14 września 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Najmocniejszy półmaraton w historii biegania?


Do prawdziwego starcia gigantów dojdzie w niedzielę (15 września) w Newcastle. Podczas półmaratonu Bupa Great North Run wśród mężczyzn o zwycięstwo walczyć będą Haile Gebrselassie, Kenenisa Bekele i Mo Farah, natomiast wśród kobiet Meseret Defar i Tirunesh Dibaba!

bgnr m

12 złotych medali igrzysk olimpijskich i 19 mistrzostw świata na otwartym stadionie to dorobek pięciu gwiazd biegów długich, które w najbliższą niedzielę ścigać się będą dystansie półmaratonu podczas imprezy Great North Run w Newcastle.

Najwspanialszy pojedynek w historii – tak określa się starcie Haile Gebrselassie, Kenenisy Bekele i Mo Faraha oraz Meseret Defar i Tirunesh Dibaby. I trudno się z tym nie zgodzić. Żywe legendy biegów długich rywalizujące o pierwsze miejsce w jednym wyścigu to prawdziwa gratka dla fanów biegów ulicznych.

Farah faworytem?

40-letni Gebrselassie, 31-letni Bekele i 30-letni Farah – ci trzej panowie panują w biegach długich od lat. Na igrzyskach olimpijskich w biegu na 10000 m od 1996 roku tylko oni sięgali po złote medale (Haile w 1996 i 2000 roku, Bekele w 2004 i 2008, Farah w 2012). Te osiągnięcia oraz wiele innych sukcesów potwierdzają tylko, że w niedzielę naprawdę spotkają się najlepsi biegacze w historii. Który z nich okaże się najszybszy?

Wydaje się, że najpoważniejszym kandydatem do zajęcia pierwszego miejsca jest Mo Farah. Brytyjczyk znajduje się w ostatnich latach w znakomitej formie. Po dublecie wywalczonym na Igrzyskach w Londynie powtórzył ten sukces na Mistrzostwach Świata w Moskwie. Wciąż jednak jego rekord życiowy w półmaratonie nie jest imponujący. Rezultat 1:00:23 odbiega od najlepszego wyniku uzyskanego przez Haile Gebrselassie – 58:55. Należy jednak zauważyć, że Farah karierę w biegach ulicznych ma dopiero przed sobą, natomiast Haile aktualnie nie biega tak szybko (rekord sezonu 1:01:14) i – jak sam zauważa w wywiadach (przeczytaj artykuł: Weteran Haile Gebrselassie walczy o kolejne rekordy) – w rywalizacji z młodszymi zawodnikami ma niewielkie szanse. 

Półmaratoński debiut Bekele

Inaczej sytuacja ma się z Kenenisą Bekele. Etiopczyk to wciąż aktualny rekordzista świata na 5000 (12:37.35) i 10000 m (26:17.53). Przez wiele lat był bezapelacyjnie najlepszy na tych dystansach. Od 2010 roku już jednak nie zachwyca. Po ponad rocznej przerwie spowodowanej kontuzją wrócił do biegania w sierpniu 2011, lecz od tamtej pory jego największym sukcesem było dopiero 4 miejsce na IO w Londynie. Prawdopodobnie z tego powodu Bekele zdecydował się na biegi uliczne.

Niedzielny bieg będzie dla trzykrotnego mistrza olimpijskiego debiutem na dystansie półmaratonu, który nie ukrywa, że wkrótce powinien spróbować swoich sił także w maratonie. Czy czeka go tam sukces? Kariera Haile, którego drogą podąża Bekele pokazuje, że jest to możliwe.

Kto górą w wyścigu kobiet?

bgnr_w.jpg

Pojedynek Tirunesh Dibaby i Meseret Defar to w pewnym sensie powtórka z rozrywki. Obie zawodniczki spotkały się w tym sezonie na zawodach Diamentowej Ligi w Zurychu, gdzie wystartowały w biegu na 5000 m. W Szwajcarii lepsza okazała się Defar. Czy mistrzyni świata z Moskwy, własnie na tym dystansie (5000 m), znów okaże się najszybsza?

Tirunesh Dibaba w bezpośrednim pojedynku dwóch Etiopek wygrywała 12 razy, 17 razy górą była Defar – obie zawodniczki nigdy nie spotkały się jednak w biegu na dłuższym dystansie niż 5 km. Bieg w Newcastle będzie więc niezwykle trudny dla kibiców, którzy będą chcieli pokusić się o wytypowanie zwyciężczyni.

transmisjatvDibaba i Defar posiadają zbliżone rekordy życiowe – 1:07:25 (Defar) i 1:07:45 (Dibaba), obie mają niewielkie doświadczenie w bieganiu na tak długich dystansach – Tirunesh startowała w półmaratonie tylko raz (podczas ubiegłorocznej edycji), natomiast Meseret dwukrotnie (dwa razy w USA) – za każdym razem wygrywając. Która z zawodniczek odnotuje pierwszą porażkę? O tym przekonamy się 15 września.

Pełna lista faworytów: http://www.greatrun.org/Events/Information.aspx?ctid=318&id=1