16 października 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów po raz pierwszy w Polsce


Po Halowych Mistrzostwach Świata, które w marcu odbyły się w Sopocie w Polsce odbędzie się kolejna międzynarodowa impreza lekkoatletyczna rozgrywana pod dachem. Tym razem nasz kraj będzie gospodarzem Halowych Mistrzostw Europy Weteranów, które w dniach 23-28 marca 2015 r. odbędą się w Toruniu.

sopot2014
Mistrzostwa weteranów odbędą się na tej samej bieżni, na której w marcu bieżącego roku odbyły się Halowe Mistrzostwa Świata IAAF

Na początku marca bieżącego roku odbyły się w Polsce Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce. Dzięki organizacji tych prestiżowych zawodów w naszym kraju udało się wzbogacić naszą infrastrukturę o nową bieżnię lekkoatletyczną. Co jednak ciekawe po zawodach owa nawierzchnią stała się stałym elementem nie sopockiej Ergo Areny, na której odbyły się mistrzostwa, a nowo wybudowanej Hali Widowiskowo-Sportowej w Toruniu.

Toruń dzięki tej decyzji stał się posiadaczem najnowocześniejszej hali lekkoatletycznej w Polsce, na której mogą odbywać się najważniejsze imprezy rangi krajowej oraz międzynarodowej. Pierwszą dużą imprezą, która zostanie zorganizowana w nowej hali będą przyszłoroczne Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów.

Po raz pierwszy w Polsce

Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki odbędą się po raz dziesiąty w historii. Pierwsze mistrzostwa rozegrano w 1997 roku w Birmingham, a kolejne edycje organizowano w cyklu dwuletnim – po raz ostatni w 2013 roku w hiszpańskim San Sebastian.

Najbliższa edycja tych zawodów odbędzie się w dniach od 23 do 28 marca przyszłego roku w Toruniu. Po raz pierwszy gospodarzem tych zawodów będzie więc polskie miasto. Dodajmy jednak, że nie będzie to pierwszy raz kiedy nasz kraj jest gospodarzem międzynarodowych zawodów dla weteranów. Przypomnijmy m.in., że w 2006 roku Mistrzostwa Europy Weteranów na otwartym stadionie odbyły się w Poznaniu. 

Decyzja o przyznaniu Toruniowi organizacji HME została jednogłośnie podjęta na początku roku 2012. Prezentacja kandydatury Torunia przedstawiona wówczas przez wiceprezesa PZWLA i wiceprezydenta EVAA Jerzego Krauzego okazała się lepsza od prezentacji przedstawicieli Glasgow (Szkocja) i Ancony (Włochy).

Inicjatorem złożenia aplikacji był Wacław Krankowski, prezes PZWLA, który uzyskał zgodę władz Torunia. Polska oferta zawierała również listy popierające od Jerzego Skuchy, prezesa PZLA, TV Toruń oraz PZWLA.

Kto może wystartować w Toruniu?

Prawo startu w Halowych Mistrzostwach Europy Weteranów Lekkiej Atletyki będą mieli tylko kobiety i mężczyźni urodzeni w dniu lub przed 23 marca 1980 r., czyli osoby, które w dniu rozpoczęcia zawodów ukończą 35 lat. 

W celu dokonania rejestracji do startu w mistrzostwach należy wejść na stronę: http://www.fidalservizi.it/evaci2015 i dokonać rejestracji online lub pobrać formularz zgłoszeniowy, wypełnić go, podpisać, a następnie przesłać pocztą tradycyjną na adres: PZWLA, ul. Gen. J. Bema 23/29, 87- 100 Toruń lub mailem na adres: luniewskim@go2.pl

Szczegóły dotyczące zgłoszeń oraz wysokości opłat startowych dostępne są na stronie: http://emacitorun2015.com/formularz. Zgłoszenia przyjmowane będą do 18 stycznia 2015 r.

Serwis bieganie.pl objął patronat medialny nad mistrzostwami.

Możliwość komentowania została wyłączona.