21 kwietnia 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mistrzostwa Polski w biegach górskich styl anglosaski na Górze Św. Anny

Relacja: Andrzej Puchacz

Po raz szósty w ogóle, a po raz czwarty na terenie klasztoru franciszkanów w Górze Świętej Anny odbyły się Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na Krótkim Dystansie. Wiadomość o tragedii pod Smoleńskiem dotarła do organizatorów, gdy zawody już trwały. Postanowiona kontynuować imprezę. Dalsza rywalizacja odbywała się w ciszy i skupieniu, bez owacji, a po wręczeniu medali w każdej kategorii obecni w auli klasztoru wstawali na chwilę w milczeniu.

Pogoda dostroiła się do nastroju żałoby, deszcz i grad przerywane z rzadka przebłyskami słońca skutecznie utrudniały rywalizację, szczególnie na śliskich zbiegach.

W rywalizacji młodziczek ubiegłoroczna mistrzyni Polski Katarzyna Wojciechowska zamierzała powtórzyć swój sukces z Ustrzyk Dolnych. Na podbiegu osiągnęła kilkumetrową przewagę, ale przeliczyła się z siłami i do mety dobiegła na 3 miejscu. Zwyciężyła Karolina Hałas przed Aleksandrą Krężel. Także w rywalizacji młodzików, prowadzący z kilkumetrową przewagą kolega klubowy Karoliny Marcel Marszałek nie zdołał utrzymać prowadzenia i dobiegł do mety na 3 miejscu. Biegnący na drugiej pozycji filigranowy Patryk Lachowski z Ustrzyk Dolnych przewrócił się na śliskim i krętym zbiegu i po raz kolejny dobiegł do mety mistrzostw Polski na 4 miejscu. Zwyciężył Przemysław Maciejczyk przed Rafałem Hekłowskim.

Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyły juniorki młodsze Natalia Kondys i Karolina Mierzejewska, srebrna medalistka OOM w biegach przełajowych. Kondys, która w roku ubiegłym zajęła 7 miejsce w WMRA Youth Challenge, będącym nieoficjalnymi mistrzostwami Europy juniorów młodszych musiała się bardzo napracować, aby odnieść zwycięstwo nad mniej doświadczoną rywalką. Ostatecznie zdecydowała lepsza umiejętność zbiegania. Na 3 miejscu dobiegła Marta Orłowska ubiegłoroczna wicemistrzyni Polski juniorek młodszych, brązowa medalistka z hali na dystansie 1000 metrów. Natalia Kondys uzyskała lepszy czas niż rywalizujące na tej samej trasie juniorki.

Jeszcze bardziej zaciętą walkę stoczyli juniorzy młodsi – Marcin Durkalec i Rafał Matuszczak. Durkalec był rok temu drugi w juniorach młodszych, a Matuszczak pierwszy, ale w młodzikach. Durkalec był w roku ubiegłym 8 na WMRA Youth Challenge. W tegorocznej OOM Durkalec zdobył medal brązowy, a Matuszczak był piąty ustępując mu o 4 sekundy. Tutaj obaj toczyli wyrównaną walkę przez 2 okrążenia. Na trzecim Matuszczak osiągnął 10-metrową przewagę i wydawało się, że sprawa tytułu jest przesądzona. Okazało się jednak, że Rafał dał już z siebie wszystko i na 100-metrowym odcinku schodów zabrakło mu sił. Durkalec nie przepuścił okazji i ostatecznie to on został zwycięzcą, poprawiając o 4 sekundy rekord trasy w tej kategorii wiekowej. Na trzecim miejscu dobiegł do mety kolega klubowy Marcina Durkalca Jakub Rdzanek, który na końcówce zdołał wyprzedzić zawodników, którzy zajęli czołowe miejsca na OOM w przełajach – Marcina Klubę i Daniela Potoka.

W rywalizacji juniorek o zwycięstwo walczyły Martyna Adamczyk i Wioletta Wojciechowska. Dla Adamczyk był to debiut w biegach górskich, Wojciechowska na górskich trasach pojawiła się po dwuletniej przerwie, a przedtem zdobywała medale w kategorii młodziczek i juniorek młodszych. O zwycięstwie Adamczyk zdecydowała lepsza wytrzymałość. Na przełajowych MP w Bydgoszczy obie zajęły 9 miejsce z tym, że Adamczyk na 6 km, a Wróblewska na 2 km. Brązowy medal zdobyła Patrycja Maśloch, od 2007 roku obecna na podium MP w biegach górskich, najpierw w kategorii młodziczek, potem juniorek młodszych.

W kategorii juniorów na starcie stanęło 4 zawodników z pierwszej dziewiątki MP juniorów w Bydgoszczy. Czwarty (najlepszy) w tamtych zawodach Tomasz Kawik, który 2 lata w Świętej Annie zdobył srebrny medal w juniorach młodszych nie liczył się w walce o zwycięstwo. Walka o zwycięstwo toczyła się pomiędzy 3 zawodnikami: ubiegłorocznym wicemistrzem Polski, 24 juniorem mistrzostw świata Bartoszem Karoniem, Filipem Muszyńskim, który zdobywał już złote medale mistrzostw Polski młodzików i juniorów młodszych w biegach górskich oraz debiutującym w biegu górskich Tomaszem Grycko. Po 2 pętlach w walce o zwycięstwo liczyli się tylko Karoń i Grycko. Po ostatnim podbiegu na prowadzenie wyszedł Grycko, ale Karoń wyprzedził go na zbiegu i zdobył kilkumetrową przewagę. Na ostatnim, płaskim stumetrowym odcinku trasy Grycko zbliżył się do rywala, ale ten zdołał utrzymać pierwsze miejsce.

Mistrzami Polski zostali Mariola Konowolska i Andrzej Długosz.

Przed startem do biegu seniorek Mariola Konowalska obawiała się trochę debiutującej na górskiej trasie Danuty Woszczek, z którą toczyła wyrównane pojedynki na przeszkodach. Sensacji jednak nie było. Wygrała Mariola Konowalska, przed Danutą Woszczek, a jej zwycięstwo nie było zagrożone. Finiszująca na trzeciej pozycji Dominika Wiśniewska, najlepsza polska juniorka w biegach górskich w latach 2004-2005, która w roku ubiegłym powróciła do biegania po przerwie spowodowanej studiami na Akademii Medycznej zdobyła swój pierwszy medal w kategorii seniorek. Czwarta Izabela Zatorska, piąta Irena Pakosz.

W kategorii seniorów Andrzej Długosz nie miał sobie równych od początku, ale Daniel Wosik, który zajął drugie miejsce przegrał z nim zaledwie o 30 sekund, a nie od dziś wiadomo, że trasa w Górze Św. Anny niezbyt mu odpowiada. Trzecie miejsce zajął Miłosz Szcześniewski, który bardzo dobrze rozłożył siły. Czwarty był Jerzy Zawierucha, najlepszy polski biegacz górski w latach 1999-2004, który powrócił po kilkuletniej przerwie i jak sam powiedział przed startem „Chcę się przekonać, jak dużo mi brakuje do najlepszych”.

DSC 0379 1

Zawodnik z numerem 556 to zeszłoroczny Mistrz Polski Andrzej Lachowski. Niestety z powodu kontuzji kolana nie mógł wziąć udziału w tegorocznej imprezie.