25 sierpnia 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Onkobieg 2011 – Razem możemy więcej


Jak co roku w pierwszą niedzielę nowego roku szkolnego, czyli 4. września Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA zaprasza wszystkich fanów aktywnego spędzania czasu, na kolejną edycję Onkobiegu. Cel jak zawsze ten sam – pomoc podopiecznym Stowarzyszenia „SARCOMA” oraz Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie. 

Onko Bieg450

Cyfra 4 powinna stać się w tym roku oficjalną cyfrą Onkobiegu 2011. Czwarta edycja biegu, która odbędzie się 4. września, po zsumowaniu cyfr z numeru roku 2011 również uzyskujemy cyfrę 4. Według zasad numerologii czwórka oznacza spokój oraz nadzieję. Z pewnością w tym roku uda się pobić rekord z lat poprzednich i liczba uczestników biegu przekroczy próg czterech setek. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny Onkobieg będzie szczególny.

Onkobieg 2011 to inicjatywa powstała dzięki pomysłowi założycieli stowarzyszenia SARCOMA oraz wsparciu Urzędu Dzielnicy Ursynów, który współfinansuje to wydarzenie. Honorowy patronat nad Onkobiegiem obejmie Burmistrz Dzielnicy Ursynów, Pan Piotr Guział oraz Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie.

„Onkobieg jest imprezą, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a co za tym idzie, odnosi coraz większe sukcesy. Głównym celem organizacji przez nas tej imprezy jest edukacja oraz dostarczanie jak największej ilości informacji na temat tak szczególnego rodzaju nowotworu, jakim są mięsaki. Każdego roku niestety przybywa kolejnych przypadków zachorowań, dlatego też niesamowicie ważna jest społeczna świadomość i dotarcie do jak największego grona osób.” – mówi Kamil Dolecki, Prezes SARCOMY. Organizatorzy nie ukrywają, że również i tym razem spodziewają się większej od ubiegłorocznej liczby uczestników, która systematycznie rośnie z każdym rokiem. Dystans, który został pokonany przez biegaczy podczas trzeciego Onkobiegu wyniósł dokładnie tyle, ile wynosi połowa drogi na szczyt Fudżi, czyli 1877 km. Tyle właśnie okrążeń zostało przebiegniętych wokół warszawskiego Centrum Onkologii. Cel na ten rok to oczywiście pobicie tego wyniku. Hasło z ubiegłego roku, czyli „Zabiegamy o nadzieję” w tym roku również będzie przyświecało wszystkim uczestnikom i organizatorom, lecz dopełnieniem tego motta, będzie wezwanie: „Razem możemy więcej”. Każdego roku pracownicy Centrum Onkologii, pacjenci, podopieczni Sarcomy oraz osoby, które w przedpołudnie pierwszej wrześniowej niedzieli pojawiają się przy ul. Roentgena 5 udowadniają, że tylko dzięki wspólnym działaniom można zdziałać naprawdę dużo. Radość, wzruszenie, szczera chęć niesienia pomocy, wola walki, rywalizacja, zabawa, relaks … To wszystko towarzyszy uczestnikom Onkobiegu. Niesamowite jest jednak to, że każdy, kto pojawia się na miejscu tego wydarzenia ma ze sobą coś jeszcze – dobre serce, które jest otwarte dla innych i pozwala budować nadzieję, na lepsze jutro tym wszystkim, którzy jej potrzebują.

„Onkobieg jest wydarzeniem, które przynosi chorym na mięsaki naprawdę duże wsparcie, pokazuje, że nie są sami w walce z tym rzadkim rodzajem nowotworu. Mięsaki dotyczą chorych w każdym wieku (także u dzieci), zajmują głównie narząd ruchu (czyli kości i mięśnie), więc, jest to  tym trudniejsze do zaakceptowania, zwłaszcza, że  ich leczenie może wiązać się ze zmniejszeniem sprawności chorego. Chorzy na mięsaki, często do leczenia onkologicznego zgłaszają się późno, ponieważ obserwowany guz nie daje dolegliwości i przez to wydaje się być banalnym schorzeniem, a jego obecność nie jest uciążliwa w pracy zawodowej i życiu osobistym.” – mówi prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków warszawskiego Centrum Onkologii. „Co więcej często lekarze rodzinni zapominają o tych nowotworach, więc Onkobieg jest szansą na przypomnienie im o tej chorobie. A na koniec optymistycznie – mięsaki w wyspecjalizowanych ośrodkach można leczyć z pełną szansą na sukces: wyzdrowienie i sprawność chorego.”

W tym roku trasa Onkobiegu będzie biegła wokół Centrum Onkologii. Jedno okrążenie to 1 km, każdy z uczestników będzie mógł wybrać dowolną liczbę okrążeń, które pokona. Jak co roku dla każdego biegacza przed startem przygotowana będzie pamiątkowa koszulka, a na mecie czekał będzie medal. Bieg, zwyczajowo będzie trwał 60 minut. Organizatorzy zadbają o atrakcje dla najmłodszych oraz melomanów, gdyż po biegu przewidziany jest koncert, który w tym roku miejmy nadzieję okaże się dla wszystkich miłym zaskoczeniem. Nie zabraknie łakoci, owoców oraz napojów.

Stowarzyszenie SARCOMA oraz Urząd Dzielnicy Ursynów zapraszają wszystkich chętnych do aktywnego spędzania czasu w niedzielę, 4. września o godzinie 11.00 na parking przy ul. Roentgena 5 w Warszawie (rejestracja od godziny 9:30). Bądźcie tego dnia z nami !

Patronem medialnym czwartego Onkobiegu jest Radio Plus, które będzie tego dnia relacjonowało wydarzenie na antenie. Onkobieg wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA jest obecny na Facebooku oraz na www.sarcoma.pl.

Możliwość komentowania została wyłączona.