17 lipca 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Pierwszy SMŚ po latach, 26 lipca, Warszawa, Młociny


26 lipca zapraszamy na pierwszy po latach SMŚ na warszawskich Młocinach. SMŚ – czyli bieg z handicapem. Meta – 10:00. Czyli zawodnik biegnący godzinę startuje o 9:00.

A305_524_2_1.jpg
Zawodnicy na starcie w roku 2004

Co to jest SMŚ?

SMŚ, czyli Spontaniczne Młocińskie Ściganie. Wyścig na 10 km.

Zasady

1) Nie ma żadnego wpisowego, żadnych sędziów, szatni, poczęstunku, każdy czas mierzy sobie sam i po zakończeniu musi podać go komuś, kto w danym momencie trzyma kartkę z wynikami. Zazwyczaj ustalamy, często tuż przed biegiem takiego tymczasowego organizatora.
2) Bieg jest rozgrywany na pętli na Młocinach
, która idealnie nadaje się do kibicowania – 3,5 km – to pozwala kibicom na śledzenie tego co w wyścigu się dzieje. Trasa – 10 km, jest dobrze zmierzona, płaska, szybka, szeroka.
3) Zawodnicy startują z handicapem w stosunku do teoretycznie najlepszego zawodnika.

Legenda

Na normalnych biegach jest tak, że kiedy startujesz razem ze wszystkimi to po chwili ścigacze są już daleko z przodu, a wolniejsi daleko z tyłu. Ty, biegniesz pewnie w grupce zawodników o podobnych co ty możliwościach. I potem nawet nie wiesz jak wyglądała rozgrywka w czołówce, kto wygrał, kto był drugi, trzeci. Kiedy dobiegasz do mety, to wielu zawodników już nie ma. Tymczasem – w wyniku tej nietypowej formy rozgrywania SMŚa nagle okazuje się, że to wszystko może wyglądać zupełnie inaczej, dużo bardziej ekscytująco.

Przed biegiem każdy musi określić jaki czas, tzn jaki wynik czuje się na siłach dzisiaj osiągnąć. I każdy jest ustawiany w "blokach" czasowych, które wynikają z tych przedstartowych deklaracji. Żeby było wygodniej – bloki są co 15 sekund. Jakie są tego konsekwencje? Najpierw startują najwolniejsi. Pozostali stoją w okolicach startu, rozgrzewają się, truchtają, integrują się. Jest zabawnie. Co chwila startuje kolejna grupka, coraz szybszych zawodników. Pod koniec atmosfera jest już trochę napięta bo na starcie pozostali sami ściganci, którzy zaraz ruszą wzbudzając tumany kurzu sypiącego się spod ich butów :-). Kiedy już wszyscy wystartują – wolniejsi uciekają przed szybszymi, którzy uciekają przed najszybszymi. Wiedzą, że teoretycznie wszyscy powinni spotkać się w okolicach mety. I tak się dzieje. Im bliżej do mety, tym gęściej się robi na trasie – w przeciwieństwie do normalnych biegów. Oczywiście jeśli od startu biegniesz ze swoją grupką, z którą walczycie o podobny wynik to całą grupką zaczynacie zbliżać się do kolejnych biegaczy, wymijacie tych którzy podali zbyt optymistyczny wynik lub jeśli wy podaliście wynik z zapasem, a naprawdę biegniecie szybciej. Dochodzi dzięki temu do bardzo ciekawych finiszów. Do mety potrafi zmierzać tyraliera zawodników finiszujących w zupełnie różnych czasach. Biegacz, który ma dobry finisz, ale biegnie na 45 minut może na ostatnich 200-300 metrach walczyć z zawodnikiem biegnącym na 35 minut. Na finiszu wstępuje w ludzi zupełnie inny duch i nawet jeśli wyprzedza Cię znacznie lepszy biegacz to nie odpuszczasz i walczysz – masz unikalną okazję wygrać na finiszu z lepszym od Ciebie zawodnikiem. Poza tym widzisz co się dzieje, wszyscy widzą kto jak finiszuje, Ci którzy właśnie ukończyli od razu staja się kibicami tych, którzy finiszują. Koniec biegu następuje zazwyczaj w krótkim odcinku czasu – w ciągu 2-3 minut wszyscy znajdują się na mecie. To stwarza na mecie prawdziwie integracyjną atmosferę, w której wszyscy stoją razem, komentują bieg, wymieniają się uwagami, wynikami, podają swoje wyniki sędziemu.

A305_524_7.jpg
W środku organizator – 10 kg szczuplejszy niż dziś 🙂

Konkurs

Ci z was, którzy wezmą jednocześnie udział w konkursie organizowanym na łamach Kalendarzbiegowy.pl mają szansę wygrania atrakcyjnej nagrody: butów Nike LunarGlide z najnowszej kolekcji.

Regulamin konkursu:

1. Organizatorem konkursu jest portal Bieganie.pl
2. W ramach konkursu należy odpowiedzieć na możliwie dużą liczbę pytań. Bazą dla informacji może być tylko KalendarzBiegowy.pl.
3. Jedna osoba może odpowiedzieć tylko raz, jeśli odpowie więcej niż raz, to pod uwagę brana jest druga odpowiedź (w domyśle przyjmujemy, że jest po prostu lepsza)
4. Odpowiedzi należy zgłaszać poprzez konkursowy formularze konkursowe, publikowane w dniach 21 – 25 lipca w godzinach porannych. Przez cały tydzień wszystkie formularze będą dostępne, czyli nawet ostatniego dnia będzie można odpowiedzieć na wszystkie 15 pytań.
5. Przewidziane są dwie nagrody: dwie pary butów Nike LunarGlide. Pierwsza para trafi do autora największej liczby poprawnych odpowiedzi. Druga para, trafi do autora największej liczby poprawnych odpowiedzi, który jednocześnie ukończy bieg SMŚ (10 km), czyli rozgrywany 26 lipca bieg z handicapem.
6. Jeśli więcej niż jedna osoba będzie równie blisko, o zwycięstwie zadecyduje czas nadesłania odpowiedzi, na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy".
7. Jeśli w ciągu 12 godzin od wysłania mailem potwierdzenia do zwycięzcy nie odpowie on (lub ona) na maila, zwycięzcą zostaje kolejna w kolejności osoba.
8. Organizator konkursu nie odprowadza podatku od nagrody.

Nagrodę będzie można odebrać w sklepie ForPro.

konkurssms540

Możliwość komentowania została wyłączona.