New Balance 1080v12
 
8 listopada 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Lornah Kiplagat i Haile Gebrselassie wystartują w Dubaju


dubai524.jpg

Dwukrotna mistrzyni świata w biegach ulicznych, rekordzistka świata w półmaratonie, Lornah Kiplagat, potwierdziła swój udział w maratonie Standard Chartered w Dubaju. Impreza odbędzie się 18 stycznia przyszłego roku, a inną gwiazdą, która powinna pojawić się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie Haile Gebrselassie – rekordzista świata w maratonie.

Dla Holenderki, kenijskiego pochodzenia, będzie to okazja do osiągnięcia kolejnego dużego sukcesu w niedługim odstępie czasowym. Przypomnijmy, że ten sezon, pomimo długotrwałej kontuzji i ostatecznie absencji na Mistrzostwach Świata w Osace, był dla Kiplagat bardzo udany. W marcu tego roku udało się jej bowiem tryumfować w Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych w Mombasie, natomiast w październiku zwyciężyć i poprawić rekordy świata na 20km (62:57) i w półmaratonie (66:25) podczas Mistrzostw Świata w biegach ulicznych, we włoskim Udine. Poza tym zawodniczka zaliczyła start w maratonie w Londynie, plasując się tam na piątej pozycji z czasem 2:24:46.

Rekord życiowy Kiplagat na dystansie 42.195km wynosi 2:22:22 i został ustanowiony 26 stycznia 2003 w Osace. Najlepszą zawodniczką tego biegu była wówczas Japonka Mizuki Noguchi (2:21:18), późniejsza zwyciężczyni Igrzysk Olimpijskich w maratonie.

Maraton w Dubaju odbędzie się pod patronatem HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, wiceprezydenta i prezesa Rady Ministrów Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Organizatorem imprezy jest Dubai Sports Council. Szacuje się, że pula nagród biegu wyniesie 2 miliony dolarów, z czego milion dolarów przeznaczony jest dla zawodnika, któremu uda się poprawić rekord świata.

W ubiegłym roku zwycięzcami okazali się Etiopka Askale Magarsa – 2:27.19 oraz Kenijczyk William Rotich – 2:09.53, który twierdzi, że trasa biegu jest na tyle szybka, że można na niej uzyskać wynik poniżej 2:05:00. Czy sztuka ta uda się któremuś z zawodników w najbliższej edycji, przekonamy się niedługo.

Źródło: IAAF.org.