25 czerwca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Marcin Świerc – raport treningowy: wracam do gry!


Nasz najlepszy biegacz górski – Marcin Świerc wbiega w ostatnią fazę przygotowań do Mistrzostw Świata w długodystansowym biegu górskim, które 3 sierpnia odbędą się w Polsce, w Szklarskiej Porębie. Jak trenuje? Jak się regeneruje? Zapraszamy do lektury jego kolejnego raportu treningowego.

540.jpg

fot. Byledobiec.pl 

W każdym tygodniu Marcin opisuje nam, m.in. ile i jak biegał przez minione 7 dni oraz udzieli kilku rad naszym czytelnikom. Jeżeli macie pytania do Marcina zadawajcie je na naszym forum – TUTAJ.

Marcin Świerc. Raport tygodniowy. 25 czerwca. 

  • Dystans – ok. 80 km (bieg) + ok. 40 km (rower MTB)
  • Suma przewyższeń w tyg – ok. 4000 m


Wracam do gry

Ostatni tydzień to dla mnie powrót do pełnej sprawności. Wróciłem w Tatry i zaczynam powoli normalnie trenować, w zeszłą sobotę zrobilem wraz z Anią i Robertem Celińskimi pierwszą część trasy Biegu Granią Tatr. Relację znajdziecie tutaj- www.byledobiec.pl/new/index.php?go=relacje&id=20130622_Tatry.

Cytujemy fragment relacji: Przy Schronisku Ornak skończyliśmy naszą wycieczkę biegową i zbiegliśmy Doliną Kościeliską do Kir, a stamtąd zielonym szlakiem po parkingu w Dolinie Chochołowskiej. Już na Ornaku wszyscy byliśmy zmęczeni i trudno nam było sobie wyobrazić kontynuowanie biegu trasą Biegu Granią Tatr. A przecież w sierpniu trzeba będzie wybiec stąd na Ciemniak (2096), Krzesanicę (2122) i kolejne dwutysięczniki Czerwonych Wierchów. Za Kasprowym Wierchem czeka zbieg na Halę Gąsienicową, a potem kolejna masakryczna wspinaczka na Krzyżne (2112). Ile osób ukończy ten bieg? Przekonamy się za 2 miesiące.

 

 540_2.jpg

fot. Byledobiec.pl 

W ostatnim tygodniu czerwca zaczyna się obóz w Zakopanem gdzie jestem jednym z trenerów. Będę się dzielił wiedzą z zawodnikami, którzy myślą o biegu Grania Tatr czy innych ultra. Sam wpadnę w rytm treningowy co również jest dla mnie super sprawą. Kolejny raport już po obozie 😉 

 

Pytanie od czytelnika Bieganie.pl:

Witam! Chciałbym przygotować się do biegów górskich, ale jestem z Warszawy. Czy może Pan opisac dokładnie jak robić podbiegi i jakie ćwiczenia siłowe wykonywać? Wraz  z ilością serii i powtórzeń? Adam Kiliańczyk

Odpowiedź Marcina Świerca:

Co do Twoich przygotowań do biegów górskich – mam mało informacji na Twój temat, uważam że Warszawie czy wielu innych miejscach da się przygotować do startu w biegach górskich ale na krótkim dystansie. 

W takich biegach nie są potrzebne duże górki. Wystarczy poćwiczyć SB, wpleść elementy crossu po lekkich pagórkach, 

Trochę inaczej będzie wyglądał trening do anglosaskich biegów, czy alpejskich. Ale jeśli chcesz brać udział w biegach ultra to trening też wymaga pewnych akcentów, które zmieniają się w całym okresie. Zresztą nie wiem na jakim jesteś etapie, co robiłeś oraz przed wszystkim jaki jest Twój cel.

Możliwość komentowania została wyłączona.