1 października 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Korzyści płynące z treningu w Niebieskiej Strefie


blue_zone_top.jpg

Jeśli jesteś wyczynowcem jesteś przyzwyczajony do intensywnych treningów. Jeśli jesteś początkujący, pewnie jesteś przekonany, że tylko ciężki trening da Ci poprawę wyników. Ale jeśli nie pomyślisz o odpoczynku nie będziesz miał szansy wejść na wyższy sportowy poziom. Nie chodzi tylko o sen, jedzenie i masaż. To ważne, aby odpoczywać, nawet podczas treningu. Niebieska Strefa miCoach została zaprojektowana aby zapewniać tak istotny aktywny wypoczynek. W Strefie Niebieskiej zwalniasz do poziomu przy którym Twoje ciało może odpocząć – i dlatego to jest takie ważne.

Niebieska Strefa jest przerwą dla mięśni. Poprzez odpoczynek w strategicznych momentach treningu, będziesz w stanie pracować ciężej gdy plan tego wymaga, osiągać lepsze rezultaty i utrzymać dobry poziom przez długi czas. W trakcie treningu miCoach poprowadzi Cię do Niebieskiej Strefy podczas rozgrzewki, schłodzenia lub kiedy istnieje potrzeba odpoczynku pomiędzy seriami o wysokiej intensywności. Treningi w tej strefie są również wykorzystywane jako długie treningi po poprzednim ciężkim dniu. W trakcie realizowania planu miCoach skieruje Cię do Niebieskiej Strefy w kluczowych punktach, aby pomóc właściwie zbilansować trening. Nie należy lekceważyć znaczenia tych łatwych treningów. Większość treningu najlepszych długodystansowców na świecie odbywa się w ich indywidualnych „Niebieskich Trefach”. Przyjrzyjmy się bliżej Niebieskiej  Strefie:

Podczas rozgrzewki
Będziesz zwykle spędzić około pięciu minut treningu w Niebieska Strefa, aby rozpocząć. Może to być kuszące, aby pominąć rozgrzewkę, jest ona jednak kluczowym elementem treningu dzięki któremu zapobiegamy urazom poprzez stymulowanie przepływu krwi, zwiększenie temperatury ciała oraz przygotowanie mięśni do pracy.

Niebieska Strefa to doskonały czas aby pracować nad formą biegu. Wykorzystuj rozgrzewkę aby ćwiczyć bieganie z dobra technika, bądź wyprostowany, staraj się aby stopa opadała na ziemię w prostej linii pod biodrami, patrz przed siebie. Twoje ciało i umysł powinny być czyste, możesz skupić się na właściwej mechanice, która będzie potrzebna przez resztę treningu.

Jako przerwa w treningu interwałowym
Będziesz trenować w Niebieskiej Strefa, w przerwach pomiędzy odcinkach o wysokiej intensywności. Na przykład, możesz biec w Czerwonej Strefie przez 30 sekund aby potem przez minutę biec w Niebieskiej i powtarzać ten cykl kilkukrotnie. W przeciwieństwie do stałego wysiłku w biegu ciągłym trening interwałowy łamie monotonię treningu a odpoczynek w Niebieskiej Strefie pozwala następnie na wykonywanie mocniejszych, szybszych intensywnych odcinków. Innymi słowy, będziesz lepiej przygotowany i bardziej odporny na, stres treningu w wysokiej intensywności.

Zastosowanie spokojnych przerw pozwala zresetować umysł, poświęć chwilę na zastanowienie się nad swoimi celami, a następnie atakować kolejny mocny odcinek.

Bieg ciągły
Czasami będziesz trenować w Niebieskiej Strefie przez dłuższy czas lub nawet cały trening. Twój czas spędzony w Niebieskiej Strefie pomoże zbudować bazę tlenową. Ta baza jest niezbędna, abyś mógł skutecznie trenować więcej i dłużej bez wypalania się lub kontuzji.

Niebieska Strefa treningi jest optymalna dla organizmu dla adaptacji fizjologicznych, które pomogą wspierać wysiłki trudniejsze i dłuższe. Adaptacja zachodzi we wszystkich stref miCoach, ale Niebieska Strefa pomaga organizmowi odpoczywać najlepiej z jak najmniejszym nakładem pracy. Zwiększony przepływ krwi do mięśni dobrze je utlenia i pozwala usunąć produkty uboczne generowane przez poprzedni ciężki trening.

W pierwszym okresie treningu długi bieg w Niebieskiej Strefie może być trudny, w zależności od poziomu sprawności fizycznej. Ale kiedy rozpoczniesz trening w bardziej intensywnych strefach,  trening w Niebieskiej Strefie stanie się łatwiejszy. Dla bardziej zaawansowanych biegaczy, Niebieska Strefa może wydawać się nużąca i powolna. Nie poddawajcie się pokusie porzucenia Niebieskiej Strefy i biegania szybko. Zaufaj miCoach i zobaczysz duże korzyści. Chociaż brzmi to wbrew intuicji, powolny trening będzie tak wpływał na Twoje ciało abyś w przyszłości biegał szybciej.

Schłodzenie
Przygotowanie do następnego treningu rozpoczyna się na poprzednim treningu. Każdy trening zakończysz czuję się mocno jeśli będzie on zawierał odpoczynek w Niebieskiej Strefie. Będziesz zwykle spędzać ok. 5 minut w Niebieskiej Strefie, podczas których tętno obniży się, a twoje ciało będzie pozbywało się z mięśni produktów ubocznych przemiany materii. W trakcie schładzania, możesz przejść w marsz ale ważne jest, aby utrzymywać w ruchu. Nie zatrzymuj się po prostu od razu. Dzięki temu poczujesz się na nowo energiczny i gotowy na kolejny trening!