4 marca 2019 Redakcja Bieganie.pl Sport

Muzyczne medale z Pragi


Czesi mocno promują swoje biegi wśród biegaczy z całej Europy. Starają się przyciągnąć ich do siebie proponując nie tylko wysoki poziom organizacyjny, ale również inne dodatkowe atrakcje.

5 maja tego roku odbędzie się wyjątkowa, jubileuszowa edycja Maratonu w Pradze. Będzie to 25-ta rocznica powstania tego biegu. RunCzech postanowił wykorzystać tą okazję i nawiązać do kulturowego dziedzictwa swojego kraju. Organizatorzy zawodów chcą w ten sposób opowiedzieć kawałek swojej historii międzynarodowym biegaczom.

Postać Emila Zatopka, nazywanego „czeską lokomotywą", zwycięzcy na 5.000 m, 10.000 m oraz w maratonie na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach, jest szeroko znana zarówno czeskim jak i zagranicznym biegaczom. Jego wizerunek od lat występuje we wszystkich filmikach promujących cykl biegów RunCzech. W tym roku Praski Maraton ma na celu przybliżyć odwiedzającym innego znanego Czecha, i nie będzie nim biegacz, a słynny kompozytor Bedrich Smetana.

Tradycją jest, że start wszystkich biegów organizowanych przez RunCzech odbywa się przy dźwiękach jego poematu “The Moldau” (co po czesku oznacza nazwę rzeki Wełtawa). Muzyka ma się kojarzyć z rzeką, która swój bieg rozpoczyna jako dwa małe źródła w lasach Bohemii. Źródła te z czasem łączą się i przeistaczają w potężną rzeką, która niczym tysiące rozentuzjazmowanych biegaczy, przepływa przez czeską wieś i stolicę.

medalepraga1.jpg Historyczne medale maratonów w Pradze oraz medale RunCzech 2018

W tym roku obchodzona jest także 195 rocznica urodzin czeskiego kompozytora. To posłużyło organizatorom za motyw przewodni w projektowaniu medali z cyklu biegów 2019.

Biegacze, którzy chcieliby mieć taki medal w swojej kolekcji nadal mogą się zapisać na któryś z biegów. Do wyboru są dystanse maratonu, półmaratonu, biegi sztafetowe, dla dzieci, a także bieg przełajowy w Libercu. Zawody odbywają się w Pradze oraz w innych uroczych miastach czeskich, jak choćby w Ołomuńcu czy znanym z festiwali filmowych Karlowych Warach.

medalepraga2.jpg Medale RunCzech 2019

Poza unikatowym medalem z historią w tle, każdy biegacz otrzyma specjalny prezent. Będzie nim sportowa bluza adidas, zaprojektowana i wyprodukowane specjalnie na to wydarzenie.

Ta bluza nie będzie dostępna w sprzedaży tradycyjnej. Jest zarezerwowana jedynie dla uczestników tegorocznego Maratonu w Pradze. Jeśli chcielibyście ją mieć, zapiszcie się na bieg: Volkswagen Prague Marathon 2019.

medalepraga3.jpg

Możliwość komentowania została wyłączona.