Katarzyna Zdziebło
31 lipca 2024 Jakub Jelonek Sport

Początek lekkoatletyki na igrzyskach. Zapowiedź pierwszego dnia


Lekkoatletyka na igrzyskach olimpijskich w Paryżu rozpocznie się 1 sierpnia 2024 r. od dwóch konkurencji chodu sportowego na 20 km mężczyzn i kobiet. Wśród startujących znajduje się troje Polaków: Katarzyna Zdziebło oraz Artur Brzozowski i Maher Ben Hlima. Przeanalizujmy szanse naszych reprezentantów i głównych faworytów w tej konkurencji.

Zanim lekkoatletyka wkroczy na paryski stadion pierwsze konkurencje igrzysk rozegrane zostaną na ulicach stolicy Francji. Walka o pierwsze spośród 48 medali w lekkiej atletyce zostanie rozegrana w czwartkowy poranek. Już od godziny 7:30 rano na trasę chodu wyruszą panowie, a o 9:20 panie, na trasie niedaleko Wieży Eiffla przy Pont d’Iena. Rozgrywanie chodu pierwszego dnia umożliwia części zawodników start także w sztafecie chodziarskiej, która po raz pierwszy pojawi się na igrzyskach 7 sierpnia br.

Faworyci w chodzie mężczyzn

Jeszcze nigdy w historii żadnemu z mistrzów olimpijskich w tej konkurencji nie udało się obronić złotego medalu. Szansę na pierwszy taki wyczyn wciąż ma Włoch Massimo Stano, który broni tytułu z igrzysk Tokio 2020. Najlepszy w tym roku wynik ma Japończyk Koki Ikeda – 1:16:51, który tym wynikiem dzierży trzeci czas w historii tej konkurencji. Wśród kandydatów do podium należy również wymienić Hiszpana Alvaro Martina, który rok temu w Budapeszcie zdobył dwa złote medale (na 20 i 35 km) oraz Perseusa Karlstroma – czterokrotnego medalistę mistrzostw świata, triumfatora tegorocznych mistrzostw Europy w Rzymie i Drużynowych Mistrzostw Świata w Antalyi. W ubiegłym roku był on drugi w Budapeszcie z rekordem kraju wynoszącym 1:17:39.

Trzy lata temu na igrzyskach w Sapporo triumfował Stano przed dwoma Japończykami: Ikedą i Toshikazu Yamanishim. 32-letni Włoch wraca po kontuzji, której nabawił się podczas Drużynowych Mistrzostw Świata w Antayi, gdzie walczył w sztafecie na dystansie maratonu. Z powodu powrotu po kontuzji nie startował też „u siebie” na mistrzostwach Europy w Rzymie w ubiegłym miesiącu. Na początku sezonu poprawił jednak rekord kraju w Taicangu w Chinach, gdzie uzyskał 1:17:26 (wygrał tam Chińczyk Zhang Jun z dokładnie takim samym czasem). Szybciej od nich w tym sezonie poszedł jedynie Ikeda. Do walki o medal powinien włączyć się również Brazylijczyk Caio Bonfim – dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata, który zajął czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Rio, a medal przegrał tam „o włos” walcząc do ostatnich metrów z Australijczykiem Danem Bird-Smithem. Kolejni mocni zawodnicy to czwarty w ubiegłym roku na MŚ w Budapeszcie Kanadyjczyk Evan Dunfee i piąty – Niemiec Christopher Linke. Zawsze groźni wydają się też Hiszpanie, Chińczycy czy Australijczycy, którzy mogą sprawić niespodziankę niczym Dawid Tomala w Sapporo.

Faworytki w rywalizacji kobiet na 20 km

Wśród kobiet mocna będzie z pewnością dwukrotna mistrzyni świata z Eugene – Kimberly Garcia z Peru, a także broniąca tytułu z Sapporo i mistrzyni Europy miesiąc temu „u siebie” w Rzymie – Antonella Palmisano. Po kontuzji wraca dwukrotna mistrzyni świata z Budapesztu (na 20 i 35 km) – Hiszpanka Maria Perez. Nie bez szans jest również mistrzyni olimpijska z Rio 2016 – Chinka Hong Liu. Dla 37-letniej zawodniczki będą to już piąte igrzyska, a w czterech poprzednich nie zajęła gorszego miejsca niż czwarte (była czwarta w 2008 r., druga w 2012 r., wygrała w 2016 r. i dobyła brąz w 2021 r.).

Garcia wygrała w tym roku prestiżowe mityngi na 20 km w Podiebradach, Rio Maior i La Corunie, a także w DMŚ w Antalyi. Jej najlepszy tegoroczny wynik 1:26:41 jest gorszy o zaledwie sekundę od jej rekordu kraju, dając jej trzecie miejsce list światowych za dwoma Chinkami: Ma Zhenxią (1:26:07) i rekordzistką świata (1:23:49) – Yang Jiayu (także w tym roku 1:26:07). Do faworytek należą też Kolumbijka Lorena Arenas (srebrna medalistka z Sapporo), Alegna Gonzalez z Meksyku (piąta na poprzednich igrzyskach) i Australijka Jemima Montag (srebrna medalistka mistrzostw świata).

Reprezentanci Polski

Jedynym zawodnikiem z Polski, który uzyskał bezpośrednie minimum kwalifikacyjne do Paryża jest Maher Ben Hlima, który w hiszpańskiej La Corunie uzyskał 1:20:07 (minimum wynosiło 1:20:10). Pozostali nasi reprezentanci dostali się dzięki dobrym miejscom w rankingu olimpijskim.

Najbardziej utytułowaną zawodniczką jest Katarzyna Zdziebło, która ma dwa srebrne medale mistrzostw świata w Eugene i srebro z mistrzostw Europy w Budapeszcie. Ubiegły sezon był dla naszej reprezentantki nieudany m.in. z powodu ciągnących się po sezonie 2022 kontuzji i współpracy z Robertem Korzeniowskim. W tym roku na mistrzostwach Europy nasza zawodniczka również startowała z kontuzją, a jej wynik będzie po części zależał od tego, czy udało się tę kontuzję doleczyć. Start chodu kobiet o 9:20.

zdzieblo4

Szanse Polaków – Artura Brzozowskiego i Mahera Ben Hlimy

Wśród mężczyzn wystąpią nasi dwaj reprezentanci. Bardziej doświadczony jest Artur Brzozowski (w tym sezonie 1:21:48, a jego rekord życiowy z 2017 r. to 1:20:33), który na poprzednich igrzyskach startował na 50 km i zajął 12. miejsce. Brzozowski poprawił w tym roku życiówki na 5 i 10 km, pokonał również Mahera Ben Hlimę na mistrzostwach Polski na 20 km. Wyniki przemawiają jednak za Maherem, który w tym roku doprowadził życiówkę do wyniku 1:20:07 i zajął siódme miejsce na mistrzostwach Europy w Rzymie (Brzozowski po karnych dwóch minutach za trzy wnioski od sędziów był tam 15.). Polacy powinni powalczyć nawet o pierwszą dziesiątkę, choć wiele będzie zależało od warunków i obranej taktyki. Start o 7:30.

Historia polskich występów i rekordy w chodzie na 20 km

Kobiety na igrzyskach olimpijskich w chodzie na 20 km rywalizują od Sydney 2000, gdzie naszą reprezentantką była Katarzyna Radtke (nie ukończyła tam rywalizacji). Najlepsze miejsce jak dotąd z polskich reprezentantek zdobyła Katarzyna Zdziebło, która w Tokio była dziesiąta z czasem 1:31:29. Najlepszy wynik na igrzyskach uzyskała w 2012 r. w Londynie Agnieszka Yarokhau (Szwarnóg) – 1:31:14. Po dwa występy w tej konkurencji mają: Paulina Buziak-Śmiatacz, Agnieszka Dygacz, Sylwia Korzeniowska i Agnieszka Yarokhau (Szwarnóg), a po Paryżu dołączy do nich Katarzyna Zdziebło. Najmłodszą uczestniczką z Polski jest Sylwia Korzeniowska, która w Atenach 2004 miała 24 lata i 120 dni, a najstarszą Katarzyna Radtke, która w Sydney startowała w wieku 31 lat i 28 dni.

Rekord Polski w tej konkurencji należy do Katarzyny Zdziebło (1:27:31 w 2022 r. w Eugene, USA). Rekord świata posiada Chinka Yang Jiayu (1:23:49 w 2021 r. w Huangshan w Chinach). Rekord olimpijski należy do zdyskwalifikowanej później za doping reprezentantki Rosji Jeleny Łaszmanowej (1:25:02 w Londynie 2012 r.).

Polacy wystąpili w rywalizacji olimpijskiej w 14 z 17 występów. Trzykrotnie na tym dystansie rywalizował Robert Korzeniowski, zdobywając złoty medal w Sydney 2000. W Barcelonie 1992 nie ukończył rywalizacji, a w Atlancie 1996 był ósmy. W czołowej ósemce uplasowali się Jan Ornoch i Bohdan Bułakowski (obaj zajęli siódme miejsce, Ornoch w Monachium 1972, a Bułakowski w Moskwie 1980 r.). Dziewiętnaste miejsce zajęli Dawid Tomala (Londyn 2012) i Jakub Jelonek (Rio de Janeiro). Po dwa występy w chodzie na 20 km mają Mieczysław Rutyna, Jan Ornoch, Rafał Augustyn i Jakub Jelonek, a do tego grona dołączy jutro Artur Brzozowski, który w Paryżu w dniu startu będzie miał 39 lat i 125 dni, co będzie rekordem wieku w historii startu Polaków w tej konkurencji. Najmłodszym zawodnikiem w tej konkurencji z Polski był Łukasz Niedziałek, który w Sapporo miał 21 lat i 146 dni (w Japonii zszedł z trasy).

Rekord Polski w chodzie na 20 km należy do Roberta Korzeniowskiego (1:18:22 w 2000 r. w Hildesheim w Niemczech). Rekord świata dzierży Yusuke Suzuki z Japonii (1:16:36 w 2015 r. w Nomi w Japonii). Z kolei rekord olimpijski należy do Chińczyka Chen Dinga, który w Londynie 2012 r. osiągnął 1:18:46.

Harmonogram 1. dnia lekkiej atletyki na igrzyskach olimpijskich w Paryżu i starty Polaków

7:30 – chód na 20 km Mężczyzn (Finał) – Artur Brzozowski, Maher Ben Hlima

9:20 – chód na 20 km Kobiet (Finał) – Katarzyna Zdziebło

(Dekorację mężczyzn zaplanowano na 17:40, a kobiet na 17:47).

Transmisje i wyniki online

Transmisję przeprowadzi Eurosport od 7:25 (a także na platformie MAX) i TVP Sport (dostępna również na stronie i w aplikacji) od 7:05 (studio).

Wyniki online będzie można sprawdzić tutaj.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
5 miesięcy temu

Redaktor zapomniał powiedzieć że Robert Korzeniowski ma cztery złota olimpijskie -jeden na 20 km oraz trzy na 50 km,co czyni go najbardziej utytułowanym polskim sportowcem… pozdrawiam

Jelon
Jelon
5 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Przecież wszyscy pasjonaci sportu o tym wiedzą!

Andrzej
Andrzej
5 miesięcy temu
Reply to  Jelon

Nie zakładajmy że wszyscy wiedzą, na pewno wszyscy cenią dobre dziennikarstwo… pozdrawiam

Hanys
Hanys
5 miesięcy temu

Organizatorzy już nie wiedzą jak IO udziwnić. Proponuję jeszcze chód naprzemienny mix z partnerem na plecach w chodzie tyłem. Sztafeta chodxiarska. Porywające. Tłumy kibiców. Szkoda że Babiarz nie relacjonuje bo by przy okazji tablicę logarytmów naturalnych z wypadkowej wiatru i prędkości zapodał. Francja i cały MKOl zszedł na psy.

Jakub Jelonek
Jakub Jelonek

Były chodziarz, który nieustannie dokądś zmierza (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor biografii Henryka Szosta, Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota oraz książki „Trening mistrzów". Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV L.O. w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.