ultra
16 września 2022 Karolina Obstój Sport

Ile medali przywiozą Polacy z Mistrzostw Europy w biegu 24h?


Od 10:00 w sobotę 17 września do 10:00 w niedzielę 18 września we włoskiej Weronie biegacze ultra będą rywalizować w Mistrzostwach Europy biegu 24h. W tej konkurencji Polska szczyci się zawodnikami zdobywającymi medale Mistrzostw Europy i Świata, zarówno indywidualnie jak i drużynowo. Kto w tym roku – w mieście Romea i Julii – będzie walczył o kolejny krążek? Jakie są szanse medalowe?

Polska biegami ultra stoi

Ostatnie ME w biegu 24h odbyły się w 2018 r. w Timisoara, gdzie Polacy rozbili bank. Patrycja Bereznowska i Andrzej Radzikowski zostali Mistrzami Europy. Małgorzata Pazda-Pozorska zdobyła brąz, a kobiety drużynowo wywalczyły złoty medal (do klasyfikacji drużynowej oprócz wyniku Patrycji i Małgorzaty liczył się również rezultat Moniki Biegasiewicz). Mężczyźni drużynowo zajęli wówczas czwarte miejsce.

Warto dodać, że Polska może pochwalić się sukcesami Polaków nie tylko na arenie europejskiej, ale również światowej. Na ostatnich Mistrzostwach Świata, które odbyły się w 2019 r. w Albi (Francja):

  • Patrycja Bereznowska wywalczyła brązowy medal indywidualnie,
  • w rywalizacji drużynowej Polki w składzie: Patrycja Bereznowska (3 indywidualnie), Aleksandra Niwińska (9 indywidualnie) i Małgorzata Pazda-Pozorska (10 indywidualnie) zdobyły srebrny medal,
  • najwyższe miejsce wśród Polaków zajął Andrzej Piotrowski (6 miejsce w klasyfikacji mężczyzn).

ME 2022 w Weronie

W 2020 r. ME zostały odwołane z powodu pandemii. W tym roku gospodarzem Mistrzostw będzie Werona. Przede wszystkim ze względów organizacyjnych, logistycznych oraz bezpieczeństwa uczestników, tego rodzaju zawody odbywają się zawsze na obiektywnie krótkich pętlach. W tym roku wynosi ona 1525,48 metrów. 

W skład reprezentacji Polski kobiet wchodzą: Patrycja Bereznowska (w tym roku ustanowiła rekord świata w biegu 48h), Małgorzata Pazda-Pozorska, Aleksandra Niwińska (tegoroczna mistrzyni Polski w biegu 24h), Monika Biegasiewicz, Aneta Rajda i Anna Skupień. W większości są to utytułowane i doświadczone biegaczki, więc szanse na medale – zarówno indywidualne, jak i drużynowe –  są bardzo duże!

Do kadry mężczyzn zostali powołani: Andrzej Piotrowski (rekordzista Polski w biegu 24h, 11 miejsce na tegorocznych MŚ w biegu na 100km), Rafał Kot (w tym roku wrócił do startów po przebytej kontuzji), Jakub Śleziak (tegoroczny brązowy medalista w biegu 24h), Andrzej Mazur, Leszek Małyszek, Krzysztof Brączyk.

Najmocniejszego w stawce Polaka – Andrzeja Piotrowskiego – zapytaliśmy o:

  • szanse na medal drużynowy: “Myślę że od czasu MŚ w Albi poziom naszej drużyny znacznie się podniósł, wówczas ze świeżymi wynikami powyżej 250 km  jechały tylko 2 osoby. W tym roku 3 osoby mają wyniki powyżej 260km. Co do szans medalowych w drużynie, to myślę, że są dosyć spore. Choć inne kraje też mają mocne ekipy. Mocnymi konkurentami mogą być Szwedzi, Norwedzy, czy Węgrzy, także nie ma co dzielić podium zawczasu.”
  • jego formę: “Odnośnie mojego przygotowania – myślę, że może o tym świadczyć ostatni start na MŚ w Berlinie na 100 km. Jest to bardzo dobry prognostyk pod ME 24h.”
  • szanse na medal indywidualny: “Co do szans medalowych, to gdyby rozdawano je za dotychczasowe wyniki, brałbym to srebro i bym się nie kłócił, no ale tak nie jest, więc po prostu chciałbym pobiec według własnych założeń, to pod co trenowałem. A czy warunki i organizm pozwolą na ich realizację oraz czy da to miejsce medalowe, przekonamy się w niedzielę o 10:00 gdy zakończy się bieg. :)”

Obecny dorobek medalowy oraz potwierdzana w tym roku forma reprezentantów Polski jeszcze bardziej rozbudza apetyty kibiców na zdobycie medali podczas najbliższych Mistrzostw Europy. Trzymamy kciuki!

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.