NB 1080v12
 
12 maja 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim.


Art 540 2
Pierwszy podbieg

Mistrzostwa Polski w Długodystansowym Biegu Górskim.

14
maja w Ludwikowicach Kłodzkich odbyła się jedna z najważniejszych
imprez sezonu w biegach górskich – Mistrzostwa Polski w Długodystansowym
Biegu Górskim. Zawody przeprowadzone były w stylu anglosaskim na 28
kilometrowej trasie.

Zawodnicy mieli do pokonania dwie czternastokilometrowe pętle przebiegające przez szczyt Wielkiej Sowy (1015 m n.p.m.). Przewyższenia +1,140/-1,140 M. /8,14 %. Bieg dawał możliwość uzyskania klasy mistrzowskiej PZLA oraz stanowił eliminację do czerwcowych Mistrzostw Świata, które odbędą się 18 czerwca w Słoweńskiej miejscowości  Petrovo Brdo. Na starcie pojawiła się ścisła czołówka kraju w tej dyscyplinie biegów, a wśród pretendentów do tytułu mistrza kraju były wymieniane najczęściej nazwiska doświadczonych „górali” tj. Daniela Wosika, Marcina Świerca oraz Piotra Konia. Wśród kobiet brakowało Marioli Sojdy oraz Izabeli Zatorskiej, więc walka o najwyższe podium miała rozegrać się wśród 3 zawodniczek: Anny Celińskiej, Dominiki Stawczyk i Dominiki Wiśniewskiej.

Trasa była wymagająca, prowadziła po bardzo zróżnicowanej nawierzchni. Walka trwała do końca, co widać po zmieniającej się kolejności zawodników na punktach kontrolnych. Strome i kamieniste zbiegi dawały szansę szybszym i odważniejszym, natomiast na stromych odcinkach pokazywały siłę „górali”. Taka trasa oraz jej dystans spowodowały bardzo ciekawą i zaciętą walkę na całej jej długości.

Art 540 3

Pasjonująca walka o medale toczyła się w stawce kilkunastoosobowej grupy zawodników, między, którymi co chwila dochodziło to przetasowań. I tak na pierwszym okrążeniu po niespełna 9-cio kilometrowym zbiegu na prowadzenie wyszedł powracający na górskie szlaki – Jarek Gniewek (nasz redakcyjny kolega), który w tym miejscu miał czterdziestosekundową przewagę na drugim zawodnikiem Danielem Wosikiem i ponad minutową nad kolejnymi zawodnikami: Świercem i Szczęśniewskim. Jako, że 14km okrążenie stanowiło połowę dystansu sprawa medali pozostała otwarta do końca. Na drugiej pętli więcej siły zachowali zawodnicy ze stajni Salomon Suunto i to oni ostatecznie triumfowali. Pierwszy na mecie pojawił się Miłosz Szczęśniewski ogrywając swojego bardziej doświadczonego klubowego kolegę Marcina Świerca, który będąc na 22 kilometrze trasy odskoczył Jarkowi Gniewkowi. Czwarty na mecie zameldował się Damian Zawierucha, a dopiero piąty jeden z faworytów Daniel Wosik.

Choć wśród kobiet bieg rozgrywał się właściwie pod dyktando dwóch zawodniczek miał w sobie wiele dramaturgii. Podczas tej ponad dwugodzinnej walki między Dominiką Stelmach i Anną Celińską wszystko rozegrało się na ostatnich dwustu metrach. Prowadząca Celińska, która jeszcze miała bezpieczną przewagę, wbiegając na stadion poddała się skurczom mięśni upadając na ziemię. Z grymasem bólu na twarzy próbując dotrzeć do mety dała się z lekkością wyprzedzić Dominice Stelmach, która od tego roku debiutuje w biegach górskich. Trzecią zawodniczką przekraczającą linie mety była Dominika Wiśniewska. (zainteresowanych zapraszamy do przeczytania biegowego bloga nowej Mistrzyni Polski)

Art 540 4

Biegi górskie powoli zaczynają zdobywać coraz więcej sympatyków. Wśród uczestników pojawia się coraz więcej „mieszczuchów”, którzy dojeżdżają na starty z najodleglejszych części Polski. Szybko poprawia się też poziom tych biegów, choć potrzeba jeszcze czasu, by stworzyć silną reprezentację. Skromniejsze nagrody nie kuszą zawodników, którzy wolą zarabiać pieniądze na szosie. Z drugiej strony, takie starty, dla wielu stanowią odskocznie od nudnych biegów ulicznych. W górach nigdy nic nie jest pewne – pogoda może zupełnie zmienić trudność trasy; szybkość nie musi być największym atutem startujących.

Aby pomóc tej dyscyplinie i pokazać PZLA, że zawodników biegających po górach nie ustępują innym lekkoatletom stworzono Ligę Biegów Górskich. W cyklu promowana jest systematyczność, ale decydujące znaczenie ma nie ilość startów, a ich ranga.

KOBIETY – Klasyfikacja Mistrzostw Polski:

1. Dominika Stelmach (Stawczyk) PUMA Running Team    2:11:28,8
2. Anna Celińska (Świerczek) BYLEDOBIEC Anin    2;12:52,2
3. Dominika Wiśniewska RMD Montrail Team    2:14:47,8
4. Antonina Rychter UKS 1 Szczecinek   2:16:55,8
5. Łączak Magdalena TEAM INOV-8 360 STOPNI   2:27:50

Art 540 5

MĘŻCZYŹNI – Klasyfikacja Mistrzostw Polski:

1. Szcześniewski Miłosz Salomon Suunto Team01:49:01,2
2. Świerc Marcin salomon Suunto Team  01:51:54,2
3. Jarosław Gniewek PUMA Running Team  01:52:56,3
4. Zawierucha Damian RMD Montrail Team  01:56:48,6
5. Wosik Daniel RMD Montrail Team   01:57:22,2

Art 540 6

Klasyfikacja drużynowa:

1    RMD MONTRAIL TEAM
2    SALOMON SUUNTO TEAM
3    PUMA RUNNING TEAM

Pełne wyniki TUTAJ
Galeria zdjęć na stronie: www.marekswoboda.webd.pl

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl