5 września 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

II Bieg Siedmiu Dolin już w ten weekend – zobaczcie, co czeka uczestników


2biegsiedmiudolin 540

W najbliższy weekend będzie miało miejsce jedno z największych wydarzeń biegowych w naszym kraju – Festiwal Biegowy w Krynicy. W kilkunastu biegach rozgrywanych na różnych dystansach weźmie udział ponad trzy tysiące biegaczy. Jest to impreza organizowana przez Instytut Studiów Wschodnich z wyjątkowym rozmachem. Łączna wartość nagród dla zwycięzców i rozlosowanych wśród uczestników biegów festiwalowych wynosi 350 tys. złotych. Organizowany już po raz drugi Festiwal Biegowy towarzyszy Forum Ekonomicznemu.

Jako pierwsi w sobotę 10 września o 3.00 w nocy na trasę wyruszą uczestnicy górskiego ultramaratonu o długości 100 km. Gotowość udziału w nim zgłosiło ponad 300 osób, kilkakrotnie więcej niż w zeszłym roku. Ultramaraton nosi nazwę Biegu Siedmiu Dolin. Próbowałem policzyć te doliny, ale mi się nie udało. Zawodnicy zwiedzą praktycznie cały Beskid Sądecki. Trasa prowadzi przez granie jego głównych grzbietów: Pasma Jaworzyny i Pasma Radziejowej. Rozdziela je głęboko wcięta dolina Popradu. Suma podejść w ramach wyścigu wynosi prawie 4500 m. Najniżej położony punkt maratonu leży na wysokości ok. 350 m n.p.m. (Rytro), a najwyższy szczyt na trasie to Radziejowa – 1262 m n.p.m.

Jest to zatem obecnie najdłuższy i najtrudniejszy bieg liniowy (czyli nie na orientację) w Polsce. Trasy raczej nie da się pokonać tylko marszem, bowiem trzeba się wyrobić w limicie 19 godzin. Meta w Krynicy będzie zamykana w sobotę o godzinie 22.00. Ponadto w trzech miejscach po drodze trzeba zameldować się w określonym czasie, a przekroczenie limitów oznacza przerwanie biegu. W sześciu miejscach będzie można się posilić i uzupełnić zapas płynów. Trzy z nich stanowią tzw. przepaki, na których można w foliowych workach zostawić swoje rzeczy.

Kluczowe punkty etapowe są następujące:

– Krynica – start, godz. 3.00
– Schronisko Hala Łabowska – 22 km, 1061 m n.p.m., punkt odżywczy
– Rytro, „Perła Południa” – 35 km, przepak, limit czasu 6h 15min. (zamknięcie godz. 9.15)
– Schronisko Hala Przehyba – 45 km, 1150 m n.p.m., punkt odżywczy
– Piwniczna – 64 km, przepak, limit czasu 12h (zamknięcie godz. 15.00)
– Mała Wierchomla – 78 km, przepak, limit czasu 14h 45min. (zamknięcie godz. 17.15)
– Bacówka nad Wierchomlą – 89 km, 895 m n.p.m., punkt odżywczy, limit czasu 16h 30 min. (zamknięcie godz. 19.30)
– Krynica – 100 km, meta, limit czasu 19h (zamknięcie godz. 22.00)

Większość trasy ultramaratonu poprowadzono szlakami turystycznymi. Organizatorzy oznaczą ją setkami kawałków taśmy, przywiązanych do gałęzi drzew. Podłoże to głównie górskie ścieżki i polne drogi, które mogą się miejscami okazać bardzo błotniste. Na pierwszych sześciu mężczyzn i trzy pierwsze kobiety czekają spore nagrody finansowe. Zawodnicy startują w Biegu Siedmiu Dolin indywidualnie, w przeciwieństwie do porównywalnego pod względem dystansu i stopnia trudności bieszczadzkiego Biegu Rzeźnika, gdzie startuje się w dwuosobowych zespołach.

Będzie się działo…

FORUM DYSKUSYJNE

Możliwość komentowania została wyłączona.