gorski bieg
1 lutego 2021 Florian Pyszel Sport

Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich


W tym roku, po raz pierwszy w historii, Mistrzostwa Świata w biegach górskich zostaną rozegrane w ramach jednej imprezy. Gospodarzem zawodów będzie tajskie Chiang Mai, a biegi odbędą się od 11 do 14 listopada.

Podczas mistrzostw rozegrane zostaną biegi na dystansie ultra (około 80 kilometrów), długim (około 40 kilometrów), biegi „verticalowe” – polegające na pokonaniu około 1000 metrów przewyższenia na jak najkrótszym dystansie. W harmonogramie zawodów znalazły się także biegi na dystansie krótkim dla seniorów i juniorów.

Tajlandia host mistrzostw świata w biegach górskich

Zawody po raz pierwszy ogłoszono w 2018 roku, kiedy to Światowy Związek Biegów Górskich, Związek Biegów Ultra oraz Związek Biegów Trailowych połączył sił ze Światowym Związkiem Lekkiej Atletyki, w celach promocji biegów górskich.

Nie znane są zasady kwalifikacji na mistrzostwa, ani czy Polski Związek Lekkiej Atletyki wyśle do Tajlandii pełną reprezentację. Dla niektórych zawodników niekorzystny może być termin rozgrywanych zawodów – 6 listopada odbędzie się finał Golden Trail Series, gdzie z pewnością chciałby wystartować Bartłomiej Przedwojewski i Krzysztof Bodurka.

Spytaliśmy naszych czołowych biegaczy, czy planują start w Chiang Mai:

Krzysztof Bodurka (mistrz Polski w biegu „verticalowym” z 2020 roku, 11. zawodnik Mistrzostw Świata z 2018 roku) – „Wszystko zależy od tego, jak będzie mi szło w Golden Trail World Series. Jeśli znajdę się w czołowej jedenastce, która otrzymuje bilet do Argentyny i leci do Patagonii na finał serii, wtedy na pewno odpuszczę start w Chiang Mai, ponieważ Mistrzostwa Świata odbywają się tydzień później. Jednak gdybym nie dostał się do Argentyny, wtedy poważnie pomyślę o Tajlandii – tym bardziej jeśli trafiłaby się pomoc Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w wyjeździe.”

Bartłomiej Przedwojewski: – „Nie myślałem jeszcze dokładnie o startach na jesień, decyzję podejmiemy z trenerem dopiero w marcu. Zobaczymy, jak będą mi szły przygotowania do sezonu. Na razie jestem na Teneryfie, gdzie chciałbym spokojnie potrenować.”

Trener Bartka, Andrzej Orłowski, w wywiadzie dla bieganie.pl, powiedział, że jego zawodnik pojedzie do Tajlandii, tylko i wyłącznie po to, aby walczyć o medal. Jeśli wspólnie uznają, że Bartek jest zmęczony sezonem i startami, wtedy na pewno odpuszczą start.

Chęć wystartowania w zawodach zapowiedzieli Kamil Leśniak – mistrz Polski na dystansie Ultra z 2020 roku, Dominika Stelmach – mistrzyni Polski na dystansie Ultra, która w 2018 roku podczas Mistrzostw Świata rozgrywanych w Karpaczu została wicemistrzynią świata na długim dystans i Adrian Bednarek, czwarty zawodnik Mistrzostw Polski na dystansie krótkim.

Bieg górski

Jedną z najtrudniejszych elementów biegu mogą być warunki atmosferyczne – wysoka wilgotność powietrza oraz temperatura, która w listopadzie oscyluje wokół 27 stopni Celsjusza i obfite deszcze, które często nawiedzają ten kraj.

Warto dodać, że w biegach górskich niektóre zawody miały, do tej pory, rangę nieoficjalnych mistrzostw świata. W 2017 roku Marcin Świerc zajął drugie miejsce na 100 kilometrów podczas festiwalu UTMB (Ultra-Trail Mont-Blanc), a w ubiegłym roku Bartłomiej Przedwojewski wygrał Golden Trail Championship rozgrywany na Azorach.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Florian Pyszel
Florian Pyszel

W przeszłości specjalizował się w biegach przełajowych, teraz próbuje swoich sił na ulicy. Marzy o złamaniu 30 minut na 10 kilometrów. Dumny reprezentant klubu Piekielni Warszawa i autor podcastu „Świat Okiem Biegacza”.