12 marca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Noguchi liderką w składzie japońskich maratończyków


a572_524.jpg

W poniedziałek (10 marca), dzień po ostatnim z kilku biegów kwalifikacyjnych, Japończycy ogłosili swój maratoński skład na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Zespół kobiet składa się z Mizuki Noguchi, Reiko Tosy i Yuriki Nakamura. Mężczyźni w stolicy Chin zaprezentują się w składzie: Tsuyoshi Ogata, Atsushi Sato i Satoshi Osaki.

Mizuki Noguchi, najlepsza w tym gronie, jest aktualną mistrzynią olimpijską z Aten. Jej rekord życiowy na dystansie maratonu to 2:19:12 ustanowiony w Berlinie w 2005 roku. Swoją kwalifikację do Pekinu wywalczyła w ubiegłym roku w Tokio, gdzie zwyciężyła w czasie 2:21:47 (rekord trasy). Tym samym Noguchi ma szanse stać się pierwszą w historii zawodniczką, która dwukrotnie triumfowała na dystansie maratońskim na igrzyskach olimpijskich.

Dotychczas w historii kobiecego maratonu nikt nie zdołał obronić tytułu mistrzyni olimpijskiej. Jednak aż trzy zawodniczki zdołały wywalczyć po dwa medale igrzysk na tym dystansie. Rosa Mota (Portugalia) zdobyła brązowy medal w 1984 roku i zwyciężyła cztery lata później. Walentina Jegorowa (Rosja) wygrała złoty medal podczas igrzysk w 1992 roku, natomiast cztery lata później w Atlancie była druga. Yuko Arimori (Japonia) – ostatnia z tego grona – wywalczyła srebro w roku 1992 i brąz w 1996.

Reiko Tosa, druga z Japonek, która znalazła się w reprezentacji swojego kraju, po raz drugi weźmie udział w Igrzyskach Olimpijskich. W 2004 roku uplasowała się na piątym miejscu. Do jej sukcesów należy także wicemistrzostwo świata zdobyte w 2001 roku. Tosa do Pekinu zakwalifikowała się dzięki wywalczeniu brązowego medalu na ostatnich mistrzostwach globu w Osace. Jej najlepszy wynik na dystansie maratonu to 2:22:46 uzyskany w Londynie przed czterema laty.

Trzecim członkiem żeńskiego składu jest Yurika Nakamura, która w swoim debiucie zwyciężyła w niedzielnym maratonie w Nagoji. 21-letnia zawodniczka uzyskała czas 2:25:51. Jej największym dotychczasowym sukcesem było 7 miejsce na mistrzostwach świata w biegach ulicznych na 20 km (Debreczyn 2006).

Cztery lata temu w stolicy Grecji Japonki zajęły pierwsze, piąte i siódme miejsce. Dodatkowo maratonki z tego kraju już od czterech olimpiad (od 1992 roku) co roku zdobywają medale: Arimori w 1992 i 1996, Naoko Takahashi w 2000 i Mizuki Noguchi w 2004.

Wszyscy trzej biegacze w męskim zespole zadebiutują na igrzyskach olimpijskich. Tsuyoshi Ogata, brązowy medalista mistrzostw świata z Helsinek do Pekinu zakwalifikował się dzięki siódmej pozycji na ostatnich mistrzostwach w Osace. Jego rekord w maratonie to 2:08:37 ustanowiony w Fukuoce (2003). Atsushi Sato swoją kwalifikację uzyskał w Fukuoce plasując się tam na trzecim miejscu z rekordem życiowym 2:07:13 (4 wynik w historii kraju). Sato jest rekordzistą Azji w półmaratonie – 60:25 (Udine, 14.10.2007). Ostatnim zawodnikiem ze składu Japonii jest Satoshi Osaki, który podczas niedawno rozgrywanego maratonu w Lake Biwa był trzeci – 2:08:36 (rekord życiowy).

Pomimo dużo gorszej statystyki w porównaniu z kobietami, japońscy maratończycy także zanotowali dobry występ cztery lata temu w Atenach. Najlepsi z nich zajęli wówczas piąte i szóste miejsce.

Źródło: IAAF.

Możliwość komentowania została wyłączona.