16 kwietnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Nasze rady przedstartowe dla maratończyków


Do ORLEN Warsaw Marathon zostało już kilkadziesiąt godzin. Wszystkie najważniejsze treningi za wami i w kwestii formy nie da się już wiele zmienić. W tej chwili powinniście więc zastanowić się nad samym biegiem. Zapoznajcie się z naszym poradnikiem dla maratończyków „last minute”.
PAMIĘTAJCIE: wszystkie rady są uniwersalne i można je zastosować w przygotowaniach do innych maratonów, a nawet biegów rozgrywanych na krótszych dystansach. 
nawadnianie

Odżywianie

Ostatnie godziny przed startem oraz sam maraton to szczególny moment na to by zwrócić uwagę na odżywianie. Zła dieta i nieodpowiednie nawadnianie podczas biegu mogą bowiem w całości przekreślić wasze szanse na dobry wynik. Wszystkich biegaczy, którzy w niedzielę staną na starcie zachęcamy więc do zapoznania się z naszym tekstem Co jeść przed startem, w dniu startu i w trakcie? oraz innych artykułów z naszej strony dotyczących tego tematu:

Co jeść przed porannym biegiem?

Głód przed zawodami
Co jeść przed zawodami?
Jak się odżywiać?
Prawidłowe odżywianie
Co pić w trakcie maratonu?

Strategia

Równie ważna jak odżywianie jest strategia biegu. Możemy być bardzo dobrze przygotowani do maratonu, ale jeżeli przesadzimy z tempem na jego początku to osiągnięcie wymaganego rezultatu może być bardzo trudne. Aby tego uniknąć skorzystaj z naszych rad czytając tekst: „Zacznij wolniej” – czyli paradoksalnie kontrowersyjna strategia przed biegiem oraz poznając opinię szanowanego trenera Jerzego Skarżyńskiego w artykule Taktyka rozgrywania biegu według Skarżyńskiego.

kobiety start2

Obtarcia

Maraton to wysiłek, który trwa kilka godzin. Tak długi czas aktywności sprawia, że maratończycy często doświadczają nieprzyjemnych obtarć. Najczęściej dotyczą one dwóch popularnych miejsc: sutków i okolic pachwin. Dodatkowo u pań mogą zdarzyć się obtarcia od stanika w okolicach ramiączek (na ramionach) lub pod stanikiem w okolicach mostka.
W celu uniknięcia tego dyskomfortu, a często nawet bólu warto profilaktycznie zakleić sutki i wrażliwe miejsca plastrem wodoodpornym, natomiast w przypadku obtarć pachwin poświęcić kilka chwil na wybór odpowiednich spodenek do biegania. Rady na ten temat znajdziecie w naszych artykułach: Patenty na obtarciaBiegowe ABC – spodenki do biegania.
Inne

Sporo wiadomości na temat tego jak przygotować się do startu znajdziecie także czytając porady Michała Bartoszaka, znakomitego przed laty biegacza: Ostatnie rady przed maratonem – spotkanie z Michałem Bartoszakiem oraz pacemakera Marcina Kargola, którego wskazówki dotyczą co prawda minionego Półmaratonu Warszawskiego, ale w wielu przypadkach znajdą przełożenie także na maraton: Pacemaker radzi.

Pozostałe informacje dotyczące samej imprezy znajdziecie na stronie organizatora maratonu pod adresem: orlenmarathon.pl/node/166 oraz w oficjalnym informatorze.

biuletyn.jpg

POWODZENIA!

Możliwość komentowania została wyłączona.