DSC 1157
22 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Sport

Borkowski i Ostrowski w półfinale biegu na 800 metrów! Mistrz Świata bez awansu!

Mateusz Borkowski pokazał swoją siłę i po znakomity finiszu wygrał swój bieg eliminacyjny na 800 metrów, zapewniając sobie pewne miejsce w półfinale. Filip Ostrowski w swojej serii zajął czwarte miejsce, jednak uzyskany czas 1:45.76 dał mu przepustkę do półfinału. Poza awansem znalazł się jednak Mistrz Świata z ubiegłego roku i Złoty Medalista Igrzysk Olimpijskich z Tokio Emmanuel Korir.

Eliminacje biegu na 800 metrów składały się z 7 serii biegowych. Z każdej z nich do półfinału awansowało bezpośrednio 3 najlepszych biegaczy. Dodatkowo w kolejnym etapie znaleźli się zawodnicy, którzy uzyskali 3 najlepsze czasy pośród pozostałych startujących.

Pierwszy bieg eliminacyjny wygrał Kenijczyk Emmanuel Wanyonyi z czasem 1:44.92, jako drugi dobiegł Gabriel Tual (1:45.10), na trzecim miejscu zameldował się Włoch Catalin Tecucenu (1:45.31). Drugi seria należała do Polaka, Mateusza Borkowskiego, który po znakomitym finiszu wygrał swój bieg z czasem 1:45.40. Tuż za nim przybiegł Max Burgin (1:45.43) oraz Australijczyk Joseph Deng (1:45.48).

Trzeci bieg również wygrał Kenijczyk Alex Ngeno Kipngetich z czasem 1:47.63. Na drugim miejscu uplasował się Djamel Sedjati (1:47.87), trzecie miejsce należy do Hiszpana Saúlo Ordonez (1:47.97). W czwartym biegu mogliśmy znowu podziwiać Polaka, który walcząc do samego końca zajął czwarte miejsce uzyskując czas 1:45.76- wystarczyło to jednak , aby zakwalifikować się do biegu półfinałowego. Bezpośredni awans do półfinału wybiegali: Hiszpan Adrián Ben (1:45.37), reprezentant USA Bryce Hoppel (1:45.56) oraz Daniel Rowden (1:45.67).

DSC 1197

Piątą serię biegu eliminacyjnego na 800 metrów wygrał Francuz Benjamin Robert z czasem 1:46.45, drugie miejsce zajął Ben Pattison z Wielkiej Brytanii (1:46.57), na trzecim miejscu uplasował się Hiszpan Mohamed Attaoui (1:46.65). Poza półfinałem znalazł się Mistrz Świata z 2022 roku oraz Złoty Medalista Igrzysk Olimpijskich z Tokio Emmanuel Korir, który w tym sezonie nie pokazuje się z najlepszej strony. Szóstą serię wygrał Marokańczyk Abdelati El Guesse (1:45.24), tuż za nim metę przekroczył Andreas Kramer (1:45.42), jako trzeci linię mety przekroczył Slimane Moula z Algerii (1:45.76).

Siódmą serię polscy kibice oglądali ze szczególną uwagą, ponieważ od tego biegu zależał awans Filipa Ostrowskiego do półfinału Mistrzostw Świata w biegu na 800 metrów. Ten bieg Eliminacyjny wygrał Kanadyjczyk Marco Arop z czasem 1:44,92, jako drugi awansował Włoach Simone Barontini (1:45,10), a ostatnim pewnym awansu był Francuz Yanis Meziane (1:45,31).

Pełne wyniku biegów eliminacyjnych na 800 metrów mężczyzn.