4 marca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Iten 3000m Track Meeting – 9 Marca 2013


bieganiemystic

W Iten sie trenuje. Trenuje bardzo mocno, dzień w dzień, tydzień w tydzień (mowa o tak zwanych wyczynowych zawodnikach). Są tutaj ludzie, którzy trenują całymi latami, wykonując bardzo mocną pracę. Kiedy jednak zapytacie się ich o ich wynik na dowolnym dystansie są raczej zmieszani.

 

Wśród setek zawodników na stadionie możnaby pewnie na palcach dwóch rąk policzyć takich, którzy cokolwiek wiedzą o swoim sportowym poziomie. Wprawdzie jest też wielu, którzy podchodzą i mówią naprzykład, że biegają 13 minut na 5 tys m i szukają managera. Ale poza takimi fantastami (gdyby biegali 13 minut manager dawno by się znalazł) większość nie zna żadnego swojego bieżącego wyniku. Ciągły trening, trening i trening.

colm
Brat Colm O’Conell, trener międzyinnymi Dawida Rudishy

Spotkaliśmy ostatnio Colma O’Conella, trenera międzyinnymi Dawida Rudishy, bardzo ciekawa rozmowa, przyglądanie się jego praktycznym rozwiązaniom w pracy z zawodnikami. Wg niego zawodnicy znają swoje wyniki, podobno regularnie jeżdżą na różne zawody organizowane przez kenijską federację. W zestawieniu jednak z tym co mówili zawodnicy ze stadionu, można odnieść wrażenie, że Brat Colm w tym momencie porusza się na poziomie Rudishy i innych niezłych zawodników jakich trenuje, kiedy tymczasem na stadionie są dziesiątki jeśli nie setki takich, którzy nigdy poza Iten nosa nie wystawili.

zawodnicykamariny
Rozmowa z zawodnikami

Adam Klein: Po krótkiej rozmowie z zawodnikami ze stadionu, przyszło mi zatem do głowy, że skoro zawsze w ostatni dzień obozu organizujemy wyścig na 3000m to tym razem zrobimy tak samo, ale zaprosimy także wszystkich zawodników z okolicy. Współorganizatorem zawodów jest firma MYSTIC Production, wydawca albumów muzycznych takich artystów jak: Czesław Śpiewa, Maria Peszek, Anita Lipnicka i wielu innych.

Wydrukowaliśmy plakaty i jutro rozwiesimy je na stadionie, żeby zawodnicy którzy pojawią się tam we wtorek mieli informację o sobotnich zawodach. Przyznaję, że jest to dla mnie wydarzenie niezwykłe z wielu powodów: zawody dla kenijskich zawodników, dla wielu z nich to cos zupełnie nowego, to chyba pierwsze tego typu zawody dla seniorów w Iten. Dla samych zawodników możliwość unaocznienia sobie swojego miejsca na sportowej mapie Iten. Dla uczestników obozu, start z jednej linii w naprawdę mocnymi biegaczami. Trzeba brać oczywiście poprawkę na to, że okrążenie stadionu w Iten jest podobno o 10m dłuższe, zmierzymy to, dochodzi jeszcze duża wysokość. Ale można tu osiągnąc dobre warunki do zawodów. 

plakacik.gifJest jeszcze jedno. Przygotowując zawody pomyślałem, że może trzeba to z kimś lokalnie ustalić. W trakcie  rozmowy z managerką hotelu ona zasugerowała, żeby na ten mityng zaprosić lokalnego przedstawiciela Federacji Kenijskiej. Kiedy wymieniła nazwisko, po prostu opadła mi szczęka. Jeśli się zastanowić, to na bieg na dystansie 3000m na całym świecie nie znaleźlibyśmy nikogo, kogo zaproszenie byłoby dla biegu właściwsze, bardziej podnoszące jego rangę. Myślę, że fani lekkoatletyki już wiedzą o kogo chodzi. Oczywiście o Rekodzistę Świata na tym dystansie, który jak pewnie niektórzy jeszcze pamiętają nazywa się Daniel Komen. Tych którzy go nie pamiętają odsyłam tutaj."

Jeśli zatem ktoś ma ochotę to zapraszamy: 9 marca, sobota, Kamariny Track Stadium, start pierwszej grupy o 9:00, zapisy od 8:00.

Możliwość komentowania została wyłączona.