ilczyszyn
28 czerwca 2023 Karolina Obstój Sport

Pierwsza Polka, która pokonała pięć pustynnych biegów

Julita Ilczyszyn po ukończeniu w 2022 roku biegów na czterech pustyniach została pierwszą Polką, która zdobyła tytuł Wielkiego Pustynnego Szlema / 4 Deserts Grand Slam. Kilka dni temu pokonała swój piąty pustynny bieg na Gobi, zdobywając jako pierwsza Polka tytuł Wielkiego Pustynnego Szlema +.

Bieg w Mongolii na pustyni Gobi organizowany przez Racing The Planet obejmował dystans 250 kilometrów podzielonych na sześć etapów: 40km-40km-40km-80km-40km-10km.

Pogoda była absolutnie wymarzona. Ciepło, bywało gorąco. Krajobraz i widok pustynnych mieszkańców odbierały mowę. Cudowny, inny świat, który urzeka prostotą, a mieszkańcy otwartym serduchem. Choć nic nie mają, zapraszali i dzielili się ostatnim kawałkiem chleba. Wzruszające. Zieleń Gobi, totalne pustkowie, mnóstwo koni, krów, wielbłądów i owiec wolnożyjących. Ta pustynia dostarczyła wszystkiego: piaszczystych wydm, wzniesień, mnóstwo zimnych rzek do pokonania, lasy, łąki, błota.

Julita Ilczyszyn

Julita Ilczyszyn, po pokonaniu pustyni Gobi (jako pierwsza Europejka razem z Niemką Elise Zender) zdobyła tytuł Wielkiego Pustynnego Szlema+. Julita otrzymała również wyjątkową nagrodę, którą organizatorzy przyznali pierwszy raz podczas 20 lat funkcjonowania Racing The Planet. Julita została wyróżniona za wyjątkowe, bezinteresowne wspieranie i pomoc innym zawodnikom na trasie wyścigu oraz wielokrotne wspieranie polskich fundacji charytatywnych. Gobi dedykowała fundacji Mam Marzenie, która spełnia marzenia śmiertelnie chorych dzieci.

W zawodach startowało 126 zawodników, a ukończyło 116 osób. Oprócz Julity nasz kraj reprezentowali: trzykrotny rekordzista Guinnessa Michał Gawron wraz ze swoją partnerką Olą Kujawską-Redą, która pokonywała każdy kilometr razem z Julitą, Henryk Szymański, Josh Tebeau oraz Corinne Klajda.

W listopadzie będziemy kibicować Julicie na ostatniej, szóstej pustyni z jej projektu „Zrealizować Niemożliwe”. Polka powalczy o podium na pustyni Wadi Rum w Jordanii. Gratulujemy i życzymy szybkiej regeneracji stóp!

Zdjęcia: Racing The Planet