MS Budapest25082023 fotPawelSkraba 12
29 sierpnia 2023 Artur Kozłowski Sport

Mistrzostwa Świata w Budapeszcie w liczbach

Mistrzostwa Świata w Budapeszcie przeszły do historii jako jedne z najgłośniejszych wydarzeń lekkoatletycznych. Dziewięć emocjonujących dni przyniosło wiele wartościowych wyników, ale działo się także poza areną sportową. Jak węgierski czempionat wyglądał w liczbach? Ile wejść spowodowało zawieszenie strony internetowej organizatorów, ile sprzedano biletów, ile padło rekordów i jacy sportowcy weszli do grona najbardziej utytułowanych?

14.000.000

Tyle wejść na godzinę zaliczyła strona internetowa worldathletics.org w czasie największego obciążenia. Oznacza to 400.000 wejść na minutę! Tak dużej popularności nie przewidzieli nawet organizatorzy, a strona internetowa z wynikami została przeciążona na tyle, że kibice nie mogli przez pewien czas śledzić wyników z zawodów na żywo.

400.000

Przez 9 dni trwania Mistrzostw Świata w Budapeszcie organizatorzy sprzedali 400.000 biletów, a kibice przybyli ze 120 krajów. Daje to w sumie 95% dostępnych biletów, które były w sprzedaży.

31.122

Tylu mieszkańców mają Brytyjskie Wyspy Dziewicze, które zdobyły w Budapeszcie pierwszy w historii medal mistrzostw świata w lekkiej atletyce. Bohaterem tej karaibskiej wyspy został Kyron McMaster, który zakończył rywalizację biegu na dystansie 400 metrów przez płotki na drugim miejscu z czasem 47.34.

2100

Tylu lekkoatletów ze 195 krajów uczestniczyło w węgierskiej stolicy w walce o medale światowego czempionatu. Dodatkowo wystawiona była również sześcioosobowa drużyna uchodźców, w której znajdowało się dwóch maratończyków. Jeden z nich Omar Hassan zajął 41. miejsce z czasem 2:17:23.

746

Tyle dni zostało do kolejnych Mistrzostw Świata, które odbędą się w Tokio w dniach 13-21 września 2025 roku.

12

Tyle złotych medali przywiozą do domu reprezentanci Stanów Zjednoczonych, którzy wygrali klasyfikację medalową. Pod względem ilości również wygrali Amerykanie, zdobywając 29 medali. Za nimi uplasowała się Jamajka (12 medali), Kenia oraz Wielka Brytania (po 10 medali).

8

Ósmy indywidualny medal w ósmym z rzędu występie podczas Mistrzostw Świata zdobyła Chinka Gong Lijiao. 34-latka pchnęła kulą na odległość 19.69 zdobywając brązowy medal. Na swoim koncie ma już dwa złote, dwa srebrne i cztery brązowe medale, co czyni ją jedyną w historii zawodniczką, która zdobyła osiem kolejnych medali indywidualnych.

7

Tyle rekordów mistrzostw świata zdobywali zawodnicy startujący w Budapeszcie. Byli to Ryan Crouser w pchnięciu kulą (23.51), Daniel Stahl w rzucie dyskiem (71.46), Sha’Carri Richardson w biegu na 100 metrów (10.65), Shericka Jackson w biegu na 200 metrów (21.41), Maria Perez w chodzie na 35 kilometrów (2:38:40) oraz sztafety USA mieszana 4x400m (3:08.80) i 4x100m kobiet (41.03).

4

Tyle tytułów mistrzyni świata zdobyła Yulimar Rojas z Wenezueli w trójskoku. Trzy tytuły ma Noah Lyles w biegu na 200 metrów, Faith Kipyegon w biegu na 1500 metrów, Joshua Cheptegei na 10000 metrów, Grant Holloway na 110m ppł oraz Karsten Warholn na 400m ppł.

3

Tyle razy na najwyższym stopniu podium stał w Budapeszcie Amerykański sprinter Noah Lyles. Wygrał na dystansach 100 i 200 metrów oraz ze sztafetą 4x100m. Dwa złota zdobyli jeszcze Sha’Carri Richardson (100m i 4×100), Faith Kipyegon (1500m i 5000m), Femke Bol (400m i 4x400m), a także chodziarze Maria Perez i Alvaro Martin.

2

Dwa medale zdobyli Polacy na węgierskim czempionacie. Naszymi bohaterami zostali Natalia Kaczmarek w biegu na 400 metrów oraz Wojciech Nowicki w rzucie młotem. Pod względem punktowym jest to najsłabszy występ polskiej reprezentacji w XXI wieku. Wiceprezes PZLA Tomasz Majewski ocenił jednak, ze wcześniejsze występy Polaków były cudem.

1

Wypadki podczas Mistrzostw Świata zdarzają się na bieżni, kiedy zawodnicy walczą, jednak w Budapeszcie jeden wypadek zdarzył się poza stadionem, kiedy to zderzyły się auta przewożące zawodników na stadion. Najbardziej w kolizji ucierpiał jednak Jamajczyk Andrew Hudson, któremu odłamki szkła wpadły do oka.

0

Tyle medali zdobyła reprezentacja Niemiec. Trzeba się czymś pocieszyć. Jak tam somsiedzie? 🙂