New Balance 1080v12
 
29 lipca 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Międzygórze, Mistrzostwa Polski w Biegu Alpejskim


Początkowo mistrzostwa Polski w biegu alpejskim miały być rozgrywane tylko w kategorii seniorów, ale po odwołaniu mistrzostw Polski na krótkim dystansie, gdy okazało się, że przeprowadzenie tej imprezy w innym terminie stoi pod dużym znakiem zapytania, po konsultacji z zainteresowanymi klubami zapadła decyzja o rozegraniu tej imprezy także w kategorii juniorów, w przedziale wiekowym 16-19 lat.

M1
Juniorzy i seniorki po starcie

Niewiele brakowało, a zawody nie odbyłyby się w ogóle. Kilkudniowe opady deszczu spowodowały znaczne podniesienie się poziomu wody na przepływającej przez Międzygórze rzece Wilczce.

Niewielka na co dzień rzeczka toczyła z góry stukilowe głazy, spływająca ze zboczy doliny woda zaczęła podtapiać położone nad Wilczką domy. Ogłoszono stan alarmowy w gminie Bystrzyca Kłodzka, ewakuowano 30 rodzin z dolnej części Międzygórza i z położonego poniżej Wilkanowa oraz odwołano Dni Międzygórza wraz z wszelkimi imprezami, w tym Biegami Śnieżnickimi. Większość czołowych zawodników zjechała do Międzygórza w przeddzień zawodów. O godzinie 19 brakowało nieco ponad metr do przelania się wody przez tamę na rzece Wilczka. Jednocześnie deszcz przestawał padać, a prognozy pogody na dzień następny były bardzo pomyślne. Ogłoszonego alarmu nie można było odwołać, ale organizatorzy zadeklarowali, że przeprowadzą zawody na własną odpowiedzialność.

M2
Seniorki podczas dekoracji

Przeprowadzono inspekcję trasy wieczorem, w przeddzień zawodów i podjęto decyzję o zmianie przebiegu trasy dla juniorek, gdyż rozmiękła droga uniemożliwiała zawiezienie ich na start. Na drugi dzień rano okazało się, że warunki zmieniły się na tyle, że juniorki mogą przebiec po tradycyjnej trasie. Jedynie ich start został opóźniony o godzinę. Jak się potem okazało największe opady i szkody powstały z drugiej strony Śnieżnika i położonego na trasie Średniaka, poza trasami biegowymi. M. in. pas lasu szerokości 20 m i długości 250 m po prostu zjechał ze zbocza.

Pomimo tego, że nie zanotowano większych uszkodzeń trasy, na dwóch sławnych ścianach spływał rwący górski potok, który nie bardzo było jak ominąć. Wody, a więc i błota na trasie było nadmiar, ale przecież nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Biegacze górscy to twardzi ludzie, toteż

Najbardziej zaciętą walkę o medale stoczyły seniorki. Przez pierwsze 3 kilometry, do pierwszej ściany prowadziła Dominika Wiśniewska. Na ścianie zaatakowała Dominika Stelmach, która na początku wyszła na prowadzenie. Potem na czoło wyszły Anna Celińska i Izabela Zatorska. Na trudniejszych fragmentach trasy lepsza była Zatorska, na bardziej płaskich Anna Celińska. Na 2 kilometry przed metą na prowadzenie wyszła nieoczekiwanie Danuta Woszczek, dla której ten start był etapem przygotowań do mistrzostw Polski na 3000 m z przeszkodami. Nie starczyło jej sił, aby „dowieźć” pierwsze miejsce do mety. Ponownie na czele znalazły się Celińska i Zatorska, a walka o zwycięstwo trwała aż do samej mety. Siódma w roku ubiegłym w Międzygórzu Anna Celińska zdobyła swój pierwszy złoty medal mistrzostw Polski. Takiej rywalizacji jak w tym roku na trasie Biegu Śnieżnickiego wśród pań jeszcze nigdy nie było.

Niepokonany nigdy na śnieżnickiej trasie Andrzej Długosz także i tym razem odniósł zwycięstwo, a w tym roku przyszło mu ono znacznie łatwiej i w roku poprzednim, kiedy to zwyciężył z jednosekundową przewagą nad Miłoszem Szcześniewskim. Daniel Wosik swoim zwyczajem zaczął bardzo spokojnie, a po dwóch ścianach był już drugi i tego miejsca nie oddał już do końca. Czołowy czeski biegacz Pavel Brydl zajął miejsce 3, a miejsce 4 w Biegu Śnieżnickim, a tym samym brązowy medal Mistrzostw Polski zdobył Miłosz Szcześniewski.

M3
Seniorzy podczas dekoracji

Wśród juniorek zaraz po starcie prowadzenie objęła Natalia Kondys. Po pierwszym kilometrze dogoniła ją Czeszka Michaela Stranska. Czeszka zwyciężyła wyraźnie, przed Natalią Kondys, która w Międzygórzu zwyciężała już 5 lat temu, w Małym Biegu Śnieżnickim. Na trzecim miejscu przybiegła Magda Frąckowiak, a na czwartym Magda Orłowska.

Wśród juniorów niebywałego wyczynu dokonał Rafał Matuszczak, który po zdobyciu złotego medalu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Płocku w piątek wieczorem odbył ponad 550-kilometrową podróż do Międzygórza i tu nie dał szans swoim rywalom zwyciężając z prawie 2-minutową przewagą nad drugim na mecie Jakubem Ryglem. Brązowy medal zdobył Sylwester Lepiarz po zaciętej walce z Kamilem Jastrzębskim.

Juniorki, 4,0 km + 495 m
1. Michaela Stranska (CZE) – 28:02;
2. Natalia Kondys (LUKS-MGOKSiR Korfantów) – 29:02;
3. Magdalena Frąckowiak (LLKS Oswoa Sień) – 30:13:
4. Marta Orłowska (MKS Halicz Ustrzyki Dolne) – 30:50;
5. Zuzanna Mokros (RKS Łódź) – 32:06;
6. Amanda Stokowy (UKS Jedynka Wodzisław) – 34:45

Juniorzy, 9,6 km + 930 m – 95 m
1. Rafał Matuszczak (LLKS Osowa Sień) – 51:18;
2. Jakub Rygiel (LUKS Burza Rogi) – 53:09;
3. Sylwester Lepiarza (MUKS THM Ostrowiec Świętokrzyski) – 54:12;
4. Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) – 54:41;
5. Filip Zavesky (CZE) – 54:50;
6. Jakub Nowak (LKS Sana Kościan) – 55:04

Seniorki, 9,6 km + 930 m – 95 m

1. Anna Celińska (Byledobiec Anin Bielsko-Biała) – 58:30;
2. Izabela Zatorska (RMD Montrail Team Wrocanka) – 58:54;
3. Danuta Woszczek (UKS Olimp Kozienice) – 59:06;
4. Dominika Stelmach (Puma Running Team Warszawa) – 59:44;
5. Dominika Wiśniewska (SKB Kraśnik RMD Montrail Team) – 1:00:14;
6. Antonina Rychter (UKS Jedynka Szczecinek) – 1:02:23

Seniorzy, 11,8 km + 1065 m – 230 m
1. Andrzej Długosz (RMD Montrail Team) – 55:31;
2. Daniel Wosik (MUKS THM Ostrowiec Świętokrzyski) – 56:47;
3. Pavel Brydl (CZE) – 57:25;
4. Miłosz Szcześniewski (Salomon Suunto Team) – 57:45;
5. Maciej Bierczak (RMD Montrail Team Porąbka) – 58:33;
6. Bartosz Karoń (IKS Olkusz) – 58:57

Zdjęcia pochodzą ze strony organizatora: www.bystrzycaklodzka.pl