19 sierpnia 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Onko-Bieg 2010 – Zabiegamy o nadzieję


onko bieg1ONKO-BIEG odbędzie się 5 września 2010 o godz. 11.00. Rejestracja od godz.9.30. – (karty startowe dostępne przed biegiem lub do pobrania na www.sarcoma.pl/)

Lokalizacja: Centrum Onkologii – Instytut im. M.Skłodowskiej Parking przychodni ul. Roentgena 5 Warszawa-Ursynów
Honorowy patronat objęła Pani burmistrz dzielnicy Ursynów oraz dyrektor Centrum Onkologii


Już 5. września 2008 r. po raz trzeci odbędzie się Onko-Bieg. Jest to inicjatywa Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki SARCOMA. W 2009 roku Onko – Bieg odbył się na warszawskim Ursynowie. Tak też będzie i tym razem. Do organizacji przyłączyły się również: Fundacja „Dobrze, że jesteś” oraz Urząd Dzielnicy Ursynów.

Tegoroczny Onko-Bieg odbywa się pod hasłem: Zabiegamy o nadzieję. Chodzi tu przede wszystkim o nadzieję wygranej z chorobą, którą mają pacjenci Centrum Onkologicznego i podopieczni Stowarzyszenia SARCOMA oraz ich bliscy. Nadzieja na wyzdrowienie, którą dają ludzie dobrej woli, tacy jak wszyscy uczestnicy Onko-Biegu oraz osoby zaangażowane w to przedsięwzięcie, którzy chcą pomagać zupełnie bezinteresownie, dając tym samym osobom chorym wsparcie, zarówno duchowe, jak i finansowe. Mowa tu również o nadziei lekarzy, którzy wierzą, że dzięki tego typu akcjom ludzie zaczną być bardziej świadomi chorób, m.in. mięsaków, które są naprawdę rzadką odmianą nowotworu i jest bardzo ciężko go wykryć w odpowiednim czasie. Jak mówi Prezes SARCOMY, Kamil Dolecki: „Mięsaki to zaledwie 1% wszystkich nowotworów, najczęściej dotyka on ludzi młodych. Miejscem rozwoju tej choroby są kończyny. Statystycznie lekarz pierwszego kontaktu ma szansę spotkać w swoim gabinecie jednego pacjenta z tą chorobą w całej swojej karierze zawodowej. Dlatego tak często mięsak jest mylony z kontuzjami sportowymi, nadciągniętymi mięśniami itp. Członkowie Stowarzyszenia prowadzą kampanię informacyjną z naciskiem na edukację lekarzy pierwszego kontaktu. To właśnie dzięki nim można poprawić wczesne rozpoznawanie mięsaków i uratować wiele istnień.” Jest to również nadzieja, że dostęp do niezbędnych leków, szczególnie tych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia będzie coraz łatwiejszy, nad czym Stowarzyszenie SARCOMA wciąż pracuje. Jak i również nadzieja na lepsze jutro, gdyż to właśnie ona pozwala odnajdywać wszystkim motywację do działania.

Onko-Bieg jest przedsięwzięciem cieszącym się z roku na rok coraz większą popularnością. Jest to olbrzymim sukcesem SARCOMY oraz wszystkich współorganizatorów tej akcji, gdyż im większa liczba uczestników, tym większa świadomość istnienia chorób nowotworowych. Rezultatem takich akcji jest coraz większa liczba osób dbających o badania profilaktyczne, dzięki czemu zwiększa się ich szansa na wczesne wykrycie wszelkich chorób i znalezienie drogi zwalczania ich, bez konieczności uciążliwego i długotrwałego leczenia. Stowarzyszenie SARCOMA kładzie duży nacisk na uświadamianie ludziom problematyki zaniedbywania przez nich badań profilaktycznych oraz wizyt u lekarzy. „Naszym priorytetowym zadaniem jest dotarcie do jak największej rzeszy ludzi, aby tym skuteczniej realizować swoje cele. Tym sposobem chcemy urzeczywistnić hasło tegorocznego biegu. Świadomość istniejącej problematyki nowotworowej i dbałość o własny organizm daje w przypadku zachorowania olbrzymie szanse na wyleczenie (…)” –  mówi Kamil Dolecki. Jednocześnie zachęca on do wzięcia udziału w Onko-Biegu: „Niesamowicie ważny jest fakt, że pacjenci, dzięki uczestnikom nie czują się samotni w tych trudnych chwilach. W związku z powyższym zapraszam na bieg, który poza mile spędzonym niedzielnym przedpołudniem będzie przede wszystkim apelem w imieniu ludzi chorych na tę chorobę. Impreza ma charakter rodzinny i poza godzinnym biegiem alejkami Centrum Onkologii (okrążenie 1 km) dla wszystkich chętnych będą prowadzone podstawowe badania (ciśnienia, cukru we krwi). Również dla najmłodszych przewidujemy wiele atrakcji. Na kilkuset uczestników biegu czeka okazjonalna koszulka. Wasza obecność będzie dla nas bardzo ważna!”.

Początek imprezy przewidziany jest około godziny 9.30, kiedy to rozpocznie się rejestracja uczestników. Karty startowe można będzie uzyskać w dniu imprezy w punktach rejestracyjnych, lub można je wydrukować i wypełnić już dziś. Karty znajdują się pod adresem www.sarcoma.pl. Bieg, jak i również pozostałe atrakcje, odbędą się tradycyjnie w okolicy Centrum Onkologii przy ul. Roentgena 5 na warszawskim Ursynowie. Dla wszystkich uczestników, tuż po zakończeniu biegu wystąpi zespół RADOSŁAW STOLAR, który pozwoli w rytmie dobrej rockowej muzyki złapać oddech biegaczom. Honorowy patronat nad Onko-Biegiem 2010 objęła Burmistrz Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Urszula Kierzkowska oraz dyrektor Centrum Onkologii, prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski.

Możliwość komentowania została wyłączona.