okulary do biegania
5 czerwca 2021 Kuba Pawlak Sport

Okulary do biegania


Sportowe okulary to „must have” wszystkich kolarzy, ale już biegacze nie korzystają z nich na taką skalę. Czy warto zastanowić się nad ich zakupem w kontekście zbliżającego się lata? Jakie są różnice w typach soczewek oraz jak wybrać te najlepiej odpowiadające naszym potrzebom?

Moim tegorocznym odkryciem jeżeli chodzi o sprzęt do biegania są sportowe okulary. Dotychczas nigdy nie zastanawiałem się nad ich zakupem i przydatnością w kontekście biegania, choć miałem w swojej szufladzie jedną parę, z której korzystałem przy okazji jazdy na rowerze. Pierwsze biegowe oksy wpadły w moje ręce tej wiosny przypadkiem, gdyż miały służyć jako atrybut do sesji zdjęciowej, którą robiliśmy na potrzeby portalu. Z ciekawości zabrałem je później na kilka treningów i od tamtej pory korzystam z nich przy większości jednostek.

W mojej ocenie z okularami do biegania jest trochę jak z automatyczną skrzynią biegów w samochodzie. Dopóki nie spróbujesz wydaje się być zbędna, a gdy już się przyzwyczaisz i zobaczysz różnicę, to trudno z niej zrezygnować.

Aby dowiedzieć się więcej o tym jak wybierać okulary pod kątem biegania postanowiłem porozmawiać z Aleksandrą Kalinowską z zaprzyjaźnionego O-SHOP.

Jakie są zalety biegania w okularach?

Najbardziej oczywistą, podobnie jak w przypadku codziennego użytkowania okularów przeciwsłonecznych, jest ochrona przed promieniowaniem UV. Wiemy od dawna, że działa ono niekorzystnie na naszą skórę, powodując jej szybsze starzenie oraz choroby i nie inaczej jest z oczami. Brak ochrony oczu może wywołać m.in. zaćmę lub zapalenie spojówek.

Po czym poznać, które okulary chronią przed promieniowaniem UV?

Wybierając okulary należy pamiętać, aby miały ochronę 100% UVA i UVB potwierdzoną certyfikatami, a nie tylko naklejkami na soczewce. To bardzo ważne, aby dodatkowo producent dołączył ulotkę gwarancyjną do produktu.

Okulary do Biegania

W czym jeszcze okulary są pomocne biegaczowi?

W kontekście sportu, a w tym biegania, szalenie istotna będzie fizyczna ochrona naszych oczu. Okulary stanowią barierę ochronną między naszymi oczami, a otoczeniem. Na co dzień nie zwracamy uwagi na takie szczegóły jak wiatr, deszcz, owady, ale podczas aktywności jesteśmy bardziej narażeni na nie oraz na bardziej poważne urazy mechaniczne.

Kolejnym aspektem jaki wychodzi na pierwszy plan u sportowców jest szeroko pojęty komfort widzenia. Wśród profesjonalnych okularów znajdziemy szeroką gamę soczewek dedykowanych do konkretnego otoczenia, dyscyplin sportowych oraz tych bardziej “uniwersalnych”. Dzięki nim widzimy wyraźniej i możemy szybciej reagować np. na przeszkody i skupić się w 100% na treningu.

I tu dochodzimy do największego wyzwania, czyli wyboru odpowiednich okularów do naszej aktywności. Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Sportowe okulary przeciwsłoneczne mają uniwersalne kształty, które będą pasować zarówno do damskich jak i męskich kształtów twarzy. Najważniejszym kryterium wyboru jakim powinniśmy się kierować jest ich rozmiar, czyli dopasowanie do naszej szerokości głowy. Zbyt ciasne okulary, będą powodować dyskomfort, odciski a nawet bóle głowy. Z kolei za duże okulary to ciągłe poprawianie ich i wrażenie, że zaraz spadną nam z nosa.

Podczas mierzenia okularów w sklepie warto wykonać parę energicznych ruchów głową, aby mieć pewność że nie spadną i założyć je na dłużej niż 3 minuty, aby sprawdzić czy oprawa nie powoduje ucisku.

Okulary do Biegania

To jasne, ale ja miałbym większy kłopot z wyborem soczewek. Objaśnisz mi proszę o co z nimi chodzi i jakie są rodzaje?

Możemy wybierać między modelami z szybą (jedna soczewka) oraz dwu-soczewkowymi. Zaletą tych drugich jest możliwość zamontowania oryginalnych szkieł z korekcją wzroku. Natomiast modele z szybą, najczęściej będą lżejsze.

Oprócz kształtu oprawy/soczewek oraz wizualnych aspektów, należy zwrócić uwagę również na kategorię soczewki oraz wybrać najlepszą technologię do swoich preferencji treningowych. W zależności od tego w jakich warunkach trenujemy możemy dopasować ich stopień przyciemnienia oraz technologię kontrastującą konkretne kolory otoczenia.

Soczewki w zależności od stopnia przyciemnienia dzielimy na :

  • kategoria 1 przepuszcza od 43 do 100% światła. Najlepszy wybór do wieczornych treningów lub na sezon jesienno-zimowy.
  • kategoria 2 przepuszcza od 18 do 43% światła. Świetnie sprawdzą się podczas pochmurnych dni lub treningu w lesie, gdzie korony drzew odcinają promienie słoneczne
  • kategoria 3 przepuszcza od 3 do 18% światła. Idealne na słoneczny dzień. 
bieganie okulary

Czy w praktyce takich soczewek należy używać przez cały rok, czy tylko latem, gdy promieniowanie UV jest największe?

Używanie okularów przeciwsłonecznych lub korekcyjnych z filtrem UV ma duże znaczenie nawet w okresie jesienno-zimowym, pomimo dużego zachmurzenia w tych porach roku – promienie UV również docierają do ziemi. Uniwersalnym rozwiązaniem może okazać się wybór soczewki fotochromatycznej, która w zależności od tego ile promieniowania UV jest obecnie zaciemni się lub rozjaśni. 

Zdjęcia: Marta Gorczyńska

Okulary ze zdjęć:

Oakley LATCH Matte Black/Prizm Violet

Oakley SUTRO S Matte Black/Prizm Trail Torch

Oakley EVZERO BLADES Steel/Prizm Sapphire

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kuba Pawlak Bieganie.pl
Kuba Pawlak

Naczelny szafiarz Bieganie.pl. Często ryzykuje karierę redaktora dla dodatkowych 15 minut drzemki. Mając na szali sportową formę i czipsy, zawsze wybiera paprykowe. Biega dla pięknych i wygodnych butów. Naczelny szafiarz na Instagramie