnie najwięcej emocji dostarczyli nam sprinterzy i średniodystansowcy.
To w tych kategoriach starcia o pierwsze miejsce były naprawdę bardzo zacięte, o
czym świadczy chociażby fakt, że wśród średniaczek o zwycięstwie decydowały
ułamki sekund.

Sprinterzy

Rywalizacja sprinterek i sprinterów to, od wielu lat, walka wielu równorzędnych zawodników. W żadnym z ostatnich lat nie mieliśmy jednego zdecydowanego zwycięzcę lub zwyciężczynię rankingu bieganie.pl w tej kategorii (może poza Marcinem Marciniszynem w ubiegłym roku, który zwyciężył z przewagą blisko 6 punktów). W tym sezonie było podobnie. Daria Korczyńska zwyciężyła z przewagą jednego, a Piotr Wiaderek 0,6 punktu.

Dla Korczyńskiej, tegorocznej mistrzyni Polski na 100 m i brązowej medalistki mistrzostw Europy w sztafecie 4x 100 m, było to drugie zwycięstwo w naszym rankingu. Pierwszy raz reprezentantka Polski okazała się najlepszą sprinterką w 2008 roku.

400m mp 2012
Finał 400 m podczas mistrzostw Polski w Bielsku-Białej (fot. Aleksandra Szmigel)

Piotr Wiaderek, który w tym sezonie zdobył tytuł mistrza Polski na dystansie 400 m, zwycięstwo w naszym rankingu odniósł po raz pierwszy. Dzięki uzyskaniu dwóch bardzo dobrych wyników 45.46 i 45.96 (właśnie podczas mistrzostw kraju) zdołał wyprzedzić swojego  kolegę  z reprezentacji i sztafety 4x 400 m – Marcina Marciniszyna, który z kolei po raz czwarty z rzędu uplasował się w pierwszej dwójce.

Średniodystansowcy

Wśród średniodystansowców walka o pierwsze miejsce również był bardzo zacięta. O zwycięstwo wśród kobiet do końca rywalizowały Angelika Cichocka i Renata Pliś. Ostatecznie, dzięki różnicy liczonej w setnych częściach sekundy, zwyciężyła reprezentantka Talexu Borzytuchom. Równie zaciętą walką mogliśmy emocjonować się w kategorii mężczyzn, gdzie minimalnie lepszy od Marcina Lewandowskiego okazał się Adam Kszczot. Obaj jako jedyni ze wszystkich polskich biegaczy uzyskali wyniki powyżej 280 punktów.

cichocka 1
Cichocka do końca walczyła o minimum na Igrzyska Olimpijskie. Ostatecznie zawodniczka w Londynie nie pobiegła, ale mimo to zwyciężyła w rankingu bieganie.pl.

Angelika Cichocka to tegoroczna mistrzyni naszego kraju na dystansie 800 m, uczestniczka mistrzostw Europy i piąta zawodniczka na listach światowych w biegu na 1000 m. Adam Kszczot to także mistrz Polski na 800 m, półfinalista Igrzysk Olimpijskich i posiadacz trzeciego czasu na 800 m na listach europejskich. Dla obu był to pierwszy triumf w rankingach bieganie.pl. Kszczot przerwał tym samym passę zwycięstw Lewandowskiego.

Długodystansowcy

W kategorii długodystansowców tradycyjnie zawodnicy uzyskiwali najsłabsze punktowo wyniki. Najlepsi z nich: Katarzyna Kowalska i Łukasz Parszczyński uzyskali ich najmniej spośród wszystkich tegorocznych zwycięzców. Oboje jednak zdołali wywalczyć kwalifikacje olimpijskie oraz zdobyć tytuły mistrzów Polski na dystansie 3000 m z przeszkodami. Parszczyński ponadto zajął piąte miejsce podczas mistrzostw Europy.

parszczynski 1
Łukasz Parszczyński wywalczył tytuł mistrza Polski także na 10000 metrów

Szosowcy

Szosowcy to jedyna kategoria, w której od wielu lat dominują ci sami zawodnicy: Karolina Jarzyńska i Henryk Szost. Dla Jarzyńskiej, 36 zawodniczki Igrzysk Olimpijskich w Londynie, było to już piąte zwycięstwo. Henryk Szost, dziewiąty zawodnik ostatnich Igrzysk, rekordzista Polski w maratonie, triumfował po raz czwarty (w 2009 roku nie był klasyfikowany).

IMG 3185
Henryk Szost zdecydowanie najlepszy polski szosowiec wywalczył
w tym roku m.in tytuł mistrza Polski w biegu na 5 km

Oboje uzyskali także rekordową liczbę punktów. Dotychczas Jarzyńska największy dorobek punktowy (256.6) uzyskała w ubiegłym roku, bijąc rekordy życiowe w półmaratonie i maratonie. Szost najwięcej punktów uzyskał dotychczas także w ubiegłym roku, gdy pierwszy raz złamał granicę 2:10:00 w maratonie.

O tym, jak tegoroczni zwycięzcy punktowali w latach ubiegłych, dowiecie się z poniższych wykresów. Na początek zestawienie dla kobiet, z którego okazuje się, że m.in. poziom wynikowy u średniodystansowców spadł, bowiem Angelika Cichocka, mimo uzyskania słabszych wyników niż w 2011 roku, zdołała w tym roku zwyciężyć (rok temu była druga).

tab women

Podobne zestawienie dla czterech najlepszych mężczyzn, gdzie wyróżnia się rosnący poziom wyników uzyskiwanych przez Henryka Szosta.

tab men

Ciekawie prezentuje się zestawienie najlepszych zawodników bez podziału na płeć i kategorie. Zdecydowanie najlepiej punktującymi zawodnikami okazują się średniodystansowcy. W pierwszej dziesiątce znajduje się aż 6 biegaczy z tej kategorii. Nisko w rankingu plasują się kobiety. Pierwsze z nich, Angelika Cichocka, Renata Pliś, plasują się na 13 i 14 miejscu.

Ranking 10 najlepszych zawodników w 2012 wg punktacji bieganie.pl:

1. Adam Kszczot (średniacy) – 280.6
2. Marcin Lewandowski (średniacy) – 280.0
3. Henryk Szost (szosowcy) – 273.2
4. Bartosz Nowcki (średniacy) – 267.7
5. Mateusz Demczyszak (średniacy) – 266.8
6. Piotr Wiaderek (sprinterzy) – 266.0
7. Marcin Marciniszyn (sprinterzy) – 265.4
8. Szymon Krawczyk (średniacy) – 264.7
9. Krzysztof Żebrowski (średniacy) – 263.3
10. Artur Noga (sprinterzy) – 263.2

Możliwość komentowania została wyłączona.