15 czerwca 2019 Redakcja Bieganie.pl Sport

Niespodziewany mistrz zmotywowany przez amatorów


W upalny sobotni poranek 16 czerwca, podczas 13. Biegu Ursynowa, rozegrano Mistrzostwa Polski mężczyzn w biegu na 5 km. Nowym mistrzem Polski po zaciętym finiszu został ku zaskoczeniu wszystkich Szymon Dorożyński (14:25). Spośród 1715 zawodników na mecie najszybszą kobietą była Izabela Trzaskalska (16.04).

Za Dorożyńskim drugi w klasyfikacji mistrzostw kraju na piątkę był rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost (14:27), zaś trzeci Kamil Karbowiak (14:30). Zwycięzcą 13. Biegu Ursynowa został Artsiom Lohish z Białorusi z czasem 14:22.

Najważniejsza biegowa impreza rozgrywana na terenie stołecznego Ursynowa może poszczycić się szybką trasą wyznaczoną na Alei Komisji Edukacji Narodowej. Cieszy się też ogromnym zainteresowanie mieszkańców 150-tysięcznej dzielnicy Warszawy, jak również elity polskich biegaczy. Dodatkowo organizowane są na tej imprezie MP na 5 km w kategoriach Masters.

Jednym z wyzwań dla organizatorów biegu co roku staje się temperatura. W chwili startu termometry wskazywały 32 stopnie – jednak, rozgrzany tygodniowymi upałami asfalt, dodał do tego kilka dobrych kresek.

Wygrana z ikoną

Zwycięzcą 13. Biegu Ursynowa został Artsiom Lohish z Białorusi, zaraz za nim na metę wbiegł Szymon Dorożyński, który nie był stawiany w roli faworyta wyścigu. Wygrana Szymona m.in. z drugim Henrykiem Szostem wprowadziła wiele zamieszania wśród osób znajdujących się na linii mety. Większość myślała, że Szymon nie bierze udziału w klasyfikacji Mistrzostw Polski i pochodzi zza wschodniej granicy. Zapytaliśmy niespodziewanego mistrza Polski o jego wygraną:

Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się zdobyć tytuł mistrza Polski. Jest to dla mnie wyjątkowe zwycięstwo, ponieważ wygrałem z ikoną polskiego sportu – Henrykiem Szostem (na zdjęciu poniżej z lewej Henryk, z prawej Szymon – przyp. red.). Wierzę, że ten bieg może być moją przepustką do elity biegaczy. Pięć lat temu zdobyłem srebrny medal Mistrzostw Polski U-23 w biegu na 10000 metrów. Niestety później złapałem kontuzję Achillesa, która na cztery lata wykluczyła mnie z biegania. Dlatego mojego nazwiska nie było słychać w Polsce. W kwietniu ubiegłego roku wznowiłem trening, było to spokojne biegania z amatorami – i to dzięki nim wznowiłem systematyczny trening. Tak, to amatorzy zmotywowali mnie do powrotu do wyczynowego biegania.zwyciezca idol_1.jpgPodopieczny Tomasza Antosiaka z uczelnianego klubu KU AZS Politechnika Opolska zdradził nam również swoje najbliższe plany na ten sezon startowy:

– Ursynów był starem kontrolnym. Obecnie skupiam się na poprawieniu wyników na „piątkę”, mój organizm nie jest jeszcze gotowy na objętościowy trening do 10 kilometrów. Startem docelowym w tym roku jest start na 5000 metrów 3 sierpnia na stadionie.

To ostatnie starty Trzaskalskiej

Wśród pań w Biegu Ursynowa triumfowała Izabela Trzaskalska, która już na pierwszych metrach biegu objęła prowadzenie. W niemal samotnej walce Iza uzyskała wynik 16:04:

Objęłam prowadzenie od startu, po pierwszych stu metrach wiedziałam jednak, że pogoda nie pozwoli dziś na szybkie bieganie. Chciałam złamać szesnaście minut. Zabrałam się z chłopakami i przesadziłam na pierwszych dwóch kilometrach. Po trzecim zostałam już sama, lekki podbieg oraz wysoka temperatura zrobiła swoje. Jednak cały czas starałam się motywować i dogonić chłopaków. Wygrałam, wynik na mecie jest przyzwoity, jestem zadowolona.

Iza w najbliższych dniach wróci do ścigania na bieżni:

Nie będę startowała na mistrzostwach Polski w biegu na pięć kilometrów na ulicy, które odbywają się w przyszłym weekend. Za to 26 czerwca jest mocny bieg na 5000 metrów w Białogardzie – chcę jeszcze potrenować te 10 dni i powalczyć o dobry wynik.

Będzie to ostatni start  Izabeli Trzaskalskiej w życiu… ponieważ 27 lipca wychodzi za mąż. W jesiennych biegach wystartuję już z nowym nazwiskiem – Paszkiewicz.iza.jpg
Najlepsi mężczyźni w 13. Biegu Ursynowa
1. LOHISH ARTSIOM (BLR) 14:22
2. DOROŻYŃSKI SZYMON (POL) 14:25 – 1. miejsce MP
3. SZOST HENRYK (POL) 14:27 – 2 miejsce MP
4. KRAVCHENIA SIARHEI (BLR) 14:28
5. KARBOWIAK KAMIL (POL) 14:30 – 3. miejsce MP
6. NOWAK JAKUB (POL) 14:39 – 4. miejsce MP
7. DOBROWOLSKI EMIL (POL) 14:55 – 5. miejsce MP
8. WASIEWICZ KRZYSZTOF (POL) 14:59 – 6. miejsce MP

Najlepsze kobiety 13. Biegu Ursynowa
1. TRZASKALSKA IZABELA (POL) 16:04
2. SMOVJENCO OLESEA (MDA) 16:38
3. JAGIELSKA EWA (POL) 16:44
4. KURHANSKAYA SVIATLANA (BLR) 16:47
5. KACZMAREK MONIKA (POL) 16:49
6. JACKIEWICZ MONIKA (POL) 17:06
7. ŚLUSARCZYK MARIOLA (POL) 17:22
8. DIAS MAGDALENA (POL) 17:34

Pełne wyniki 13. Biegu Ursynowa

Możliwość komentowania została wyłączona.