22 czerwca 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Obchodzimy „studniówkę” 34. Maratonu Warszawskiego


Zaczynamy odliczanie do wrześniowego biegowego święta

Za 100 dni odbędzie się bardzo szczególny bieg w samym sercu Polski! Co wiemy o 34. Maratonie Warszawskim na trzy miesiące przed tym wydarzeniem? Wystartuje w drugą niedzielę kalendarzowej jesieni, 30 września 2012 roku, z Mostu Poniatowskiego w Warszawie i pobiegnie widowiskową trasą finiszując na Stadionie Narodowym! Już w tym momencie lista startowa liczy ponad 3,5 tysiąca osób z 46 krajów!

Początek masowego biegania maratonów w Polsce zaczął się 33 lata temu. 30 września 1979 roku odbył się I Maraton Pokoju w Warszawie – wydarzenie, które było wyzwaniem i marzeniem każdego biegacza amatora. Ponad 2000 zawodników z całej Polski wystartowało sprzed bramy Stadionu Dziesięciolecia w rywalizacji o zwycięstwo. Od tamtego czasu minęły trzy dekady – dziś w Warszawie biega się na Maratonie Warszawskim.

W tym roku przy organizacji imprezy pomoże nam ponad 1200 wolontariuszy czyli mniej więcej liczba zawodników startujących w pierwszych biegach maratońskich w Polsce – to pokazuje skalę rozwoju Maratonu Warszawskiego – mówi Marek Tronina, dyrektor Maratonu Warszawskiego – Zresztą to nie wszystko. Kiedyś sprawy organizacyjne zaczynaliśmy załatwiać na 50 dni przed biegiem. Dziś, w dniu studniówki 34. Maratonu Warszawskiego jest już więcej spraw załatwionych niż tych, nad którymi jeszcze pracujemy – dodał.

Co roku organizatorzy Maratonu Warszawskiego starają się urozmaicać trasę biegu. W tej edycji uczestniczą pobiegną niezwykle malowniczym szlakiem maratońskim – śmiało można powiedzieć – na skalę europejską. Zawodnicy miną Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta III Wazy i piękne kamieniczki Starego Miasta. Przebiegną również obok fontanny na Podzamczu, Belwederu, Łazienek Królewskich, Ogrodu Botanicznego oraz przez Plac Trzech Krzyży. Ostatnie metry przemierzą na Moście Poniatowskiego patrząc na swój cel – bryłę Stadionu Narodowego. Finisz na mecie położonej na płycie tej wyjątkowej sportowej areny przy dopingu tysięcy kibiców zapewne pozostawi po sobie niezapomniane wrażenie na resztę życia.

W tym roku Maraton Warszawski będzie także biegowym spektaklem w gwiazdorskiej obsadzie najlepszych polskich zawodniczek, startujących w ramach Mistrzostw Polski Kobiet w maratonie. To jednak nie wszystko. Fundacja „Maraton Warszawski” zaprasza także na I Otwarte Drużynowe Mistrzostwa Polski w maratonie – nowe wydarzenie biegowe podnoszące rangę 34. Maratonu Warszawskiego. Kibice mają zatem nie lada wyzwanie – potrzebna będzie skumulowana energia do dopingowania wszystkich uczestników Maratonu Warszawskiego – amatorów, weteranów, kadrowiczek Mistrzostw Polski Kobiet w maratonie oraz zawodników Otwartych Drużynowych Mistrzostw Polski.

Wszystkich chętnych do udziału w 34. Maratonie Warszawskim zapraszamy do zapisów
na stronie internetowej imprezy. Zostań Bohaterem Narodowego!