16 października 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Możesz pobiec London Marathon 2017 razem z brytyjską Rodziną Królewską


Jeżeli planujecie start w Maratonie w Londynie w 2017 roku możecie dołączyć się do teamu: Heads Together, któremu patronują członkowie Brytyjskiej Rodziny królewskiej, czyli: Książe William (następca tronu) i z żoną księżną Catherine i bratem księciem Henrym. 


Heads Together czyli inaczej "Głowy razem" to organizacja mająca pomóc osobom zmagającym się z problemami zdrowia psychicznego.

Królewska trójka napisała:

"Dzięki naszej pracy z młodymi ludźmi, reagowania na sytuacje kryzysowe, pomoc bezdomnym a także z weteranami, widzieliśmy raz po raz, że nierozwiązane problemy ze zdrowiem psychicznym to jedno z największych wyzwań społecznych.

Zbyt często ludzie boją się przyznać, że walczą o swoje zdrowie psychiczne. Ten strach wynikający z uprzedzeń i oceny, zatrzymuje ludzi przed otrzymaniem pomocy i może zniszczyć rodzinę a w końcu także życie. Głowy Razem, chce pomóc ludziom mierzących się z tym problemem czuć się znacznie bardziej komfortowo z ich codziennym samopoczuciem psychicznym i mamy praktyczne narzędzia do wspierania ich przyjaciół i rodzin.

2017 Virgin London Marathon jest początkiem naszej kampanii. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć setki biegaczy biegnących ulicami Londynu w kwietniu przyszłego roku, aby zakończyć to piętno i zmienić sposób rozmowy na temat zdrowia psychicznego, raz na zawsze."

W tym roku w maratonie w Londynie startowało tylko 38 Polaków (w porównaniu do Maratonu w Berlinie, gdzie było ich 700). Ma to związek nie tylko z kosztem (dojazd do Londynu jest droższy) ale i z samą procedurą losowania, która w przypadku Berlina działa na zasadzie: "kto pierwszy ten lepszy".

Jednak jeśli otrzymaliście już potwierdzenie z Londynu, że zostaliście wylosowani, możecie zgłosić się do "królewskiego teamu". Wiąże się to także z deklaracją jaką kwotę planujecie dla "Heads Together" zebrać. LINK .

Akcje charytatywne są dziś bardzo popularne przy okazji organizowanych biegów masowych, patrz chociażby akcja Biegam Dobrze przy okazji Maratonu Warszawskiego. Bieganie pasuje idealnie jako nośnik idei walki o zdrowie psychiczne. Jak wiemy stres jest główną przyczyną problemów ze zdrowiem psychicznym. Wprawdzie na bezpośrednio zadane pytanie: "Dlaczego biegasz" zadane kilka lat temu, w ankiecie na bieganie.pl, tylko 5% odpowiedziało, że główny powód to radzenie sobie ze stresem ale możemy przypuszczać, że "dla dobrego samopoczucia" obejmuje także tę kwestię. 

Powód Liczba odpowiedzi Procent
Dla dobrego samopoczucia 702 20,47%
Lubię ten typ wysiłku 498 14,52%
Dla poprawienia kondycji 494 14,40%
Dla zdrowia 473 13,79%
Dla życiówek 464 13,53%
Żeby schudnąć 431 12,57%
Bo to świetne na stres 197 5,74%
Lubię startować 140 4,08%
Dla towarzystwa 13 0,38%
Bo to modny sport 11 0,32%
Presja otoczenia 7 0,20%
Razem 3430 100,00%

Swoją drogą, brytyjska Rodzina Królewska wydaje się być idealnym ambasadorem dla tego typu akcji. Bezstronna, raczej nie budząca negatywnych emocji, przyciągająca uwagę mediów. W Polsce nie mamy króla ale mamy prezydenta. Może on? A jeśli nie, to kto w Polsce mógłby być równie dobrym ambasadorem?

Możliwość komentowania została wyłączona.