hamburg
11 lutego 2021 Krzysztof Brągiel Sport

Hamburg dla elity


11 kwietnia Hamburg będzie gościł maratońską elitę. Przy współpracy NN Running Team, Global Sports Communication i Hamburg Marathon ma zostać przeprowadzony maraton dla około 100 specjalnie zaproszonych zawodników. Do portowego miasta nad Łabą wybierają się m.in. Aleksandra Lisowska, Marcin Chabowski i Adam Nowicki.

Bieg jest jednorazowym wydarzeniem, zorganizowanym z myślą o wyczynowcach, którzy wciąż walczą o olimpijskie minimum (2:11:30 – mężczyźni, 2:29:30 – kobiety). Zawody odbędą się pod nazwą NN Mission Marathon, co można rozumieć dwojako. Z jednej strony maraton będzie misją dla zawodników, walczących o bilet na IO. Z drugiej strony, można mówić o misyjności organizatorów, którzy stworzą na zdziesiątkowanym przez pandemię rynku imprez biegowych, specjalną okazję na spełnienie olimpijskiego snu.

Jos Hermes, dyrektor GSC (Global Sports Communication) jednej z największych agencji menadżerskich świata, jasno mówi o celu biegu:

– Także w tych czasach chcemy pokazać, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić sportowcom szansę na start w maratonie. Dzisiaj jest to szczególnie ważne, ponieważ może oznaczać kwalifikację na igrzyska olimpijskie. Jestem dumny, że wspiera nas sponsor tytularny grupa NN.  Razem chcemy spełnić olimpijskie marzenia sportowców. Miejmy nadzieję, że wkrótce biegów będzie więcej. 

Od wczoraj (10 lutego) kolejni biegacze informują o uczestnictwie w wydarzeniu. W Polsce hasztagiem #MissionMarathon oznaczyli swoje posty: mistrzyni Polski 2020 Aleksandra Lisowska, mistrz Polski 2019 Marcin Chabowski, oraz srebrny medalista zeszłorocznych MP w Oleśnie – Adam Nowicki

Przypomnijmy, że w tym momencie olimpijską kwalifikację w maratonie posiada jedynie Karolina Nadolska (2:27:43).

Jeśli chodzi z kolei o zawodników zagranicznych, swój start ogłosili: Frank Futselaar (PB 2:11:30), Benjamin de Haan (debiut), Precious Mashele (debiut), Marius Ionescu (PB 2:13:00), Thomas De Bock (PB 2:14:45), Roy Hoornweg (debiut), Bjorn Koreman (PB 2:11:07), Deborah Schoneborn (PB 2:26:55), Irvette van Zyl (PB 2:31:26) i Jill Holerman (PB 2:34:52).

Bieg ma zostać rozegrany na czterech pętlach po 10.5 km. Hasłem zawodów będzie natomiast „The fastest way to Tokio”. Przygotowano około stu miejsc startowych, dlatego z każdym dniem powinno przybywać oficjalnie potwierdzonych nazwisk.

Ciekawe jak w tym kontekście będą wyglądały Mistrzostwa Polski w Dębnie (planowane na 18 kwietnia). Już wiemy o trzech osobach, które wybiorą Hamburg. Wielce prawdopodobne, że rodzimych wyczynowców, którzy skorzystają ze startu za granicą, będzie dużo więcej. Czy to oznacza, że powtórzy się sytuacja z sezonu 2017, kiedy medal maratońskich MP mężczyzn dawał wynik na poziomie 2:30:52?

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.