Redakcja Bieganie.pl
Pierwsze Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku. Polacy startują w nich od 1972 i zdobyli w historii swoich startów już 655 medali! W Londynie liczymy na kolejne, chociaż osoby związane z polskim sportem niepełnosprawnych twierdzą, że ciężko będzie powtórzyć sukcesy z Sydney i Aten, gdzie Polacy wywalczyli po ponad 50 medali. Działacze liczą raczej na powtórzenie wyczynu z Pekinu, gdzie nasi zawodnicy zdobyli 30 krążków, chociaż i o to będzie bardzo trudno.
Na kogo polscy kibice mogą liczyć najbardziej? Oczywiście murowaną kandydatką do zwycięstwa jest tenisistka stołowa, świetnie radząca sobie także w rywalizacji z pełnosprawnymi zawodniczkami, Natalia Partyka. Uczestniczka poprzednich oraz ostatnich Igrzysk w Pekinie i Londynie, a także złota medalistka paraolimpijska z Aten i Pekinu jest jednym z najbardziej znanych sportowców niepełnosprawnych na świecie o czym świadczy m.in. fakt, że w trakcie ostatnich Igrzysk można ją było zobaczyć w spocie reklamowym u boku samego Usaina Bolta.
Czy równie dużych faworytów mamy w gronie lekkoatletów? Wydaje się, że nasi sportowcy nie są bez szans w walce o tytuły mistrzów paraolimpijskich. W składzie reprezentacji znajdziemy bowiem znaną ze startów w polskich biegach ulicznych Arletę Meloch, wielokrotną rekordzistkę świata w swojej kategorii na wielu dystansach. Ponadto kwalifikację do Pekinu uzyskali: złoty medalista z Pekinu Marcin Awiżeń, rekordzista świata w swojej kategorii Rafał Korc, także rekordzistka świata Barbara Niewiedział, lider list światowych Daniel Pek, świetni skoczkowie wzwyż Maciej Lepiata i Łukasz Mancasza oraz sprinter Mateusz Michalski.
W Londynie wystartuje także Arkadiusz Skrzypiński. Bardzo utytułowany kolarz startujący na handbike’u zadebiutuje na Igrzyskach, jednak już teraz mówi się o nim jako o kandydacie do ostatecznego zwycięstwa. Jak bowiem nie mówić o szansach na złoto, gdy zawodnik na swoim koncie ma już zwycięstwa w mistrzostwach świata i Pucharze Europy oraz triumfy w wielu prestiżowych maratonach handbike’erów m.in. w Bostonie i Nowym Jorku.
Pisząc o Igrzyskach Parolimpijskich nie sposób wspomnieć także o Oscarze Pistoriusie. Ten poruszający się na protezach z włókna węglowego zawodnik z powodzeniem startuje z pełnosprawnymi biegaczami o czym przekonali się także polscy kibice, którzy mogli podziwiać go podczas ubiegłorocznego memoriału Kamili Skolimowskiej w Warszawie (Oscar Pistorius – zbliżenie). Finał biegu na 100 m z udziałem Pistoriusa będzie jednym z najważniejszych wydarzeń całych Igrzysk.
Rywalizacja paraolimpjczyków rozpocznie się dzisiaj. Lekkoatleci zainaugurują swoje zmagania w piątek, 31 sierpnia. Zawody śledzić będzie można na www.youtube.com (relacje wideo) oraz www.london2012.com (program i wyniki).