8 listopada 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kipsang chce odzyskać rekord świata w maratonie


Wilson Kipsang po wygranym cyklu World Marathon Majors ma apetyt na poprawienie rekordu świata, który w tym roku odebrał mu Dennis Kimetto. Sam Kimetto, dzięki ustanowieniu rekordu globu, został uhonorowany tytułem najlepszego maratończyka roku.

wilsoncar
fot. PHOTORUN/SCC EVENTS

Zwycięstwo Kipsanga w Maratonie Nowojorskim, które zapewniło mu wygranie serii World Marathon Majors 2013/2014, zaostrzyło jego apetyt. Kenijczyk chce teraz ustanowić nowy rekordu świata na tym dystansie.
Kipsang, który w Nowym Jorku pokonał zacięcie walczącego z nim na ostatnich metrach Etiopczyka, Lelisę Desisę, powiedział że jest zdeterminowany by odzyskać rekord świata w maratonie. 

Każdy ma swoje własne ambicje na dany sezon, dla mnie, po tym gdy już raz złamałem rekord świata, nadal mam wielką chęć, by ponownie po niego sięgnąć – powiedział Kipsang. – Nie miałem nawet możliwości świętować pierwszej rocznicy (ustanowienia rekordu świata) i z tego też powodu chcę go odzyskać, wierzę, że jest to możliwe – dodaje.
32-latek własny rekord świata w maratonie ustanowił w ubiegłym roku w Berlinie z czasem 2:03:23. Wcześniejszy rezultat należący do Patricka Makau poprawił o 15 sekund. Jego wspaniały wynik nie przetrwał jednak długo. Na dzień przed pierwszą rocznicą jego rekordu, treningowy partner Kipsanga, Dennis Kimetto, w stolicy Niemiec osiągnął czas 2:02:57.
Kipsang twierdzi, że rekord może ulec zmianie w ciągu następnego roku: – Cieszyłem się z sukcesu Kimetto, ale nie będę zaskoczony, jeśli w przeciągu roku on sam się poprawi, albo zrobi to inny Kenijczyk, włączając w to mnie – powiedział Wilson.

To pokazuje, że Kenia ma wielu utalentowanych biegaczy i że ich metody treningowe polepszają się, a poziom współzawodnictwa jest wysoki… nikt nie może spocząć na laurach i czekać na to co się wydarzy – mówi Kipsang.

Dzięki wygranemu maratonowi w Nowym Jorku Wilson Kipsang prześcignął w rywalizacji do wygranej World Marathon Majors 2013/2014 Dennisa Kimetto o jeden punkt. Dzięki temu Wilsonowi przypadła w udziale nagroda za wygranie cyklu w kwocie 500 tys. dolarów. Kimetto idzie w ślady Kipsanga i odebrał wczoraj nagrodę dla najlepszego maratończyka roku (Kipsang był nią nagrodzony w roku ubiegłym).
Kimetto i Kiplagat najlepszymi maratończykami 2014 

Tegoroczne statuetki dla najlepszych maratończyków roku wg AIMS, Dennisa Kimetto i Florence Kiplagat, zostały wręczone podczas gali w stolicy Grecji, gdzie już w niedzielę (9 listopada) zostanie rozegrany maraton ateński, na oryginalnej, historycznej trasie. 

kimetto_dennisfl_berlin14.jpg
fot. SCC EVENTS/PHOTORUN

To symboliczne, że ta dwójka biegaczy jest honorowana tu, w Atenach, gdzie mają swój początek Igrzyska Olimpijskie i maraton – powiedział Kostas Panagopoulos, Prezydent Greek Athletics Federation Segas. – Czujemy się uprzywilejowani, że ci wspaniali sportowcy są tu z nami w Atenach.
30-letni Dennis Kimetto, to tegoroczny zwycięzca maratonu w Berlinie, nowy rekordzista świata i autor pierwszego w historii wyniku poniżej 2 godzin i 3 minut (2:02:57). Podczas punktowanego do nagrody okresu, który rozpoczął się w październiku 2013, a skończył z końcem września 2014, Kimetto wygrał także maraton w Chicago. W 2013 r. ustanowił tam rekord trasy – 2:03:45.

Jestem bardzo szczęśliwy, że jestem tu, wyróżniony nagrodą maratończyka roku. Nigdy nie przypuszczałem, że mogę odnieść taki sukces, gdy pobiegłem swoje pierwsze międzynarodowe zawody na początku 2012 roku – to niesamowite – powiedział Kimetto i dodał: – Moim następnym dużym celem jest maraton olimpijski w 2016 roku.
Florence Kiplagat także ustanowiła w tym roku rekord świata. 27-letnia zawodniczka najlepszy wynik ustanowiła na dystansie półmaratonu w Barcelonie – 65:12. Ponadto Kenijka wygrała maraton w Berlinie w 2013 roku i zajęła drugie miejsce w maratonie w Londynie w kwietniu tego roku, ze świetnym czasem 2:20:24.

Czuję się zaszczycona z otrzymania tej nagrody. To będzie dla mnie motywacja do nawet szybszego biegania w przyszłości – powiedziała Florence Kiplagat. – Myślę, że mogę biegać szybciej w maratonie, ale z jakiegoś powodu nadal trochę obawiam się tego dystansu – stwierdziła Kenijka, której życiówka w maratonie to 2:19:44.   

Zawsze staramy się nagradzać najlepszych biegaczy. Z tego też powodu, mamy tu dwoje rekordzistów świata – powiedział Prezydent AIMS, Paco Borao. Borao podkreślił także fakt, że maraton w Berlinie doczekał się w tym roku unikatowego, dziesiątego rekordu świata. – Chcę podziękować Dyrektorowi Biegu – Markowi Milde i jego ojcu, byłemu Dyrektorowi Biegu za ich ogromne wysiłki. Ostatnią wpadkę dopingową Kenijki Rity Jeptoo skomentował: – Musimy zwalczać oszustwo. Doping stoi w zupełnej opozycji do naszych celów i zadań.

Źródło: www.nation.co.ke i www.facebook.com/volaresports.running

Możliwość komentowania została wyłączona.