25 września 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Największe zabezpieczenie medyczne na polskiej imprezie biegowej


37. PZU Maraton Warszawski to nie tylko ogromne wydarzenie z punktu widzenia, biegacza czy organizatora, ale także z perspektywy osób odpowiedzialnych za zabezpieczenie medyczne. Jak mówi Jacek Szyzdek, prezes Fundacji Prometeusz, której w tym roku powierzono opiekę medyczną na największym polskim maratonie, jest to największe zabezpieczenie tego typu, które dotychczas przyszło im realizować.

Większość uczestników biegów masowych nie zwraca uwagi na to kto i w jaki sposób zapewnia na danej imprezie zabezpieczenie medyczne. Nie myślimy o naszym bezpieczeństwie na biegach dopóki się nam coś nie stanie. Wówczas może być jednak za późno. Sugerujemy więc naszym czytelniom aby zwracali uwagę na to czy zabezpieczenie medyczne na zawodach, na których startują jest odpowiednie. Odpowiednie, czyli takie, gdzie osoba tracąca przytomność ma szansę uzyskać profesjonalną pomoc w ciągu nie więcej niż 5 minut od czasu wypadku. 

Uczestnicy najbliższego Maratonu Warszawskiego o odpowiednie zabezpieczenie medyczne nie powinni się martwić. Opiekę nad tą strefą objęła Fundacja Prometeusz, która ma już spore doświadczenie przy obsłudze największych polskich imprez biegowych.

Tegoroczna obsługa medyczna przy 37. PZU Maratonie Warszawskim będzie największym tego typu przedsięwzięciem w historii działalności Fundacji. Przy zabezpieczeniu pracować będzie 126 osób, które obstawią całą trasę biegu. Plan zabezpieczenia medycznego niedzielnego maratonu można zobaczyć na poniższej mapce.

zabez_med.png

Podczas imprezy działać będą dwa punkty medyczne (sekcja triage*, punkt czerwony) umieszczone na 35 km trasy i na mecie zlokalizowanej na płycie Stadionu Narodowego. Na każdym z tych punktów obecny będzie specjalista z ukończoną specjalizacją z medycyny ratunkowej i dodatkowo na 35 km – kardiolog.

Ratownicy i osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie medyczne korzystać będą z kilku różnego rodzaju ambulansów i innych pojazdów mobilnych.

Do ich dyspozycji będą dwa ambulanse specjalistyczne z lekarzem służące do ewakuacji poszkodowanych (S1, S2), szybki samochód Volkswagen Scirocco z lekarzem anestezjologiem oraz rat. med. dla potrzebujących wsparcia zespołów podstawowych (P1-P7) z dwoma rat. med., zespoły transportowe (T1, T2), które mogą pomóc przy ewakuacji poszkodowanych w stanie lekkim (na raz w ambulansie można przewieść na siedząco 5 biegaczy), a także motocykle (motor 1, motor 2) gwarantujące szybkie wsparcie i dojazd do miejsca wezwania (wyposażone w AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny, tlen, leki), hulajnogi elektryczne wyposażone w AED, tlen i farmakologię, a także rowery ratunkowe.

Dodatkowo na trasie znajdować się będą patrole piesze, czyli 10 osób rozstawionych w odległości 3 km przed metą co 400 metrów z rat.med i sprzętem.

Nad całością czuwać będzie centrum operacyjne PZU ZDROWIE Tower, w którym pracować będzie 5 dyspozytorów medycznych. Centrum będzie posiadało informację o lokalizacji GPS każdego patrolu mobilnego, a komunikacja z ratownikami będzie prowadzona za pomocą dwóch pasm łączności: jeden dla patroli i drugi dla ambulansów.
W trakcie zawodów działał będzie telefon alarmowy 887 102 112, który rozszyty będzie na cztery linie wewnętrzne, oddzielne dla służb, policji, straży pożarnej i organizatora.
Jako ciekawostkę warto dodać, że obsługa medyczna składać się będzie z 126 osób (40 z nich działać będzie tylko na terenie stadionu), które do dyspozycji będą miały 50 radiotelefonów, 30 lokalizatorów pojazdów GPS, 5 urządzeń do automatycznego masażu serca, 9 AED i 14 manualnych defibrylatorów.

* Triage to procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania.

Możliwość komentowania została wyłączona.