6 sierpnia 2017 Redakcja Bieganie.pl Sport

Natalia Tomasiak zajęła 3 miejsce w Glaciar 3000 Marathon z metą na 3000 metrów!

Szwajcarskie Gstaad to jeden z najbardziej znanych kurortów narciarskich na świecie. Miejscowość, leżąca na zachodnim krańcu Alp Berneńskich już przed II wojną była znanym kurortem. Region dysponuje 62 wyciągami i kolejkami łączącymi 250 km tras zjazdowych, które mogą przewieźć 53 000 narciarzy i snowboardzistów na godzinę. Wielkim atutem jest pobliski lodowiec Les Diablerets gdzie trasy zaczynają się na 3000 m nad poziomem morza.

W sezonie letnim sportowy świat może kojarzyć Gstaad przez pryzmat turnieju tenisowego ATP Allianz Suisse Open Gstaad. Polakom to alpejskie miasto z pewnością łączy się z osobą Romana Polańskiego, który ma tutaj swój chalet Milky Way z profesjonalnym studiem filmowym, w którym spędzał dni aresztu domowego w słynnej sprawie kilka lat temu.

gory900 1

W dzisiejszym dniu małą cegiełkę do rozpoznawalności tego przepięknego miasteczka wśród biegaczy górskich w Polsce z pewnością dołożyła Natalia Tomasiak. Zawodniczka Salomon Suunto Team wystartowała dzisiaj w 10 edycji biegu górskiego Glacier 3000 Run&Marathon, którego meta usytuowana jest na lodowcu na wysokości 3000 metrów. Ta znana i mocno promowana lokalnie impreza już od 10 lat zbiera na starcie kilkuset biegaczy oraz zawodników Nordic Walking. W tym roku, w jubileuszowej 10 edycji udział wzięła Polka Natalia Tomasiak, która zaprezentowała się naprawdę wyśmienicie zajmując trzecie miejsce.

Natalia rozpoczęła bardzo dobrze, od razu biegnąc w grupie czołowych zawodniczek. Około 8 km Natalia wysunęła się na prowadzenie, ale nie zdołała na dobre uciec rywalkom. Na 20 km straciła prowadzenie na rzecz Andrei Huser, która stale już powiększała przewagę nad Natalią.

gory900 2

Do 31 km, czyli do stacji początkowej kolejki Reusch Natalia utrzymywała drugą lokatę, a przed zawodniczkami było jeszcze „tylko” 11 km, ale aż 1700 metrów w górę. Natalia, której silna stroną są podbiegi tym razem nie zdołała odeprzeć ataku Coriiny Zeller, która awansowała tym samym na drugie miejsce nie oddając go do końca.

Na 3 km przed metą do Natalii niebezpiecznie zbliżyła się kolejna zawodniczka, ale Natalia zdołała się zmobilizować i w końcówce zdołała powiększyć przewagę nad rywalką. Tym samym utrzymała swoją pozycję i na świetnym 3 miejscu finiszowała na mecie usytuowanej na wysokości 3000 metrów.

gory900 3

Dodajmy, że niespełna miesiąc temu Natalia wygrała w zawodach Stubai Ultra Trail – zawodach o podobnym charakterze i profilu z metą również usytuowaną na lodowcu.
Na mecie okazało się, ze Natali nie przegrała z byle kim. Zwyciężyła Andrea Huser była Mistrzyni Europy w kolarstwie górskim, druga zawodniczka UTMB z 2016 roku! Drugie miejsce zajęła Corrine Zeller, która była między innymi trzecia na trasie tegorocznego Zemratt Marathon