23 stycznia 2017 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kto pobiegnie w UTMB 2017 ? Po wynikach losowania


Niedawno odbyło się losowanie do biegów rozgrywanych w ramach festiwalu Ultra-Trail du Mont Blanc®, którego tegoroczna edycja odbędzie się tradycyjnie pod koniec wakacji – na przełomie sierpnia i września.

Jak zwykle chętnych do startu było więcej niż miejsc, choć limity uczestników są bardzo duże, przez co festiwal UTMB jest dosłownie największym świętem biegania górskiego na świecie – w ubiegłym roku liczba biegaczy przekroczyła 7 tysięcy. Na koronnym dystansie UTMB obłożenie wyniosło 198%, podczas gdy na pozostałych ułożyło się w następujący sposób: CCC – 182%, TDS – 118%, OCC – 239%, PTL – 100%. W tej sytuacji organizatorzy przeprowadzili losowanie.

87 Polaków miało szczęście w losowaniu do UTMB. Na listach CCC znajdujemy 52 szczęśliwców z Polski, na TDS – 19, a OCC – 25. W wyzwaniu PTL, podobnie jak w ubiegłym roku, będziemy mieć jeden zespół z Polski – Beer Runners w składzie Jarosław Haczyk, Jarosław Feliński i Eligiusz Olszewski.

Polscy zawodnicy elity do tej pory z wielką ostrożnością podchodzili do festiwalu. Największy sukces odniósł niewątpliwie Piotrek Hercog, który w 2015 roku zajął doskonałe, dziesiąte miejsce w UTMB. W 2017 na alpejskich ścieżkach wiodących wokół masywu Mont Blanc zobaczymy kilkoro mocnych zawodników z naszego kraju: Bartek Gorczyca i Ewa Majer wystartują w biegu głównym, a nasz najlepszy ultras ostatnich lat, Marcin Świerc spróbuje swych sił w CCC.

Za wszystkich rodaków trzymamy mocno kciuki!

utmb summaryt

W gronie elity na 2017 roi się od najznakomitszych nazwisk. Wśród kobiet już zapisanych na UTMB znajdziemy obrończynię tytułu, Francuzkę Caroline Chaverot, a także jej rodaczkę Juliette Blanche, która w 2016 była czwarta. Za przegraną walkę w ubiegłym roku będzie się starała odegrać druga na mecie Szwajcarka Andrea Huser, zwyciężczyni Lavaredo. Do walki stanie także triumfatorka CCC, Szwedka Mimi Kotka, a także Hiszpanki Nuria Picas (2 miejsce w UTMB w 2013 i 2014 roku) i Gemma Arenas (5 na ubiegłorocznych MŚ federacji IAU). Zza oceanu przybędzie najsilniejsza obecnie ultraska z USA, Kaci Lickteig, jak również „nasza” Magda Boulet, która po drugim miejscu na CCC w 2015 roku zajęła 5 lokatę na UTMB w 2016.

W kategorii mężczyzn UTMB zapowiada się jako najsilniej obsadzony bieg w historii dyscypliny. Na liście startowej znajdują się m. in.:  François D’Haene, Luis Alberto Hernando, Xavier Thévenard, Tòfol Castanyer, Gediminas Grinius, Didrik Hermansen, Miguel Heras, Pau Capell, jak również czołówka Amerykanów: David Laney, Sage Canaday, Jeff Browning, Tim Tollefson, a także Andrew Miller i Jim Walmsley – ten ostatni został wybrany ultrasem roku 2016 w USA. Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć tych zawodników, a przecież to tylko część szerokiej czołówki. Co więcej, nie wszyscy zawodnicy podejmują ostateczne decyzje startowe z półrocznym wyprzedzeniem, a więc listy będą jeszcze uzupełniane o kolejne osobistości.

Jedna z najbardziej utytułowanych ultrasek ostatnich 2-3 lat, Francuska Nathalie Mauclair zdecydowała się na start w CCC, podobnie jak ubiegłoroczny triumfator UTMB, jej rodak Ludovic Pommeret.

Możliwość komentowania została wyłączona.