2 kwietnia 2019 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kto wygra dyszkę ? – Mistrzostwa Polski tuż tuż…


kedzierzynkozle.jpg

W tym roku bardzo ciekawie zapowiadają się seniorskie Mistrzostwa Polski na 10 000 m, które odbędą się drugiego maja w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie) Na kędzierzyńskim stadionie o medale i najlepsze wyniki będą walczyć czołowi krajowi zawodnicy. Oceniając sprawę na chłodno wydaje się, że największą szanse na walkę o złoto mają:

szost_progres.jpg


Henryk Szost
– cały czas w stosunkowo dobrej jak na polskie warunki formie, trenowany ostatnio dodatkowo przez specjalistę od bieżni Zbigniewa Króla.

chabowski_progres.jpg


Marcin Chabowski
– choć bez szczególnie dobrych wyników w tym roku to jednak jest na pewno w stanie przygotować się dobrze do takiej imprezy.

artur_kozlowski.jpg

Do faworytów można też zaliczyć Artura Kozłowskiego. Z roku na rok, widać u niego postęp, ale naprawdę dobry wynik to jego tegoroczny występ w półmaratonie w Berlinie (1:03:36) dający mu realne szanse na walkę o czas lepszy niż 28:40.

marcin_blazinki_grzegorz_gajdus.jpg

Być może czarny koń to Marcin Błaziński – zawodnik trenowany przez Grzegorza Gajdusa, nieoczekiwany zwycięzca tegorocznych Mistrzostw Polski w przełajach na krótkim dystansie, trudno jest jednak nadal powiedzieć na co go stać.

Henryk Szost, najlepszy Polski maratończyk ubiegłego roku – Trenuję ostatnio także ze Zbigniewem Królem (pytany o to, jak wygląda współpraca Król-Gajdus) – Grzegorz jest zadowolony, mówi że jemu to też się przyda, w końcu on bieżnią nigdy się nie zajmował a nie ma przecież w Polsce lepszego od bieżni specjalisty (pytany o to, co w treningu dodał, zmienił trener Król) – Swoją siłę biegową, ćwiczenia, technikę.

Marcin Chabowski, Mistrz Polski 2008 – Oczywiście wszystko zależy od pogody, od tego czy zaistnieje współpraca między zawodnikami i czy uda się załatwić jakiegoś zająca. Jeżeli zostaną spełnione te elementy oraz jeśli będę miał formę, to myślę, że będę celował na wynik poniżej 28.30. Wynik 28.20 by mnie zadowolił. Jest to równe tempo po 2.50 na kilometr. Do mistrzostw będę się przygotowywać w Szklarskiej Porębie, z której zjeżdżam na sam start.

O szansach Artura Kozłowskiego i Radka Kłeczka rozmawialiśmy z ich trenerem Tomaszem Kozłowskim: – O konkretnych wynikach w MP na 10km , trudno jest mi prorokować, gdyż na uzyskiwany rezultat składa się wiele czynników, takich jak np. dyspozycja dnia, warunki atmosferyczne czy prowadzone tempo biegu .Ważna jest również świadomość i nastawienie psychiczne samego zawodnika. Jeśli chodzi o Artura czy Radka, myślę, iż stać ich będzie na utrzymanie tempa biegu na wynik w granicach 28:30. Takie jest moje założenie i trening zmierza w tym kierunku. Szkoda jednak, iż MP są tak wcześnie i nie poprzedzone są kilkoma startami na pośrednich dystansach, mam tu na myśli 1,5km, 3km, 5km. Zawodnicy dobrze przepracowali okres zimowy, choć Radek niestety miał trochę problemów z kontuzją kolana. Myślę, że w walce o zajęcie czołowych miejsc w MP powinni liczyć się Henryk Szost, Marcin Chabowski oraz Radek Kłeczek i Artur Kozłowski.

Startuje także Tomasz Szymkowiak, nasz najlepszy przeszkodowiec, olimpijczyk z Pekinu, mimo, że jeszcze kilka tygodni temu mówił: – Chciałbym
wystartować w mistrzostwach, ale mojego trenera Ryszarda Biesiadę, nie
mogę przekonać do tego pomysłu. Już teraz na obozie w Szklarskiej
Porębie zdecydowanie skraca mi trening na przeszkody i nawet, jeśli bym
go namówił na ten start, to byłby on raczej potraktowany tylko jako
treningowy.

Kibice z pewnością będą ciekawi czy szansę na obronę
wicemistrzowskiego tytułu z zeszłego roku ma Michał Smalec, który przed
rokiem zaskoczył wszystkich swą dobrą dyspozycją. Zapytaliśmy Michała
czy sądzi, że w tym roku będzie podobnie, ale na razie woli powstrzymać
się od komentarzy.

Na bieżni pojawia się także zawodnicy młodego pokolenia: Arkadiusz Gardzielewski, Artur Olejarz a także nasz kolega redakcyjny Marcin Nagórek.

Wiadomo już, że wśród pań zabraknie zarówno złotej jak i srebrnej medalistki z Kozienic. Wiolettę Frankiewicz wyeliminowała ze startu w mistrzostwach kontuzja, a Agnieszkę Ciołek przewlekła choroba.

katarzyna_kowalska.jpg

W walce o złoty medal faworytka jest zatem jedna: Katarzyna Kowalska. Musiałaby się chyba przewrócić i skręcić nogę, żeby nie wygrać. Podopieczna trenera Mariana Nowakowskiego
prezentuje tej wiosny wysoka formę i z pewnością utrzyma ją do MP w
Kędzierzynie-Koźlu.

Zobaczymy Elizę Gawryluk, która w 2008 roku sięgnęła po brąz – Moim celem jest zdobycie kwalifikacji na mistrzostwa Europy. Trudno jest mi mówić o jakimś konkretnym wyniku, ale na pewno muzę poprawić rekord życiowy.

Liczyliśmy na start naszej najlepszej maratonki Małgorzaty Sobańskiej, która po długiej nieobecności na bieżni miała walczyć o jak najlepszy wynik ale niestety plany popsuła choroba, i wprawdzie Pani Małgorzata dochodzi już do siebie to nie zdecyduje się na start w Kędzierzynie zwłaszcza, że 10 maja postanowiła pobiec maraton w Pradze.

Mamy nadzieję, że zawodnicy będą odważnie walczyć o jak najwartościowsze wyniki, a organizatorzy pomogą im w tym zadaniu, zapewniając „zająca”. Zapraszamy wszystkich kibiców lekkiej atletyki na majowy weekend do Kędzierzyna-Koźla! Na pewno nie zabraknie pięknej pogody, emocji i co najważniejsze- uczciwej, sportowej walki.

Zawody odbędą się na opisywanym przez nas obiekcie.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH KIBICÓW !!!

Wśród kibiców, czytelników bieganie.pl rozlosujemy świeżo przywieziony z maratonu z Londynu pulsometr marki PUMA. Jak to z PUMA bywa – design to podstawa. Funkcjonalnie nie spodziewajcie się fajerwerków ale jest to na pewno fajny gadżet. Losowanie odbędzie się po zakończeniu zawodów, prosimy zgłosić się na miejscu do reporterów bieganie.pl

pulsometr_puma_540.jpg

02.05.2009 Stadion Sportowy „Kuźniczka” w Kędzierzynie Koźlu ul. Grunwaldzka 71
Konkurencje w ramach Mistrzostw:
K: 10 000m , M: 10 000m
Konkurencje w ramach Grand PRIX:
K: 100m, 400m, 100m ppł, skok wzwy:, pchniecie kula, rzut dyskiem.
M: 100m, 400m, 110m ppł, skok wzwy:, pchniecie kula, rzut dyskiem

Program minutowy :
16,30 Otwarcie Mistrzostw
17,00 110m ppł M Dysk M Wzwyż: K Kula K
17,10 100m K
17,20 100m M
17,30 10 000m K
18,15 100m ppł K Kula M Wzwyż: M Dysk k
18,25 10 000m M
19,05 400m M
19,15 400m K
19,30 Zakończenie zawodów

Uwaga: program minutowy może ulec minimalnym korektom ze względu na liczbę zgłoszonych zawodników do poszczególnych konkurencji.

Możliwość komentowania została wyłączona.