30 maja 2019 Redakcja Bieganie.pl Sport

„Podaj zmianę” z Kasprowego na Hel


Ponad 900 kilometrów – taki łączny dystans pokonają uczestnicy najdłuższej sztafety charytatywnej biegnącej z Tatr aż do Bałtyku. Bieg Banku BNP Paribas „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji” ma na celu przypomnienie o jednej z najpoważniejszych chorób XXI wieku i wspólną z nią walkę. Zapisy trwają do 2 czerwca. W wyzwaniu i biegowej walce z depresją może wziąć udział każdy, niezależnie od formy.

Start skomplikowanego logistycznie przedsięwzięcia nastąpi w najbliższy wtorek, 4 czerwca na szczycie Kasprowego Wierchu. Uczestnicy sztafety mają za zadanie pokonać ponad 900 kilometrów, by w ciągu 4 dni pojawić się na mecie, ulokowanej przy latarni morskiej na Helu.

Do nietypowej imprezy „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji” można łatwo zarejestrować się na www.podajzmiane.pl (deklarując minimalnie 20 zł) oraz dołączając do biegnącej grupy w jednym ze 100 punktów na trasie. Nie trzeba być ultramaratończykiem, bo sztafetowe zmiany wynoszą od 5 do 10 km. Jednak wśród 16 biegnących ambasadorów będzie można spotkać ultramaratonkę Patrycję Bereznowską. Rekordzistka świata w biegu 48-godzinnym ma nadzieję, że wraz ze wszystkimi biorącymi udział w sztafetowej inicjatywie zwróci uwagę na problem depresji.

– Ten bieg ma dla mnie znaczenie symboliczne – zarówno ze względu na dystans, jak i na cel charytatywny, który mu towarzyszy. Mój start w ultramaratonie Badwater dedykuję wszystkim, którzy zmagają się z problemem depresji. Jest to jedna z najpowszechniejszych chorób, która jednocześnie pozostaje tematem tabu. Z osobistego doświadczenia wiem, jak trudno poradzić sobie, gdy cierpi na nią bliska osoba oraz jak wiele osób ukrywa lub nie chce przyjąć do wiadomości, że problem dotyczy także jej. Jednocześnie aktywność fizyczna jest bardzo dobrym antidotum na depresję – mówi Patrycja, dla której udział w biegu z Kasprowego na Hel będzie elementem przygotowania ultramaratonu w Dolinie Śmierci.

Oprócz Bereznowskiej na trasie będzie można spotkać między innymi mistrza świata w biegach po schodach Piotra Łobodzińskiego, reprezentantkę Polski w biegach górskich Natalię Tomasiak, trenerkę personalną Adriannę Palkę, maratończyków Adama Draczyńskiego, Angelę Mach i Piotra Cypryańskiego, animatorkę biegania Martę Keller oraz dziennikarzy sportowych Karinę Terzoni i Damiana Bąbola.

Podaj_zmian___2_small.JPGWedług Światowej Organizacji Zdrowia  w ciągu najbliższych lat depresja stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym. Obecnie zmaga się z nią ponad 340 mln ludzi na świecie, a Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce wśród 50 krajów zbadanych pod względem liczby osób dotkniętych tą chorobą. Szacuje się, że w naszym kraju problem depresji dotyczy od 4 do 10% osób. Jak zwraca uwagę raport NIK – 96% działań z zakresu profilaktyki i leczenia realizowanych jest poza programami polityki zdrowotnej, przez podmioty niezależne. Jednym z takich ośrodków jest Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji.

Stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na problem społeczny jakim wciąż pozostaje stygmatyzacja i wykluczenie osób chorujących psychicznie. Nasze działania nakierowane są na przekazywanie podstawowej wiedzy z zakresu psychopatologii oraz edukacja społeczeństwa, jak radzić sobie z problemem. Niestety nadal mówi się o tym niewiele (…). Ostatnie badania pokazują, że bieganie i aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko depresji oraz wspomagają jej leczenie. Sport poprawia nastrój, obniża ciśnienie, stabilizuje wagę i poprawia działanie układu krwionośnego. To najtańszy i najskuteczniejszy lek – mówi Joanna Chatizow ze Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.MAPA_1080x1080.png– W Banku BNP Paribas poruszamy ważne tematy społeczne – istotne, prawdziwe, nie zawsze popularne, chociaż bliskie Polakom. Poprzez organizację najdłuższego biegu sztafetowego w Polsce, chcemy nie tylko zwrócić uwagę na problem depresji, ale podkreślić, jak ważną rolę pełni sport w profilaktyce choroby oraz jak motywować bliskich do leczenia. Chcemy inspirować wszystkich, którzy chcą zmieniać świat na lepszy i pomagać im w realizacji obranego celu – podkreśla Dariusz Maciołek, Dyrektor Zarządzający Pionu Komunikacji i Marketingu w Banku BNP Paribas.

Jak dołączyć do sztafety?

Bieg wyruszy ze szczytu Kasprowego Wierchu ok. godziny 18 we wtorek, 4 czerwca. Pierwszy punkt, w którym będzie można się do biegnących dołączyć, będzie znajdował się na Rondzie Kuźnickim w Zakopanem. Następnie sztafeta ruszy na północ mijając po drodze Nowy Targ, Kraków, Radomsko, Zduńską Wolę, Łódź, Inowrocław, Solec Kujawski, Bydgoszcz, Trójmiasto i będzie finiszować na Helu. Trasa została poprowadzona malowniczymi drogami, a jej szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia.

Aby się zarejestrować wystarczy wypełnić formularz na www.podajzmiane.pl, wybierając przy tym punkt kontrolny na mapie oraz dystans 5 lub 10 kilometrów. Start wiąże się z przekazaniem datku od 20 zł do 100 zł. Pod koniec wybranego dystansu darczyńcy otrzymają pamiątkowy medal będący symbolem walki z depresją. Cały dochód z biegu Bank BNP Paribas przeznaczy na działalność Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji. Sztafetę będzie można śledzić za pośrednictwem relacji live na stronie wydarzenia.

UWAGA! Lista miejsc na każdy z etapów jest ograniczona, a rejestracja możliwa jest tylko do 2 czerwca!

Pełne informacje, w tym formularz zapisów – znajdują się na www.podajzmiane.pl.

Możliwość komentowania została wyłączona.