15 lutego 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Halowy Puchar Europy – zapowiedź


Już w sobotę 16 lutego w hali moskiewskiego CSKA odbędzie się 4. Halowy Puchar Europy z udziałem naszych reprezentacji: żeńskiej i męskiej. Na dzień przed startem, znając listy startowe, chcielibyśmy przedstawić rozkład sił w poszczególnych konkurencjach biegowych. Udział w zawodach wezmą następujące reprezentacje:

MĘŻCZYŹNI
KOBIETY
Francja Rosja
Niemcy Francja
Polska Niemcy
Rosja Polska
Hiszpania Ukraina
Włochy Białoruś
Ukraina Włochy
Szwecja Hiszpania

Dwa lata temu, we francuskim Liévin, podczas ostatniej edycji Halowego Pucharu Europy triumfowały zespoły Rosji (kobiety) i Francji (mężczyźni). Polskie drużyny zajęły odpowiednio drugie i czwarte miejsce. Tym razem do grona faworytów w obu klasyfikacjach należą gospodarze zawodów, Rosjanie.

Faworytem w biegu na 60 metrów wśród mężczyzn powinien być nasz reprezentant, Łukasz Chyła, do którego należy najlepszy tegoroczny wynik w tym gronie – 6.60. Najgroźniejszym rywalem Chyły będzie Rosjanin Andrey Yepishin, który w tym roku pobiegł już 6.64, zdobywając tytuł mistrza swojego kraju. Yepishin to także zawodnik z najlepszym rekordem życiowym wśród zgłoszonych do jutrzejszego biegu sprinterów. W 2006 roku w Moskwie uzyskał on wynik 6.52, w tym samym roku sięgnął także po srebrny medal halowych Mistrzostw Świata.

Nasz typ: Łukasz Chyła
Miejsce Polaka: 1

60m.jpg W gronie kobiet na czele sprinterek, które wezmą udział w biegu na 60 metrów, pod względem tegorocznych wyników, jak i rekordów życiowych stoi Rosjanka, Swietłana Nabokina (7.16). To właśnie reprezentantka gospodarzy będzie główną faworytką do zdobycia kompletu punktów w tej konkurencji. O pozostałe pozycje walczyć powinny Irina Shtanhyejewa z Ukrainy (w tym roku 7.27) i Niemka Verena Sailer (7.30) – mistrzyni Europy w kategorii U-23. Nasza zawodniczka, Iwona Brzezińska, ze swoim rekordem życiowym 7.35 plasuje się w środku stawki.

Nasz typ: Swietłana Nabokina
Miejsce Polki: 5


W poprzedniej edycji najlepszymi zawodnikami okazali się Francuzi, Ronald Pognon i Christine Arron. Polacy reprezentowani przez Dariusza Kucia i Iwonę Brzezińską zajęli odpowiednio 3 i 5 miejsce. Sobotnie starty do biegów na 60 metrów odbędą się o godzinie 16:10 (kobiety) i 16:15 (mężczyźni).

Na dystansie 400 metrów w Moskwie spotkają się zawodnik numer 2 i numer 3 na światowych listach: Maksim Dyldin i Johan
Wissman
. Rosjanin to mistrz swojego kraju – tytuł wywalczył przed tygodniem – który pochwalić się może wynikiem 46.32. Szwed natomiast to srebrny medalista halowych Mistrzostw Świata z Budapesztu, w biegu na 200m (obecnie biegi na tym dystansie nie są rozgrywane). Swój najlepszy wynik w tym roku wywalczył w Walencji – 46.37. Nasz kraj reprezentowany będzie przez Wojciecha Chybińskiego – rek. życ. 47.72 ze Spały.

Nasz typ: Johan Wissman
Miejsce Polaka: 4

400m.jpg Podobnie jak w przypadku biegu na 60 metrów, tak i na dystansie dwóch okrążeń do głównych faworytek należy zaliczyć Rosjankę. Olesia Zykina, bo o niej mowa, to posiadaczka najlepszego tegorocznego wyniku na listach startowych (51.09), aktualna halowa mistrzyni swojego kraju, a także mistrzyni Europy na tym dystansie z 2002 roku. Najgoźniejszą rywalką Zykiny może być Ukrainka Natalia Pyhyda, która w tym sezonie jeszcze nie startowała (rek. życ. 52.02). Polka, Agnieszka Karpiesiuk, powinna liczyć się w walce o trzecią pozycję. Jej rekord życiowy z tego roku to 53.51.

Nasz typ: Olesia Zykina
Miejsce Polki: 3

Podczas 3 edycji Halowego Pucharu Europy w Liévin triumfowali Daniel Dąbrowski i Tatjana Weshkurowa. Z polskiej drużyny kobiet Monika Bejnar zajęła drugie miejsce, bijąc jednocześnie halowy rekord Polski. W sobotę, biegi na 400 metrów (po 2 serie) odbędą się o godzinie 15:00 (kobiety) i 15:10 (mężczyźni).

W biegu na 800 metrów gospodarze liczą na komplet punktów ze strony Jurija Kołdyna, który posiada zdecydowanie najlepszy tegoroczny czas wśród startujących – 1:46.36. My liczymy na dobrą postawę Pawła Czapiewskiego, dla którego będzie to pierwszy start w hali w tym sezonie. Znając rozstrzygnięcia chociażby z ubiegłorocznego Pucharu Europy w Monachium, gdzie "Czapi" pokonał swoich rywali, mamy nadzieję, że i tym razem uda mu się ta sztuka. W walce o pierwsze miejsce może liczyć się także Niemiec, Rene Herms (1:48.26 w tym roku).

Nasz typ: Paweł Czapiewski
Miejsce Polaka: 1
800m.jpg Zdecydowaną faworytką do zwycięstwa w gronie kobiet zdaje się być Hiszpanka, Mayte Martinez. Brązowa medalistka ostatnich mistrzostw świata w Osace, pomimo, że jeszcze w tym roku nie startowała na 800m, posiada najlepszy rekord życiowy wśród wszystkich zawodniczek. Jej najgroźniejszą rywalką będzie Marija
Shapajewa
z Rosji, która w tym sezonie pobiegła już 1:59.71, a także Włoszka Elisa Cusma Piccione. Ewelina Sętowska-Dryk, reprezentująca nasz kraj, z rekordem sezonu 2:01.89 ma szanse na uplasowanie się na trzeciej pozycji w mocnej stawce zawodniczek.

Nasz typ: Mayte Martinez
Miejsce Polki: 3

Dwa lata temu w biegach na dystansie 800 metrów zwyciężali Juan de Dios Jurado i Maria Cioncan. Ewelina Sętowska była druga, a Grzegorz Krzosek szósty. Jutro biegi na dystansie czterech okrążeń odbędą się o godzinie 15:25 (kobiety) i 15:35 (mężczyźni).

Jedynym zawodnikiem ze startujących, który w tym roku pokonał dystans 1500m poniżej 3:40.0 jest Hiszpan, Diego Ruíz (3:39.48). Jest on tym samym głównym faworytem do zwycięstwa w sobotnim biegu. My po cichu liczymy jednak na dobrą postawę Bartosza Nowickiego, który ze startu na start uzyskuje coraz lepsze rezultaty. Ostatnio, podczas mityngu w Karlsruhe zwyciężył w biegu na 800m, uzyskując zarazem minimum na Halowe Mistrzostwa Świata do Walencji (1:47.42). Do najgroźniejszych rywali Nowickiego, prócz Hiszpana należeć będą Stefan Eberhardt z Niemiec i Christian Obrist z Włoch.

Nasz typ: Diego Ruíz
Miejsce Polaka: 3

1500m.jpg Niestety bieg na 1500 metrów pań nie jest naszą mocną konkurencją. Nasza reprezentantka, Agnieszka Miernik, posiada bowiem najgorszy rekord życiowy z hali, wśród zgłoszonych zawodniczek (4:23.69). Najlepszy z nich należy do Olesji Chumakowej, która jako jedyna może pochwalić się wynikiem poniżej 4:10.0 – 4:04.39, rekord życiowy i w tym roku – 4:07.41. Chumakowa to brązowa medalistka Halowych Mistrzostw Europy z ubiegłego roku. Najsilniejszą rywalką Rosjanki będzie Niemka Antje Möldner, ktorej rekord życiowy to 4:10.83.

Nasz typ:
Olesja Chumakowa
Miejsce Polki: 7

Na ostatnim Pucharze Europy na 1500 metrów najlepszymi zawodnikami okazali się Sergio Gallardo i Olga Komiagina. Ireneusz Sekretarski i Anna Jakubczak z polskiej drużyny zajęli 7 i 2 miejsce. Biegi na 1500m w sobotni wieczór zaplanowano na godzinę 16:25 (kobiety) i 16:35 (mężczyźni).

Halowy Mistrz Europy z 2007 roku, Cosimo Caliandro jest głównym faworytem do zwycięstwa na najdłuższym dystansie zawodów. Włoch posiada najlepszy tegoroczny wynik z grona zgłoszonych do startu (7:51.63). Może pochwalić sie także drugim rekordem życiowym (7.48.88). Pierwszy posiada Rosjanin Sergej Iwanow – 7:48.18. Do pozostałych faworytów zalicza się Henrika Skooga i Hiszpana Sergio Sáncheza. Nasz kraj reprezentowany będzie przez Łukasza Parszczyńskiego, mistrza Polski na tym dystansie z ubiegłego roku, który tydzień temu uzyskał w biegu na 1500m wynik 3:43.18.

Nasz typ: Cosimo Caliandro
Miejsce Polaka: 5

3000m.jpg Na dystansie 3000 metrów także najsilniejszą w tym roku zawodniczką jest Rosjanka, Jelena Sidorchenkowa. Podczas mistrzostw kraju uzyskała wynik 8:44.61, zdobywając tym samym złoty medal. Jednak jej różnica w rekordach życiowych nie jest aż tak duża, by być w stu procentach pewnym wygranej. Do walki o pierwsze miejsce przyłączą się także Włoszka, Silvia Weissteiner oraz Niemka Sabrina Mockenhaupt. Polka, Renata Pliś, która niedawno poprawiła swój rekord życiowy – 9:05.11, może powalczyć o miejsce tuż za podium, przede wszystkim z Hiszpanką, Marią Rosa Morató.

Nasz typ: Silvia Weissteiner
Miejsce Polki: 4

Na najdłuższym dystansie pucharu dwa lata temu najszybsi byli Jan Fitschen z Niemiec oraz Rosjanka Jekaterina Volkowa. Z polskiej reprezentacji Łukasz Parszczynski przybiegł siódmy, a Sylwia Ejdys szósta. Biegi na dystansach 3000m zaplanowano na godziny: 15:45 (kobiety) i 15:56 (mężczyźni).

W biegach sztafetowych na dystansie 2000 metrów (800m x 600m x 400m x 200m) faworytami będą Rosjanie, z Jurijem Borżakowskim na czele, który pobiegnie na dystansie 800 metrów. Na kolejnych zmianach wśród gospodarzy pobiegną Dmitrij Bogdanow, Wladysław Frołow i Roman Smirnow. Nasza sztafeta również powinna liczyć się w walce o zwycięstwo, podobnie jak drużyny Francji i Niemiec. W składzie Polskiej sztafety znaleźli się: Rafał Snochowski, Piotr Dąbrowski, Piotr Klimczak i Kamil Masztak.

Nasz typ: Rosja
Miejsce Polaków: 2

relay.jpg Dużą niespodzianką byłoby zwycięstwo innej sztafety, niż sztafeta rosyjska. Gospodynie należą bowiem do murowanych faworytek tej konkurencji. Na swoim koncie mają już trzy zwycięstwa w ostatnich edycjach Halowego Pucharu Europy. Tym razem Anastasija Kapaczinska, Julia Guszczina, Tatiana Firowa i Tatiana Palienko także powinny zdobyć złoty medal. Silne zespoły mają także Ukraina i Białoruś. Polki wystartują w składzie Marta Jeschke, Grażyna Prokopek, Małgorzata Pskit i Agnieszka Sowinska.

Nasz typ: Rosja
Miejsce Polek: 3

W biegach sztafetowych, wśród kobiet nieprzerwanie triumfują Rosjanki, wśród mężczyzn w ostatniej edycji Pucharu także zwyciężyła sztafeta Rosyjska. Polacy zajęli 5 pozycję, a Polki 3. Biegi sztafetowe (800m x 600m x 400m x 200m) w sobotę zaplanowano na godzinę 17:05 (kobiety) i 17:15 (mężczyźni).

Transmisję na żywo z zawodów, od godziny 15:45, przeprowadzi stacja Eurosport.

Źródło: European Athletics (listy startowe), Getty Images (zdjęcia).

Możliwość komentowania została wyłączona.