20 marca 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych w Hiszpanii

W hiszpańskiej Punta Umbrii rozegrano najważniejsze biegi przełajowe sezonu – Mistrzostwa Świata. Od początku wiadomo było, że o najważniejsze tytuły będą walczyć Kenijczycy z Etiopczykami. Łupy zostały podzielone. Po złote medale sięgnęli: Etiopczyk Imana Marga oraz Kenijka Vivian Jepkemoi Cheruiyot. Polaków reprezentowali juniorzy, Justyna Jędro i Szymon Kulka, którzy, w tej prestiżowej imprezie, wypadli przyzwoicie.

Marga przecina wstęgę na mecie (źródło IAAF.)

W biegu panów na 12 km medal stracił faworyt, topowy maratończyk (2:04:55) i zwycięzca mistrzostw Kenii w przełajach – Geoffrey Kiprono Mutai. Marga utarł nosa Kenijczykom i zabrał indywidualny tytuł mistrzowski, finiszując 2 sekundy przed Tanui. Reprezentanci Kenii musieli zadowolić się drużynowym złotem. Imana Marga w grudniu ubiegłego roku sięgnął po tytuł mistrza Etiopii w przełajach.
-Przed tym sukcesem myślałem o sobie w kategoriach biegacza, specjalizującego się tylko na bieżni. Jednak po tym zimowym starcie polubiłem bardziej przełaje – powiedział zwycięzca, na potwierdzenie dzisiejszego znakomitego występu.

10.Hosea Mwok Macharinyang KEN     34:30     +0:40

Mistrzynią świata w crossie na 8 km została Vivian Jepkemoi Cheruiyot, która na metę wpadła z 9-sekundową przewagą nad Linet Chepkwemoi Masai. Znakomity występ zanotowała Amerykanka Shalane Flanagan, zdobywając brązowy medal. Drużynowo Kenijki okazały się lepsze od Etiopek.

10.Beleynesh Oljira                         ETH     25:40     +0:42

Na finiszu biegu juniorek na 6km nie brakowało emocji. Walka o najcenniejsze medale rozgrywała się dosłownie na ostatnim metrze biegu. Najwaleczniejsza okazała się Kenijka – Faith Chepngetich Kipyegon. Polka, Justyna Jędro, uplasowała się na 69 miejscu. Najlepsza z Europejek (Brytyjka), o brzmiącym polsko nazwisku – Emelia Gorecka, uplasowała się na 15 pozycji.

1. Faith Chepngetich Kipyegon    KEN     18:53     +0:00
2. Genet Yalew                            ETH     18:54     +0:01
3. Azemra Gebru                         ETH     18:54     +0:01

69.Justyna Jendro                        POL     22:14     +3:21

W biegu juniorów na 8 km pewne zwycięstwo zapewnił sobie Kenijczyk – Geoffrey Kipsang Kamworor. Dobry występ zanotował Szymon Kulka, który dobiegł 58., w stawce liczącej 109 biegaczy.

1. Geoffrey Kipsang Kamworor     KEN     22:21     +0:00
2. Thomas Ayeko                          UGA     22:27   +0:06
3. Patrick Mutunga Mwikya           KEN     22:32     +0:11

58. Szymon Kulka                         POL     25:17     +2:56