new balance maraton
 
11 października 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Ostatnie imprezy krajowe


W ostatni weekend 6-7 października odbyła się największa pod względem ilości uczestników impreza biegowa w Polsce – Run Warsaw. Jednak bieg w Warszawie nie był jedyną tego typu imprezą w kraju, wcześniej informowaliśmy, że w Starogardzie Gdańskim odbył się XVI Bieg Kociewski, teraz mamy nadzieję krótko zrelacjonować inne krajowe wydarzenia.

Sobota, 6 października

cwierc.jpgJako pierwsza w sobotę odbyła się już 29 edycja ogólnopolskiego biegu ulicznego: "Ćwierćmaraton" Policki, oczywiście w Policach. Najlepszymi zawodnikami tego dnia okazali się reprezentanci Ukrainy, zajmując dwa czołowe miejsca: zwyciężył Evgeni Sirotin w czasie 31:31, natomiast drugi był Wladamir Timaszow – 31:33. Ze startą 14 sekund do tryumfatora do mety dobiegł Paweł Grzonka, były chodziarz okazał się tym samym najlepszym spośród startujących Polaków. W rywalizacji kobiet zwycięstwo również przypadło Ukraince, Oldze Kalendarovej, która pewnie o ponad 2 minuty wyprzedziła drugą na mecie Emilię Kumoś z Nowogrodźca. Brązowy medal wśród pań zdobyła Monika Franczak. Ogólnie bieg ukończyło 107 z 110 startujących zawodników.

Kolejną sobotnią imprezą był Bieg Lwa Legnickiego w Legnicy, rozgrywany po raz 20 na dystansie 15km. Pierwszym zawodnikiem na mecie podczas tej imprezy był olimpijczyk Waldemar Glinka, który uzyskał czas 47:39. Srebrny medal zdobył Tomasz Sobczyk z Wrocławia (47:43), a brązowy Sławomir Kąpiński (48:02). Ogólnie w rywalizacji mężczyzn wystartowało 72 zawodników. Kobiety dla odmiany o zwycięstwo walczyły na trasie połowę krótszej (7,5km). Tutaj najlepszą okazała się Agnieszka Ciołek, która pokonała 8 innych pań.

nozkom.jpgOstatnią dużą imprezą w Polsce rozgrywaną w sobotę był nietypowy Bieg przełajowy o Nóż Komandosa organizowany przez znaną wśród grup biegowych w kraju WKB Metę Lubliniec. W zasadzie impreza ta była zabawą dwudniową, gdyż już w piątek na trasie rywalizowali służby mundurowe, niemniej najważniejszy bieg, bieg główny na dystansie 13km (kobiety – 6km) odbył się w sobotę, a ukończyło go ponad 400 osób. W tym gronie najszybszym okazał się Maciej Wojciechowski z NKS Namysłów, który o 7 sekund wyprzedził Marcina Świerca z Mety oraz o blisko minutę trzeciego Bogdana Jarosza z Wrocławia. W klasyfikacji kobiet bezkonkurencyjna była zawodniczka Mety Diana Gołek, która aż o 53 sekundy wyprzedziła drugą Teresę Uciechowską. Brązową medalistką okazała się Beata Wrońska z Jasła. Bieg ukończyło 77 kobiet.

Niedziela, 7 października

W niedzielę, ostatni ostatni dzień weekendu, miejsc do sprawdzenia się w sportowej rywalizacji nie zabrakło. Zawodnicy mogli między innymi wybrać się do Klisza, by tam wystartować w XXVI Biegu Ptolemeusza. Patronat nad głównym biegiem na 10km objął prezydent Kalisza, a za organizacje odpowiedzialny był TKKF Kalisz. Ostatecznie na start w tym mieście zdecydowało się ponad 100 osób, wśród których najszybciej dziesięć kilometrów przebiegł Paul Ngetich, który dzień wcześniej był drugi w Biegu Kociewskim. Trzy sekundy za Kenijczykiem na mecie pojawił się Rafał Snochowski, który tym samym rozdzielił dwóch zawodników z Afryki – trzeci był Nathan Soimo. Wszyscy ci zawodnicy pokonali trasę w dość szybkim tempie, uzyskując odpowiednio wyniki: 29:23, 29:26 i 29:30. Rywalizację kobiet wygrała druga zawodniczka Maratonu Warszawskiego Wioletta Uryga – 34:50. Druga była Agniszka Janasiak, a trzecia Barbara Twardochleb. Poniżej skrócone wyniki:

Mężczyźni
1. Paul Ngetich (Kenia) – 29:23
2. Rafał Snochowski (Polska) – 29:26
3. Nathan Soimo (Kenia) – 29:30
4. Dariusz Kruczkowski (Polska) – 29:46
5. Adam Draczyński (Polska) – 30:04
6. Marcin Fehlau (Polska) – 30:16

Kobiety
1. Wioletta Uryga (Polska) – 34:50
2. Agnirszka Janasiak (Polska) – 35:20
3. Barbara Twardochleb (Polska) – 36:47
4. Tatiana Medunica (Ukraina) – 36:57
5. Halina Kavaliowa (Białoruś) – 40:36
6. Katarina Bodova (Słowacja) – 44:31

Kolejną imprezą były biegi we Wrocławiu rozgrywane w ramach akcji Przewietrz się na Olimpijskim. Zawodnicy mięli tutaj, jak co roku, prawo wyboru dystansu, na którym chcieliby się sprawdzić: 8.1km (mężczyźni), 3.4km (kobiety) i 0.8km dla każdego. Zwycięzcami w poszczególnych biegach okazali się Radosław Kłeczek (25:35), Monika Głuchowska (11:54) i Łukasz Jóźwiak (2:47). Wszystkie biegi łącznie ukończyło 206 zawodników.

Poza tym odbyły się takie imprezy jak Bieg Uliczny Dąbrowa Chełmińska – Ostromecko na 7.5km (zwyciężali Błażej Brzeziński i Marta Szenk) oraz II Jasielski Bieg im.Jana Pawła II (zwyciężali Jakub Burghardt i Marta Czubska).