19 kwietnia 2009 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa Polski w Maratonie i Maraton w Belgradzie

Radek Dudycz

Po raz 36 w Dębnie rozegrano Maraton, po raz 28 były to Mistrzostwa Polski. Na trzech pętlach wokół Dębna rywalizowało niespełna 1000 biegaczek i biegaczy, na metę dotarło 749.

Wygrał Mathew KIBOWEN-KOSGEI z Kenii z czasem 2:14:29 przed Radosławem Dudyczem 2:14:58 i Vitalijem Szafarem 2:15:21.

Wśród Pań wygrała Edyta Lewandowska z czasem 2:35:42, przed Volna Salevich z Białorusi 2:37:50 i Agnieszką Janasiak 2:38:15.

Radek Dudycz (w trakcie Maratonu Warszawskiego)

Na podium Mistrzostw Polski stanęli: Radosław Dudycz (pierwsze miejsce i życiówka), Mariusz Giżyński (2:15:59 w debiucie) i Maciej Miereczko (2:17:01).
Wśród kobiet: Edyta Lewandowska, Agnieszka Janasiak i Ewa Brych Pająk (2:39:48).

***

Prawdopodobnie z mieszanymi uczuciami do kraju wracają zawodnicy startujący w maratonie w Belgradzie który był jednocześnie wojskowymi Mistrzostwami Świata. Michał Kaczmarek był w klasyfikacji generalnej 9 z czasem 2:19:11, Arek Sowa 11 z czasem 2:21:53 a Jan Zakrzewski 12 z czasem 2:22:34. Na pocieszenie mozna zauważyć, że poza Polakami pierwszy nieafrykański zawodnik było dopiero na 18 miejscu z czasem 2:27:21. Nie wiemy jeszcze, czy słabe wyniki należy przypisać słabej formie, słabej motywacji czy może trudnym warunkowm atmosferycznym (zycięzca, Kenijczyk wygrał z równie nierewelacyjnym czasem 2:13:28). Zwycięzca klasyfikacji wojskowej Mussafa Ahmed był w klasyfikacji generalnej czwarty z wynikiem 2:16:22.