4 lipca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Patrick Makau i Wilson Kipsang pobiegną w Berlinie


Dwóch najszybszych maratończyków w historii: rekordzista świata – Patrick Makau i, uznawany za najbardziej utalentowanego wśród Kenijczyków, Wilson Kipsang to dwie główne gwiazdy 40 edycji BMW Berlin Marathon. Bieg odbędzie się 29 września.

makau540.jpg
Patrick Makau

Będzie rekord świata?

Jubileuszowa edycja maratonu w Berlinie zapowiada się niezwykle emocjonująco. To będzie niesamowity pojedynek pomiędzy dwoma najszybszymi maratończykami na świecie. Patrick Makau (Kenia), który w 2011 roku ustanowił rekord świata (2:03:38) zmierzy z Wilsonem Kipsangiem (także Kenia), który w tym samym roku – kilka tygodni po rekordowym biegu Makau – uzyskał we Frankfurcie wynik 2:03:42.

We wrześniu obaj powinni zaatakować wynik 2:03:38. Tradycyjnie pomoże im w tym grupa pacemakerów i oczywiście szybka trasa, to bowiem na niej ustanowiono aktualnie najlepszy czas w historii maratonu.

 

kipsang540.jpg
Wilson Kipsang
Kiplagat i Davila na starcie wśród kobiet

W rywalizacji kobiet głównymi faworytkami będą Florence Kiplagat (Kenia) i Desiree Davila (USA). 26-latka z Kenii zwyciężyła w Berlinie w 2011 roku ze świetnym wynikiem 2:19:44. Na swoim koncie ma także sukcesy wywalczone na mistrzostwach świata: w 2009 roku okazała się najszybsza w biegu przełajowym, natomiast w 2010 w półmaratonie. Największym sukcesem Amerykanki jest druga pozycja wywalczona podczas maratonu w Bostonie (2:22:38), a także dziesiąte miejsce zajęte na Mistrzostwach Świata w 2009 roku.
W Berlinie wystartuje także dwójka najszybszych reprezentantów Niemiec: Irina Mikitenko i Jan Fitschen. Oboje ustanawiali swoje najlepsze rezultaty właśnie w stolicy własnego kraju – Mikitenko w 2008 (2:19:19), a Fitschen w 2012 (2:13:10). 

Zapisy w kilka godzin…

BMW Berlin Marathon należy do World Marathon Majors, czyli największych maratonów na świecie. Zainteresowanie udziałem w tych zawodach jest tak duże, że wszystkie miejsca na tegoroczny maraton zostały wyprzedane po zaledwie 3,5 godzinach.

Możliwość komentowania została wyłączona.