New Balance 1080v12
 
15 listopada 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

IAAF Cross Country Permit Series 2007/08


oeiras524.jpg

Pisaliśmy niedawno na łamach bieganie.pl o rozpoczynającym się sezonie biegów przełajowych, a przede wszystkim o cyklu IAAF Cross Country Permit Series 2007/08. Pierwsze zawody rozgrywane pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych, które zainaugurują serię imprez przełajowych, odbędą się 17 listopada (sobota) w portugalskiej miejscowości Oeiras. Organizatorzy zapewniają, że bieg, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, będzie miał światową obsadę.

Na liście startowej znajdują się takie nazwiska jak Peter Kamais – obrońca tytułu z ubiegłego roku (RŻ 10km – 27:29, Barcelona 2006), jego rodak John Cheruiyot Korir, dwukrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich, który także dwukrotnie plasował się w pierwszej dziesiątce Przełajowych Mistrzostw Świata. Poza nimi w rywalizacji mężczyzn wezmą udział: młodzi, 18-letni Etiopczycy: Nahom Mesfin Tariku, rekordzista kraju juniorów w biegu przeszkodowym (3000m – 8:17.21), Ibrahim Jeylan – nieoficjalny rekordzista świata kadetów (10000m – 27:02.81) oraz Abreham Cherkos Feleke – rekordzista świata kadetów na 3000m i 5000m (7:32.37 i 12:54.19). Stawkę uzupełniają Woldermarian Tilahun Manesho oraz Mohamed Kalouche z Maroko.

Ciekawie zapowiada się także wewnętrzna walka Portugalczyków. Dla nich zawody w Oeiras to najlepsza okazja do tego, aby zademonstrować swoją formę przed krajową kwalifikacją, mającą na celu wyłonienie reprezentacji Portugalii na Przełajowe Mistrzostwa Europy, które w grudniu odbędą się w Toro (Hiszpania). Przypomnijmy, że zespoły Portugalii na poprzednich mistrzostwach we Włoszech zdobyły złoto w rywalizacji kobiet oraz brąz w biegu mężczyzn.

W stawce portugalskich zawodników wyróżniającymi się postaciami są Rui Silva, najbardziej utytułowany lekkoatleta w Portugalii, m.in. brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Atenach na dystansie 1500m, Rui Pedro Silva, Helder Ornelas, Luís Feiteira, José Rocha, Pedro Ribeiro and Paulo Gomes.

Nie gorsza sytuacja pod względem personalnym ma się w przypadku kobiet. Tutaj największymi gwiazdami na liście startowej są: Kenijka Margaret Okayo, utytułowana maratonka, zwyciężczyni takich maratonów jak Nowy Jork, Boston, Londyn i Mediolan oraz reprezentantka gospodarzy Fernanda Ribeiro, która na swoim koncie tytułu mistrzyni olimpijskiej, świata i Europy oraz 5 tytułów mistrzyni kraju w biegach przełajowych.

Najgroźniejszymi rywalkami wspomnianej dwójki powinny być: Kenijka Leah Malot oraz Utura Sule, 17-letnia Etiopka. Pierwsza z nich to zwyciężczyni biegu w Oeiras z 2005 oraz dwukrotnie druga zawodniczka półmaratonu w Lizbonie, druga natomiast, jest rewelacyjnym objawieniem sezonu, gdyż po 6 miesiącach poważnego treningu zdobyła brązowy medal mistrzostw świata juniorów młodszych w biegu na 3000m. Pozostałymi zawodniczkami mogącymi liczyć się w walce o zwycięstwo będą Portugalki: Jessica Augusto, Anália Rosa, Mónica Rosa, Leonor Carneiro, Ana Dias, Sara Moreira i Helena Sampaio.

Źródło: IAAF.org.