22 marca 2019 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa wracają do Olszyny


W sobotę 23 marca w Olszynie (województwo dolnośląskie) odbędą się 91. Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. W 12 biegach o medale walczyć będą juniorzy młodsi (U18), juniorzy (U20) oraz seniorzy.

W seniorskich wyścigach odbędą się po dwa biegi na krótkim i długim dystansie. Na uwagę zasługuje obecność na listach startowych na 8 km kobiet 6-krotnej mistrzyni Polski w przełajach Katarzyny Kowalskiej. Do walki o podium może włączyć się też znakomita na dystansach od 1500 do 10000 m Paulina Kaczyńska i notująca świetny sezon w startach ulicznych Anna Gosk. Niestety zabraknie Katarzyny Rutkowskiej oraz szykującej się do debiutu maratońskiego Aleksandry Brzezińskiej – czyli złotej i srebrnej medalistki sprzed roku. Na liście na 4 km widnieje za to między innymi ubiegłoroczna mistrzyni juniorek Beata Topka.

W wyścigu mężczyzn na 4 km potwierdzono start Mateusza Demczyszaka – trzeciego zawodnika w historii przełajowych mistrzostw pod względem zdobytych medali (łącznie 7 krążków). W najdłuższym biegu czempionatu tytułu sprzed roku bronić będzie również Tomasz Grycko. Jego najgroźniejszymi rywalami będą zapewne Robert Głowala, wszechstronny Piotr Łobodziński oraz maratończyk Emil Dobrowolski.

Łącznie do przełajów w Olszynie zgłoszono wstępnie 553 zawodniczek i zawodników (od 14 do 77 w poszczególnych biegach). Zwraca uwagę mobilizacja kilku klubów w kraju – m.in. WMLKS Pomorze Stargard, LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża, KS Podlasie Białystok, które wystawiają swoje pełne reprezentacje w walce o drużynowe tytuły mistrzów Polski.

LISTA ZGŁOSZONYCH ZAWODNIKÓW 91. MISTRZOSTW POLSKI W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH
PROGRAM MINUTOWY ZAWODÓW

Olszyna gościła już imprezę mistrzowską 10 lat temu. Uczestnicy i trenerzy (jak również obecna tam redakcja bieganie.pl) zapamiętali te zawody ze względu na bardzo wymagającą, miejscami grząską, a przeważnie błotnistą trasę, wzbogaconą o długi podbieg i zbieg. W tym roku zawody wytyczono na nowo, jednak ich centrum pozostanie stadion miejski przy ulicy Wolności. Trasa powinna być szybsza, ale nadal ciekawa dla potencjalnych kibiców. Będziemy się starali zajrzeć do Olszyny i zdać krótką relację z mistrzostw.

Warto na koniec wspomnieć, że przedwczoraj (20.03.2019 r.) Polski Związek Lekkiej Atletyki ogłosił skład reprezentacji na 43. Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych rozgrywane za tydzień, 31 marca, w duńskim Aarhus. Polskę reprezentować będzie 4 (słownie czwórka) juniorów: Olimpia Breza, Milena Pyka, Mikołaj Czeronek oraz Tomasz Kurowski. Wszyscy ci zawodnicy zgłoszeni są również do zawodów w Olszynie.

Możliwość komentowania została wyłączona.