6 kwietnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Iwona Lewandowska zwycięża w Dublinie


Iwona Lewandowska odniosła imponujące zwycięstwo w dobrze obsadzonym biegu Great Ireland Run w Dublinie. Na dystansie 10 km Polka okazała się lepsza od aktualnej i byłej mistrzyni Europy w biegach przełajowych – Sophie Duarte i Fionnuali Britton.

iwona lewandowska

Głównym celem Iwony Lewandowskiej w pierwszej połowie sezonu 2014 jest udany start w Orlen Warsaw Marathon (13 kwietnia). Polka do tego biegu przygotowywała się na obozie w Albuquerque. W tej chwili wydaje się, że jej forma, nad którą pracowała w Nowym Meksyku jest bardzo dobra. Dowodem tego jest bardzo dobry występ w Dublinie.

W Irlandii reprezentantka Polski zaskoczyła wielu obserwatorów zwyciężając z dość wyraźną przewagą nad resztą zawodniczek. W pokonanym boju Lewandowska zostawiła m.in. mistrzynię Europy w biegach przełajowych – Sophie Duarte, byłą mistrzynię Europy w tej samej konkurencji – Fionnualę Britton, 5 zawodniczkę ubiegłorocznych mistrzostw świata w Moskwie – Alessandrę Aguilar oraz Brytyjkę Helen Clitheroe – halową mistrzynię Europy w biegu na 3000 m z 2011 roku.

Wyniki
1. Iwona Lewandowska (Polska) – 33:39
2. Sophie Duarte (Francja) – 33:48
3. Alessandra Aguilar (Hiszpania) – 33:49
4. Fionnuala Britton (Irlandia) –  33:54
5. Helen Clitheroe (Wielka Brytania) – 34:31

Lewandowska dobry występ w biegu na 10 km zanotowała także 22 marca w Mobile (stan Alabama). Podczas 37. biegu ulicznego Azalea Trail Run zajęła 4 miejsce z wynikiem 32:40. Dzięki temu poprawiła własny rekord życiowy.

Teraz przed Polką tydzień odpoczynku i już 13 kwietnia start w maratonie. W Warszawie Lewandowska zamierza uzyskać rezultat lepszy od minimum PZLA na sierpniowe mistrzostwa Europy w Zurychu (2:31.00). Przypomnijmy, że rekord życiowy Lewandowskiej wynosi 2:28:32 i został ustanowiony w 2012 roku we Frankfurcie.