philips
 
14 listopada 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Niesłabnąca siła minimalizmu


Mijający sezon biegowy ochrzczono mianem sezonu butów maksymalistycznych. Nie oznacza to jednak, że nurt minimalistyczny odchodzi do lamusa. Zwiewne i giętkie buty wciąż mają wśród biegaczy wcale nie takie małe grono zwolenników, którzy poszukują przede wszystkim niczym nieskrępowanej radości ruchu. A New Balance wychodzi im naprzeciw z serią Minimus i modelem MR00 na jej czele.

mr00rb2 nb 15 i

Stworzenie dobrych butów minimalistycznych to wbrew temu, co mogłoby się wydawać, duże wyzwanie. Niby but nie jest napakowany technologią, a jednak musi spełniać szereg wymagań przy zachowaniu ekstremalnie niskiej wagi.

New Balance Minimus Road Zero v2 to przede wszystkim połączenie zero dropu z całkowitym minimum materiału, co przekłada się na niewiarygodną lekkość i prostotę konstrukcji, której celem jest promowanie naturalnego ruchu stopy. MR00v2 w wersji męskiej w standardowym rozmiarze waży zaledwie 160 gramów, a w damskiej 126, jest więc to but, o którym można w czasie biegu dosłownie zapomnieć!

Kolejną istotną cechą jest podeszwa, która powinna być jak najbardziej elastyczna, a przy tym trwała i zapewniać stopie minimum ochrony. Zastosowany w podeszwie środkowej Minimusów materiał REVlite pozwala lekko przytłumić uderzenia stóp o podłoże, a jednocześnie jest bardzo lekki. Dodatkowo, brak jakichkolwiek elementów wspierających czy stabilizujących sprawia, że podeszwa jest bardzo elastyczna i pozwala stopie pracować w naturalny sposób, jak najbardziej zbliżony do biegania boso. W podeszwie zewnętrznej zastosowano bardzo trwałą gumę Vibram R-Lite, która umieszczona jest jedynie w kluczowych obszarach najbardziej narażonych na ścieranie, czyli tylko tam, gdzie jest to konieczne.

dpnb177_2.jpg

W bieganiu naturalnym bardzo istotną rolę odgrywa również praca palców, które powinny mieć wystarczająco dużo miejsca, aby móc swobodnie się rozczapierzać. Minimusy zbudowane są na kopycie NL-0, które zapewnia dobre trzymanie w okolicach pięty oraz śródstopia, ale ma szeroki czubek, więc w żaden sposób nie krępuje palców, pozwalając im spełniać swoją funkcję.

Dopełnieniem konstrukcji jest bezszwowa cholewka Fantom Fit, która dobrze dopasowuje się do kształtu stopy, ale dzięki temu, że pozbawiona jest jakichkolwiek usztywnień nie krępuje ruchów. Częściowo zintegrowany język pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie oraz świetnie trzyma stopę w okolicach śródstopia.

New Balance Minimus Zero v2 to buty minimalistyczne, które łączą w sobie prostotę oraz innowacyjność. Przy wykorzystaniu minimalnej ilości materiału oraz skupieniu się jedynie na kluczowych obszarach, udało się stworzyć niezwykle lekkie buty, które przy zachowaniu minimum ochrony pozwalają w pełni cieszyć się bieganiem naturalnym. Jest to idealny wybór dla biegaczy, którzy chcą posmakować biegania w najczystszej postaci. Co więcej, przez brak jakiegokolwiek wsparcia nasz aparat ruchu pozostawiony jest sam sobie, Minimusy są więc również świetnym narzędziem do wzmacniania mięśni oraz do pracy nad techniką biegu.