wilk
5 czerwca 2023 Karolina Obstój Sport

Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich i Trailowych — faworyci i szanse Polaków


Już 7 czerwca odbędzie się pierwszy bieg tegorocznych Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich i Trailowych. Codziennie – przez 4 dni – będziemy obserwować zmagania biegaczy na alpejskich szlakach. Poznajmy faworytów poszczególnych konkurencji i zobaczmy, czy Polacy mają szansę na medal.

ITRA – na podstawie Performance Index (dla uproszczenia nazwijmy to punktacją ITRA) – stworzyła listy faworytów na MŚ na poszczególnych dystansach. Jest to co prawda najprostszy i najbardziej oczywisty sposób porównania zawodników, ale niepozbawiony wad. Moim zdaniem jest to najbliższe rzeczywistości w przypadku biegów długich – Short Trail i Long Trail, mniej w przypadku Vertical i Mountain Classic. Wynika to m.in. z tego, że spora liczba biegów na krótszych dystansach, w tym biegów verticalowych nie jest punktowana przez ITRA. Przykładowo Anna Celińska, która będzie reprezentować Polskę na Verticalu ma 680 ITRA (subiektywnie oceniam ją na dużo więcej), a średnia top 10 zawodniczek to 758,2 ITRA. Innym przykładem są biegacze z Ugandy, którzy wystartują na dystansie Mountain Classic – zdecydowana większość z nich nie jest w ogóle klasyfikowana w ITRA, a jak wiemy, Uganda w zeszłym roku zdominowała dystans Mountain Classic. Niemniej jednak, dla uproszczenia posłużmy się klasyfikacją ustaloną na podstawie punktów ITRA, a MŚ i wyniki zawodników zweryfikują jej trafność.

Vertical 

Listę top 5 mężczyzn otwiera Jim WALMSLEY (USA, 938 ITRA), którego niestety nie zobaczymy w Innsbrucku z powodu kontuzji. Faworyci biegu to: Patrick KIPNGENO (KEN, 925), który w zeszłym roku na MŚ w Tajlandii wywalczył złoto w tej samej konkurencji, Manuel INNERHOFER (AUT, 910), Daniel OSANZ (ESP, 899) i Cesare MAESTRI (ITA, 892).

Wśród kobiet najwięcej punktów ITRA ma zeszłoroczna złota medalistka w Verticalu Allie MCLAUGHLIN (USA, 795). Oprócz niej faworytkami do medalu są Christel DEWALLE (FRA, 786), Andrea MAYR (AUT, 776), która w Tajlandii wywalczyła srebro w tej konkurencji, Grayson MURPHY (USA, 769) i Emma POOLEY (SUI,748).

Mountain Classic 

Tak jak w przypadku verticalu, faworytem do zwycięstwa jest Patrick KIPNGENO (KEN, 925) – złoty (Vertical) i srebrny (Mountain Classic) medalista z Tajlandii. Kolejne pozycje pod kątem punktacji ITRA zajmują Andreu BLANES (ESP, 912), Manuel INNERHOFER (AUT, 910), Philemon KIRIAGO (KEN, 903) i Cesare MAESTRI (ITA, 892). Na liście startowej znajduje się również spora reprezentacja z Ugandy, która w zeszłym roku zdominowała dystans Mountain Classic. Biegacze z Ugandy nie posiadają jeszcze punktów ITRA, więc nie są wymieniani wśród faworytów, ale z pewnością będą się liczyć w walce o medale.

Wśród kobiet zapowiada się bardzo ciekawa rywalizacja. Do biegów górskich wróci biegaczka na orientację, kojarzona głównie z serii GTWS, Tove ALEXANDERSSON (SWE, 817), która ostatni start w biegach górskich (punktowanych w ITRA) zaliczyła w 2021 r. Allie MCLAUGHLIN (USA, 795) pobiegnie – podobnie, jak rok temu – zarówno w Verticalu, jak i w Mountain Classic, na którym w Tajlandii wywalczyła brąz. O medal powalczą również: Christel  DEWALLE (FRA, 786), Rebecca CHEPTEGEI (UGA, 776) – złota medalistka z Tajlandii i Grayson MURPHY (USA, 769).

Short Trail

Na dystansie maratonu będzie bardzo ciekawa rywalizacja, na wyjątkowo wysokim poziomie. Czternastu zawodników ma wskaźnik ITRA przekraczający 900. Faworytem biegu jest Jonathan ALBON (GBR, 938), brązowy medalista w Short Trail z Tajlandii. W Mistrzostwach weźmie udział – znany z udziału w GTWS – Davide MAGNINI (ITA, 925). Trzecie miejsce na liście faworytów zajmuje Petter ENGDAHL (SEW, 923), zwycięzca CCC w 2022 r. Bronić tytułu będzie aktualny Mistrz Świata Short Trail Stian ANGERMUND (916 ITRA PI). TOP5 zamyka Frederic TRANCHAND (FRA, 912). W pierwszej piętnastce znajdują się także m.in.: Thibault BARRONIAN (FRA 904), Rui UEDA (JPN, 904) czy Francesco PUPPI (ITA, 899).

Rywalizacja kobiet będzie z pewnością również bardzo zacięta. Największą faworytką dystansu Short Trail jest Toni MCCANN (RSA, 781). Tuż za nią plasują się zawodniczki o bardzo zbliżonej punktacji ITRA: Brittany CHARBONEAU (USA, 771), Nuria GIL (ESP, 770), która w Tajlandii zajęła miejsce tuż za podium, Caitlin FIELDER (NZL, 768) i Fabiola CONTI (ITA, 760).Tytułu nie będzie bronić aktualna Mistrzyni Świata Denisa DRAGOMIR (ROM), ale srebrna medalistka Barbora MACUROVA (CZE, 745) i brązowa – Emilia BRANGEFALT (SWE, 751) po raz kolejny powalczą o medale.

Long Trail

Stawka biegaczy na dystansie Long Trail jest mocna. 6 biegaczy legitymuje się wynikiem powyżej 900 ITRA. Niestety z powodu kontuzji w MŚ nie weźmie udziału Jim WALMSLEY (USA, 938), który otwierał stawkę faworytów. Z tego powodu na czele listy startowej znalazł się Hannes NAMBERGER (GER, 923), a za nim Thibaut GARRIVIER (FRA, 912). O medal powalczą także Andreas REITERER (ITA, 911), który w Tajlandii na Long Trail zajął  trzecie miejsce, Gian SCHICKTANZ (SUI, 904) oraz Nicolas MARTIN (FRA, 901), srebrny medalista z Tajlandii. Tytułu nie będzie bronił aktualny Mistrz Świata Long Trail Adam Peterman (USA).

W przypadku kobiet zdecydowaną faworytką jest aktualna Mistrzyni Świata Long Trail Blandine L’HIRONDEL (FRA, 812). Francuzka jest jedną z dwóch kobiet, biorących udział w tegorocznych MŚ, która posiada więcej niż 800 punktów ITRA (druga to Tove ALEXANDERSSON, 817 ITRA, startująca w Mountain Classic). Faworytkami do medalu są także: Sunmaya BUDHA (NEP, 772),  Azara GARCIA (ESP, 771), Manon BOHARD CAILLER (FRA 769),  Audrey TANGUY (FRA, 767) oraz Gemma Arenas ALCARAZ (ESP, 762), która w Tajlandii wywalczyła brąz. W rywalizacji zabraknie zeszłorocznej srebrnej medalistki Idy NILSSON (SWE).

Szanse Polaków

Bardzo obiecująco wyglądają statystyki dotyczące klasyfikacji drużynowej kobiet na dystansie Long Trail. Polki w składzie: Paulina Tracz (759), Katarzyna Wilk (745) i Katarzyna Solińska (739) plasują się na drugiej pozycji w klasyfikacji drużynowej ustalanej na podstawie średniej punktacji ITRA trzech najlepszych zawodniczek z danego kraju. Zgodnie z tym, największe szanse na medal w drużynie mają kolejno: Francuzki, Polki, Niemki, Hiszpanki, Włoszki i Amerykanki. Na Verticalu, średnia punktacja ITRA posiadana przez Polaków w składzie: Marcin Kubica (869), Dawid Malina (865) i Piotr Łobodziński (843) daje im czwarte miejsce drużynowo. 

Patrząc na indywidualne szanse medalowe (pełny skład reprezentacji Polski tutaj), Polacy nie znajdują się na liście faworytów, ale pamiętajmy, że punkty ITRA nie biegają.

Pełna lista uczestników MŚ.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.